Το καναρίνι μου ο Λάζαρος τραυματίστηκε

Συζήτηση με θέμα Το καναρίνι μου ο Λάζαρος τραυματίστηκε, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 24 Οκτ 2014.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Γεια... Εχω ενα κακό νεο..Όταν επέστρεψα απο την δουλεια.. Είδα τον Λαζαρο όλο αίματα.. Πληγές παντού.. Αίματα παντού :(

2. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Λυπάμαι πολύ... Οταν το ειδες είχε ακόμη αιμμοραγια;

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν πεθανε.. Είναι μέσα στα αίματα. Έβαλα μπετατιν με νερό.. Αλλά δεν βλέπω φως

4. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Περιμενε νά απαντήσουν κι αλλά μέλη οστοσο επικηνωνησε με πτηνιατρο.

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εντοπισες απο που τρεχει το αιμα? Μηπως ειναι καποιο σπασμενο φτερο?Τι εννοεις πληγες παντου, βλεπεις ανοιχτα τραυματα? Ζει με αλλα πουλια που μπορει να το εκαναν?

Αν ναι το χωριζεις αμεσα το πλενεις με νερακι να φυγει ολο το αιμα και μετα βαλε μπεταντιν στις πληγες αραιωμενο με νερο. Ρωτα κι εναν γιατρο ισως χρειαστει κι αντιβιωση.

Αν τον ταιζεις ακομη στο στομα θα ειναι καλυτερα και για να παρει υγρα και τροφη αλλα και το φαρμακο αν του χορηγηθει αντιβιωση.

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Συμφωνώ απόλυτα με Ανέστη... Το είχες έξω?? Καποιο αρπακτικο την έκανε τη δουλειά?? Μήπως κάποια γάτα?? Λυπάμαι πολύ.. :(

7. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Τον εβαλα μαζι με αλλους..Πλεον δεν τον ταιζω εγω..Πιστευω πως τα αλλα καναρινια φταινε., τον εβαλα σπιτι για να τον εχω απο κοντα αλλα τωρα δεν ειμαι σπιτι.. θα περασω μια φωτο που εβγαλα πριν ερθω μαθημα.

Μια βαστικη φωτο.

t20141024_150846.jpg

8. Ian32

Ian32 PB New Member

Κάνε κάτι για τα αρπακτικα αυτό δεν είναι από αθώα καναρίνια..

9. passenger

passenger PB New Member

Είναι φανερό ότι έχει δεχτεί λυσσαλέα επίθεση από ''κάτι''. Υπάρχει ένα μοβ σπρέι που ψεκάζουμε για να απομονωθεί η πληγή από πιθανές μολύνσεις. Δε θυμάμαι ονομασία. Ελπίζω να τα καταφέρει, έχει όμως χτυπηθεί πολύ άσχημα :(

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ουφου.. οταν παω σπιτι να δω τι θα κανω.. θα παρω τα κοκκινα καναρινια στο μεγαλο κλουβι.. που ειναι καλυτερο..

11. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

περνα απο φαρμακειο και παρε φακελακια almora plus.να εχεις μονιμα στην ποτιστρα μεχρι νεοτερας.σιγουρα εχασε πολυ αιμα.βαλτο καπου μονο του και σε θερμοκρασια 30 βαθμων.πλυνε με τρεχουμενο χλιαρο νερο καλα την φτερουγα του να δεις απο που βγαινει αιμα.το καλυτερο θα ηταν να το πας αποψε κιολας σε πτηνιατρο.

12. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Σας ευχαριστώ ολους.. Πεθανε..

13. passenger

passenger PB New Member

λυπάμαι πολύ :(

14. Ian32

Ian32 PB New Member

Αριάδνη κατι κάνεις λάθος δεν γίνεται όλο να χάνεις πουλάκια άδικα....
    Κοίταξε αυτό που σου λέω να μην πάνε και άλλα χαμένα...

15. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Τα κλουβιά τα εχω με διπλό συρμα.. Δεν ξέρω .. Δεν μπορω να σκεφτω κάτι. Αλλά αυτό εδώ. Εγώ το μεγάλωσα.. Εγώ το τάισα.. Εγώ όλα.. :(

16. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τι να πεις τώρα, δεν υπάρχουν λόγια, τόση προσπάθεια γι' αυτό το ταλαίπωρο πουλάκι... κρίμα.
    Μην στεναχωριέσαι βρε Αριάδνη μου έχεις πολλά ζώα και συμβαίνουν πολλά. Κρίμα :(

17. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μα να τα καταφερνω.. Να τρώει μονο του και να το χάσω έτσι; δεν το δεχομαι!

18. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εδώ είναι η απάντηση. Είναι ακριβώς αυτό.
    Ενα πουλάκι καθυστερημένο στην ανάπτυξη και χωρίς την δυνατότητα άμυνας απέναντι στα υπόλοπα μιας και δεν μεγάλωσε με γονείς και ανταγωνιστές (αδέλφια) ,ώστε να αναπτύξει τα αντίστοιχα αντανακλαστικά, είχε την κατάληξη που θα είχε ένα αντίστοιχο πουλί στην φύση. Μια συνεσταλμένη συμπεριφορά και αρχίζει η "περιέργεια" των άλλων. Μια υποτονική αντίδραση στο πρώτο τράβηγμα ενός φτερού και η αρχή έγινε. Αν μάλιστα υπήρχε και κάποια, έστω και μικρή, αλλαγή πτερώματος, η συνέχεια ήταν συνεχή τραβήγματα των κινητηρίων και της ουράς . Εκεί η αιμορραγία είναι πολύ μεγάλη και το τέλος κοντά. :(

19. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

pulvo47
    Δυστυχώς, ο Λάζαρος ήταν ο αδύναμος κρίκος . Μόλις κατάλαβαν ότι είναι του χεριού τους(και δεν αντιδρά, δεν αμύνεται), του φέρθηκαν όπως οι Σπαρτιάτες στους ''ανάπηρους'' ...τον έστειλαν στον Καιάδα . Νόμος της φύσης !

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Ππππφφφ πίστευα ότι θα τα καταφέρει ρε γαμώτο! Πέρασε τόσα πολλά, μεγάλωσε, άρχισε να τρώει σποράκια και έφυγε έτσι... :( Λυπάμαι πραγματικά πολύ! Καλό σου ταξίδι Λαζαράκο!

Πάντως έχω και εγώ έναν μπόμπιρα που μεγάλωσα εγώ (αυτό στη φώτο άβαταρ - ο Άγγελος μου) και δεν είναι καθόλου κοινωνικοποιημένος και ούτε που ξέρει τη γλώσσα των καναρινιών, και τα φετινά μικρά από περιέργεια άρχισαν να τον πλησιάζουν και να τον τσιμπάνε λιγάκι, αυτός δεν ήξερε οπότε δεν έφευγε αλλά μόλις παρατήρησα το όλο σκηνικό αμέσως τον έβγαλα από την κλούβα και τώρα είναι μόνος του και κελαηδάει και καλοπερνάει πασάς στην κλουβάρα του! Πιστεύω ότι αν τον είχα αφήσει μαζί με τα υπόλοιπα όντως θα του είχαν κάνει ζημιά! Αλλά να τον σκοτώσουν?? Ναι το δέχομαι ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά δε γίνεται αυτό να έγινε μέσα σε λίγες ώρες?!? Δεν είχες δει κάποια περίεργη κίνηση από τα υπόλοιπα?? Να τον τσιμπάνε ή να του τραβάνε την ουρά??

Μοιραστείτε

Φόρτωση...