Το καναρίνι μου κόβει το χαρτί

Συζήτηση με θέμα Το καναρίνι μου κόβει το χαρτί, που ξεκίνησε από domber, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Φεβ 2009.

1. domber

domber PB New Member

γεια σας παιδια.πριν απο λιγο ειδα οτι το καναρινι μου εχει κοψει
    το χαρτι που βαζω για να μη λερωνει,σε μικρα κοματακια και τα εχει βαλει κατω.
    επειδη δε ξερω και πολα πολα,μαλλον τιποτα για τα καναρινια
    μηπως μπορει να μου πει καποιος τι πρεπει να κανω
    μηπως να βαλω τον αρσενικο μεσα
    ευχαριστω

2. xxx

xxx PB New Member

βάλτης φωλίτσα και μαλλάκι και πες μας τι παρατηρείς!πολύ πιθανό να θέλει να φτιάξει τη φωλιά της...αν δεις πως αρχίζει να την κατασκευάζει ρίχνεις και τον αρσενικό μέσα!

3. tolisarta13

tolisarta13 PB New Member

Ρίξε από τώρα μέσα τον αρσενικό και βάλε και φωλιά με μαλλί ή νήμα.Σε λίγες μέρες θα έχεις μια μεγάλη οικογένεια...

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καλησπερα!Για μενα οχι ακομα ασε να ζεστανει λιγο ο καιρος!Τι ηλικια εχουν τα καναρινακια σου?

5. tolisarta13

tolisarta13 PB New Member

Κι αν ζεστάνει τον Ιούνιο;;;

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Τα βαζουμε και τετοια εποχη?Εγω τα ειχα βαλει περυσι απριλη!

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

8. domber

domber PB New Member

Εβαλα φωλια και νημα και αρχισε να βαζει το νημα στι φωλια της.
    Εβαλα και τον αρσενικο μεσα στη ζευγαρωστρα και εχω το χωρισμα.
    Ποτε να βγαλω το χωρισμα?
    χορηγω στα πουλακια ολα οσα διαβασα,αυγο βιταμινες κτλ
    Μηπως δε προλαβει να πυρωσει ο αρσενικος?

9. leon

leon PB New Member

καλημέρα σε όλους..
    Επειδή κ γω τα έβαλα εδώ κ δύο μέρες στην κλουβα με το χωρισμα κ οι απορία μου είναι πότε να το βγάλω το χώρισμα κ γενικά ποιες θα είναι οι πρώτες αντιδράσεις να καταλάβω πως όλα πάνε καλα...
    ευχαριστώ.

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Mόλις ετοιμαστεί η φωλιά, βγάζεις το χώρισμα και μετά απο κάποιες
    αψιμαχίες καταλήγουμε εδώ...

11. domber

domber PB New Member

Ευχαριστω πολυ
    Και κατι αλλο.Επειδη ειναι η πρωτη φορα που βαζω να ζευγαρωσουν τα καναρινια μου,αν δεν αλαξω τα κανονικα αυγα με ψευτικα.γιατι φοβαμαι να τα πειραξω πειραζει?
    διαβασα τις επιπτωσεις που μπορει να υπαρξουν.
    ευχαριστω και παλι

12. leon

leon PB New Member

Να σαι καλα για την βοήθεια ρε μάκη.
    Το 2ήμερο αυτό που τα παρακολουθώ βλέπω να κάθονται αντικριστά στο χωρισμα ο αρσενικός δεν κελαηδάει τόσο κ κοιτιούνται.Ποιά πιθανόν να είναι η επόμενη κίνηση που θα καταλάβω ότι είναι σε καλό δρόμο κ θα βγάλω το χώρισμα.?

13. domber

domber PB New Member

Δυστηχος πριν απο λιγο πηγα και ειδα οτι καποιο απο τα δυο πουλια χαλασε τη φωλια.Μαλλον ο αρσενικος γιατι προτου ανοιξω το χωρισμα ηταν καλα η φωλια.
    Να ξαναβαλω το χωρισμα,μπερδευτικα πολυ
    Μηπως μπορει καποιος φιλος τι να κανω

14. gioko

gioko PB New Member

Ο αρσενικος ειναι πυρομενος;Κελαιδουσε πολυ πριν;Εγω δεν θα τον εβγαζα απο μεσα,την φωλια θα την ξαναφτιαξουν μαζι.

15. domber

domber PB New Member

δεν τον ειχα στην ζευγαρωστρα,κελαηδουσε πολυ
    μολις τον εβαλα στη ζευγαρωστρα σταματησε το κελαηδημα

16. gioko

gioko PB New Member

Λογικο να σταματησει το κελαησμα γιατι ειναι με την θηλυκια.Σακη μην τον βγαλεις βρασε και κανα αυγο να τα βαλεις μεσα να φανε και αστα στην ησυχια τους.Με το να τα βλεπεις ολη μερα δεν θα κανεις τιποτα.Καλους απογωνους να εχεις.

17. domber

domber PB New Member

Σ ευχαριστω πολυ φιλε γιωργο

18. giannis30

giannis30 PB New Member

Βαλε παλι νημα,αυγο,πολυβιταμινες και κανε λιγο υπομονη.Πιστευω οτι θα ξεκινησει και παλι να στρωσει φωλια.Αν μπορεις δες σε τι κατασταση ειναι ο αρσενικος.Αν εχει πυρωσει.Μετα κανεις τα αναλογα.Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να εχουμε υπομονη.Το ξερω οτι σε τετοιες περιπτωσεις ολοι μας χαλιομαστε αν κατι παει στραβα αλλα στο τελος με υπομονη θα ανταμοιφθουμε!
    Φιλικα Γιαννης

19. alexan2dros

alexan2dros Banned

η θηλυκια μου κοβει χαρτη αλλα ο αρσενικος δεν ειναι ετοιμος.. να της βαλω φωλια η να την αφησω χωρις?

20. domber

domber PB New Member

και γω που εβαλα φωλια και νημα δεν εκανα τιποτα.
    εστρωσε τη φωλια της κανονικα η θυλικια και μολις εβαλα τον αρσενικο μεσα τη χαλασε.
    τωρα τα εχω μαζι και περιμενω
    υπομονη

Μοιραστείτε

Φόρτωση...