Το καναρίνι μου μάλλον τραυμάτισε την φτερούγα του!

Συζήτηση με θέμα Το καναρίνι μου μάλλον τραυμάτισε την φτερούγα του!, που ξεκίνησε από konstam, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 28 Δεκ 2014.

1. konstam

konstam PB New Member

Ο καναρινος μου μάλλον έχει τραυματισει την φτερούγα του. Αυτό το συμπερανα επειδή: α)πετούσε να πάει στο πάνω κλαδί και επεφτε κάτω και β)τώρα που τον είδα και κοιμάται έχει τελείως χαλαρή - ανοιχτή την δεξιά του φτερούγα. Από όσο τον είδα δεν νομίζω να την έχει εξαρθρωσει γιατί όταν πετούσε νομίζω το κουνουσε. Τι να κάνω;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν νομίζω πως σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, είναι εξαιρετικά λεπτά και ευαίσθητα όλα επάνω τους πόσο δε οι φτερούγες τους. Κανονικά θα πρέπει να επισκεφτείς κάποιο κτηνίατρο - πτηνίατρο. Μπορείς να δεις κάποιους Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds και να επιλέξεις τον κοντινότερο. Αν η εξάρθρωση είναι μεγάλη ή υποθέτεις πως υπάρχει επιπλέον κίνδυνος τότε καλύτερα να τη δέσεις με κάποια κολλητική ταινία τύπου (λεφκοπλαστ)

3. konstam

konstam PB New Member

Οκ αυτό θα κάνω... Ρώτησα απλώς μήπως μπορούσα να κάνω κάτι πριν τον πάω.

4. misalouris

Αν είναι πολύ κρεμασμένη μέχρι να πας στο γιατρό απλά να τη δέσεις με κολλητική φαρμακευτική ταινία.

5. konstam

konstam PB New Member

Δεν είμαι πολύ κρεμασμένη αλλά ο καημένος σέρνεται σήμερα στην άμμο.

6. misalouris

Το καταλαβαίνω... λυπάμαι ...!

7. konstam

konstam PB New Member

Όταν λέω σέρνεται το εννοώ τα πόδια του τα έχει λυγισμένα και ακουμπάει και τον θώρακα του κάτω...

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εγκεφαλικό !
    Κάποιες φορές συμβαίνει. Η περιγραφή της συμπεριφοράς του με κάνει να πιστεύω οτι δεν έχει δυνατότητα αντίληψης του χώρου, ισορροπίας , κ.λ.π Μεταφορά σε πολύ ζεστό σημείο .

9. konstam

konstam PB New Member

Ενάμιση χρονών είναι πως να έπαθε εγκεφαλικό;;

Και μήπως είναι κάτι άλλο... Και σέρνεται γιατί ο πατέρας μου που τον έπιασε είπε πως ούτε έχει σπάσει ούτε εξαρθρωθεί (ο πατέρας μου είναι φυσιατρος).

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Σαλμονέλλα , τριχομονάδα , είναι ασθένειες που οδηγούν σε προσβολές των εγκεφαλικών κυττάρων, αλλά και τα τυχαία εγκεφαλικά δεν είναι μια απίθανη εκδοχή . Η ηλικία δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλλο. Φυσικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος απο μακρυά ,την γνώμη σου λέω βάσει της περιγραφής σου.

11. misalouris

Ζεστό χώρο για να ηρεμήσει μέχρι αύριο που θα το δει ο γιατρός.

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό ενισχύει τις υποψίες για νευρολογικό πρόβλημα, όπως έχει αναφερθεί ήδη.

13. konstam

konstam PB New Member

Και αν έχει εγκεφαλικό τι μπορεί να γίνει για να γίνει καλά; (γίνεται να γίνει καλά; )

14. misalouris

Όπως και στον άνθρωπο... νομίζω εξαρτάται από το μέγεθος και την έκταση της εγκεφαλικής βλάβης... αν είναι μικρή ούτε που θα το καταλαβαίνεις ... αν είναι πάλι μεγάλη...

15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εφόσον καταλήξει ο γιατρός σε αυτή τη γνωμάτευση, τότε θα πρέπει να αντιμετωπιστούν οι επιπλοκές που μπορεί να προκύψουν. Αυτό είναι κάτι με το οποίο θα ασχοληθεί ο γιατρός. Κατά τα άλλα η εξέλιξη και ο βαθμός αποκατάστασης της νευρολογικής πάθησης δεν μπορεί να προβλεφθεί.

16. konstam

konstam PB New Member

Οκ ευχαριστώ... Θα σας κρατήσω ενήμερους!

17. konstam

konstam PB New Member

Έχει τα χάλια του... Κάθεται κάτω ακίνητος με κλειστά μάτια. Θα τον πάω σε εφυμερευον νοσοκομειο.

18. paulpaul

paulpaul PB New Member

Έτσι ηταν και το μπατζι μου στην αρχή μετα δεν μπορούσε να κουνισει κανένα μέρος του σώματος του και μετα απο λίγο παιθανε

19. misalouris

Αν μ΄αυτό ήθελες να δώσεις κουράγιο στον φίλο μας .... μάλλον απέτυχες.
    Ας δώσουμε χρόνο στο καναρίνι σου να δούμε με τις μέρες πως θα πάει...
    Αν θέλεις γράψε το όνομά σου στο προφίλ...διευκολύνει τη συζήτηση.

20. konstam

konstam PB New Member

Πήγα στο Αττικο νοσοκομειο ζωων στην Παιανία πραγματικά εξυπηρετικοί. Μου είπαν: είναι πολύ λεπτός και μάλλον έχει κάποια αναπνευστικη λοίμωξη. Μου είπε augmentin δύο φορές την μέρα, τροφή για νεοσσους 3ml την μέρα και πολυβιταμηνη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...