Το καναρίνι μου κάθεται στον πάτο μήπως είναι άρρωστο;

Συζήτηση με θέμα Το καναρίνι μου κάθεται στον πάτο μήπως είναι άρρωστο;, που ξεκίνησε από konstam, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 23 Σεπ 2014.

1. konstam

konstam PB New Member

Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ενός χρόνου αλλά εγώ το έχω μόλις τρεις μήνες. Την ημέρα το έχω έξω και τα βράδια το βάζω μέσα. Ζει μόνο του και το ταΐζω με σπόρους(vitacraft life), αυγοτροφη χύμα από το petshop, μαρούλι(που και που) και αγγούρι καμιά φορά και του βάζω και ένα στικ(vitacraft). Στον πάτο του κλουβιού έχει άμμο χωρίς σχαρακι. Επιπλέον του έχω και κόκαλο σουπιας. Τα συμπτώματα που έχω παρατηρήσει είναι πως σταμάτησε να κελαηδάει κάθεται κάτω στον πάτο του κλουβιού όταν πλησιάζω δεν απομακρύνετε και τέλος κοιμάται πιο αργά από ότι συνήθως. Αυτά τα έχει εδώ και τέσσερις μέρες. Παρόλα αυτά τρώει και πίνει κανονικά νερό. Το πήγα στο κτηνίατρο και όταν πήγε να το πιάσει για να το κοιτάξει ζωντάνεψε. Αυτός είπε πως δεν έχει τίποτα και είναι απλά στρεσαρισμενος και μου έδωσε κάτι σταγόνες antistress για το νερό. Επειδή δεν πείστηκα πως είναι απλά στρεσαρισμενος είπα να ζητήσω και την γνώμη σας. [το κλουβί που είναι στην στην φωτογραφία είναι άλλο, το έχω βάλει μέσα σε αυτό αφού αρρώστησε για να πλύνω κανονικά το καλό (όχι μόνο να του αλλάξω την άμμο)]

2. amarillis

amarillis PB New Member

Καλησπέρα, δεν φαίνεται κάποια φωτογραφία... μπορεί όντως να είναι στρεσαρισμένο. Παρατήρησε αν χάνει φτερά μήπως έχει ξεκινήσει η πτερόρροια, τότε χαλάει η διάθεσή τους και δεν κελαηδούν όπως πριν. Μην του αλλάζεις συχνά κλουβιά πρέπει να συνηθίσει ένα περιβάλλοντα χώρο. Επίσης ίσως τον στρεσάρει που τον βάζεις τα βράδια μέσα, εκεί που χαλαρώνει του αλλάζεις χώρο και περιβάλλον. Τα καναρίνια θέλουν χρόνο να σε συνηθίσουν και τρομάζουν πολύ εύκολα. Μια φορά την εβδομάδα να του καθαρίζεις το κλουβί τη σχάρα επιφανειακά με το πουλί μέσα, να συνηθίζει και φυσικά φρέσκο νερό καθημερινά και τις ταϊστρες να πλένεις μια φορά την εβδομάδα, όπως και τα στηρίγματα - κλαριά για καλή υγιεινή. Εγώ του βάζω κόλλες Α4 αντί για άμμο, την ίδια δουλειά κάνουν.

Αν φοβάσαι μην επιτεθεί κάτι στο καναρίνι σου τύλιξε το κλουβί στην εξωτερική πλευρά που είναι εκτεθειμένο (αν το κρεμάς σε τοίχο) με ελαστική σίτα ώστε να είναι καλυμμένο από "εχθρούς". Ο ύπνος στα καναρίνια είναι σημαντικός για τη μακροζωία τους και θέλουν ησυχία και σκοτάδι συνήθως. Θα ήταν προτιμότερο να το αφήνεις έξω εκτός από τις κρύες νύχτες του χειμώνα που θα το βάζεις σε ένα ήσυχο μέρος στο σπίτι ή θα το καλύπτεις με ένα μαύρο πανί.

Καρότο και πιπεριά τριμμένα για τα τσιμπάει πιο εύκολα.

3. paulpaul

paulpaul PB New Member

Στικ να του δινεις πολυ σπάνια αγγουρι 1 φορα στο τοσο επίσης να του δινεις φρουτα οπως μιλο και λαχανικα οπως καρότο και πιπεριά, μιροδικα οπως ρίγανη

Όσο για την αρρώστια δεν είμαι σίγουρος τι εχει

Ναι

4. konstam

konstam PB New Member

Ok. Ευχαριστώ. Άρα προς το παρόν περιμένω.

5. amarillis

amarillis PB New Member

απλά παρατήρησε και ακολούθησε τις συμβουλές μας.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Καλά έκανες.

Τα πουλιά δεν κάθονται ποτέ στον πάτο για περισσότερα από μερικά δευτερόλεπτα. Επίσης, κάθε φορά που πλησιάζει κάποιος αντιδρούν, φεύγουν.

Επειδή δεν ανέβηκε καμία φωτογραφία, μαζί με όποια θελεις να ανεβάσεις, ανέβασε και μερικές του στήθους και της κοιλιάς του πουλιού, όπως αυτές που υπάρχουν σε αυτό το θέμα.

Επίσης, τοποθέτησε μια λευκή κόλα Α4 στον πατο και φωτογράφισε την αργότερα όταν θα κάνει μερικές κουτσουλιές για να έχουμε μια άποψη.

Για το επόμενο διάστημα, δίνε του μόνο σπόρους και φρέσκο νερό και βεβαιωσου ότι έχει πρόσβαση σε αυτά για να μπορεί να φάει και να πιει όποτε χρειάζεται. Αν έχεις ξεκινήσει να του δίνεις αυτό το... αντιστρές, μπορείς να συνεχίσεις να το δίνεις.

Αν χρειαστείς βοήθεια με τις φωτογραφίες, κοίταξε εδώ.

7. brand13

brand13 PB Member

Συμφωνώ απόλυτα με τον Σταύρο, απλά να συμπληρώσω να αφαιρέσεις την χύμα αυγοτροφή που σου έδωσαν στο πετσοπ και να μην την ξαναδώσεις ποτέ , αν διαβάσεις στο φόρουμ τα θέματα που αφορούν την διατροφή των πουλιών θα καταλάβεις γιατί. Το ίδιο ισχύει αν του δίνεις χύμα τροφή και όχι συσκευασμένη. Το στίκ επίσης, αν δεν κάνω λάθος, περιέχει αυτά τα χρωματιστά που μόνο βιταμίνες δεν είναι και κάνουν κακό στην υγεία του.

8. konstam

konstam PB New Member

Κυρίως όταν κάθεται, κάθεται στον πισινό του και όχι στα πόδια. Ωστόσο ο κτηνίατρος εχθές που του είπα πως έχει αστάθεια, αφού το καναρίνι είχε ζωντανέψει (μετά το κυνηγητό για να το πιάσει) του κουνούσε πέρα δώθε το κλουβί και το γυρνούσε κιόλας ενώ το καναρίνι καθόταν στο πλαστικό που πατάει(σαν ξυλάκι που είναι) και δεν έπεφτε οπότε τα πόδια του μάλλον είναι καλά. Εσείς τι λέτε να κάνω τώρα; Να περιμένω;

Συνημμένα Αρχεία:

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό:

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Οπτικά δεν δείχνει κάτι .
    Tί είναι αυτό που τρώει το πουλάκι ; Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία του μείγματος σπόρων που το ταίζεις ;
    Απλωσε λίγο μείγμα σε μια χαρτοπετσέτα και βγάλε μια φωτό ή γράψε την σύνθεση της τροφής που γράφει το σακουλάκι.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Με πόσο "σωστή" πρακτική κτηνιατρου να δει αν το καναρίνι είναι υγιές!??!?! Τι άλλο θα ακούσουμε??? Θα τρελαθούμε εδώ μέσα!

Βγάλε και μια φώτο το στερνο και την κοιλιά του πουλιού αφού βρεξεις τα δάχτυλα σου και απομακρύνεις τα πούπουλα της κοιλιάς για να έχουμε μια πλήρη εικόνα του μικρού. Σίγουρα δεν είναι καλά και θέλει βοήθεια.. 

12. amarillis

amarillis PB New Member

Ειναι πολύ ομορφο το καναρινακι σου ελπιζω να μην εχει κατι σοβαρο.παντως η οψη του φαινομενικα ειναι καλη.

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Το ο,τι κάθετε κάτω στο πάτωμα του κλουβιού ... είναι σημάδι που δεν πρέπει να περάσει στα ψιλά. Κάτω κάθονται όσα πτηνά ασθενούν και θα πρέπει να δεις αν κάθεται και φουσκωμένο.
    Προσπάθησε να το φωτογραφίσεις χωρίς να σε δει, για να έχουμε την πραγματική εικόνα. Παρατήρησε τη συμπεριφορά του από μακρυά. Δώσε κάποια λιχουδιά, λίγο μήλο ή μπρόκολο και παρακολούθησε αν θα φάει με όρεξη.
    Ένα λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού θα μας δείξει καθαρά τις εκκρίσεις του, αν μας βάλεις φωτογραφίες. Το μείγμα των σπόρων το αγόρασες χύμα από pet-shop? Τι σπόρους έχει μέσα?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...