Το καναρίνι μου είναι κάπως οκνό, τι έχει πάθει;

Συζήτηση με θέμα Το καναρίνι μου είναι κάπως οκνό, τι έχει πάθει;, που ξεκίνησε από glafkos, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 24 Αυγ 2006.

1. glafkos

glafkos PB New Member

καλησπερα

Σημερα με το που γυρισα στο σπιτι περιπου 21.30 πηρα το καναρινι μου απο το μπαλκονι και το ειδα καπως οκνο
    ουτε και που ανοιξα το κλουβι του δεν κουνηθηκε και με τα χιλια ζορια ανεβηκε στην κουνια του .Δεν καθετε καθολου στα κλαδια και δεν κουνιετε απο την κουνια.Δειχνει σαν να νυσταζει μηπως ξερει κανεις τι μπορει να εχει παθει η τι πρεπει να κανω???

Μηπως εχει τρομαξει απο κατι ??
    Ελπιζω καποιος να ξερει γιατι το λυπαμε πολυ ετσι που το βλεπω

Ευχαριστω

2. glafkos

glafkos PB New Member

συνεχεια..

Σημερα που σηκωθηκα το πουλι ηταν στην ταιστρα και ψιλοετρωγε αλλα παλι ηταν οκνο και σαν βαριεστιμενο μηπως φταιει οτι 2 μερες με τον καυσωνα το ειχα εξω στο μπαλκονι?

Τι βιταμινες να του παρω να το βοηθησω?

3. glafkos

glafkos PB New Member

τι να κανω?

καλημερα
    το καναρινι που εχω δειχνει 3 μερες τωρα μια ατονια σημερα ειναι λιγο καλυτερα αλλα δυσκολευετε να περπατισει τρωει πολυ λιγο , δεν το εχω δει καθολου στο νερο ,με αφηνει να το αγγιζω και πεταει απο το ενα τοιχωμα του κλουβιου στο αλλο .Χτες ανεβηκε με χιλια ζορια στο κλαδι του και καποια φορα ειχε την ουρα του κατακορυφα προς τα κατω και που και που τιναζοτανε ολοκληρο .Επεισης ειναι κιτρινο και μου φαινεται να ασπριζει στις ακρες απο το φτερωμα του (η ειναι ιδεα μου) και στο ραμφος του στην ακρι ειναι λιγο κοκκινο και σαν να ξεφλουδιζει (εχει μια γραμμη σαν σχισμη).Το ασχημο ειναι οτι με κοιταζει με ενα βλεμα σαν να μου λεει να το βοηθησω και εγω δεν ξερω τι να κανω

Σας παρακαλω αν μπορει καποιος να μου πει τι να κανω

Ευχαριστω

4. MPARTSA

MPARTSA PB New Member

Πηγαινε το επειγόντως σε έναν κτηνίατρο. Αυτός θα το δεί και θα καταλάβει. Απο την περιγραφή δεν μπορούμε να δώσουμε κάποια διάγνωση και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως δυσκολεύεται να κουτσουλήσει.. Φρόντισε να βάλεις μια λευκή σελίδα στον πάτο του κλουβιού για να δεί και τις κουτσουλιές.
    Δημητρης Κορινθος

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις από δω και πέρα Ακη θα είναι ο χρόνος. Η πιο σωστή λύση είναι αυτή που αναφέρει και ο Δημήτρης (mpartsa). Θα πρέπει να γίνει σωστή διάγνωση ούτως ώστε η θεραπεία να αποδειχτεί αποτελεσματική, χωρίς να γίνονται πειραματισμοί, χάσιμο χρόνου και ταλαιπωρία.

Θα πρέπει να προσέχεις μερικά πράγματα τώρα με τη ζέστη αλλά και γενικώς.
    Το νερό θα πρέπει να αλλάζει καθημερινά αν είναι δυνατόν, καθώς επίσης και οι διάφορες λιχουδιές (φρούτα, αυγά κ.λπ.) να παραμένουν στο κλουβί μόνο για μερικές ώρες και στη συνέχεια να καθαρίζεται το σκεύος.
    Ο καθορισμός του κλουβιού θα πρέπει να γίνεται συχνότερα τις ζεστές ημέρες.

Γενικά οι υψηλές θερμοκρασίες ευνοούν την ανάπτυξη των μικροοργανισμών οι οποίοι προκαλούν διάφορες ασθένειες είτε στο αναπνευστικό είτε στο γαστρεντερικό σύστημα.

6. glafkos

glafkos PB New Member

Ενα μεγαλο ευχαριστω

Τελικα το καναρινι μου μολις πεθανε θελω να πω ενα μεγαλο ευχριστω σε οσους προσπαθησαν να με βοηθησουν και πιο πολυ στον ΣΤΑΥΡΟ που ισως ασχοληθηκε σαν να ηταν δικο του.Ειναι το δευτερο που μου πεθαινει και τελικα ισως ειμαι αχρηστος για να εχω εστω και ενα καναρινι στο σπιτι μου.

Σας ευχαριστω ολους να εισαστε καλα

Ακης

7. Gorgino

Gorgino PB New Member

Άκη συλλυπητήρια, καταρχήν τα καναρινιά είναι πολύ ευαίσθητα και άμα την αδράξουν δυστυχώς δεν έχουμε πολλές επιλογές να τα σώσουμε. Τώρα κανείς δεν είναι άχρηστος απλά θέλει λίγο προσοχή ,μην απελπίζεσαι πάρε ένα άλλο και σίγουρα θα σου καλύψει το κενό! 

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ακη λυπάμαι πολύ πραγματικά που το ακούω. Δυστυχώς τα πράγματα με τα καναρίνια είναι όπως τα λέει ο Gorgino. Είναι σχετικά ευαίσθητα πουλιά και έχουν την τάση να κρύβουν την ασθένεια τους ούτως ώστε να μη δείχνουν ευάλωτα στο φυσικό τους περιβάλλον. Όταν λοιπόν αρχίσουν να δείχνουν ότι κάτι τους συμβαίνει, είναι συχνά αργά.

Θα διαφωνήσω μαζί σου στο θέμα της αχρηστιάς σε ό,τι αφορά στην ανατροφή τους, εκτός αν βρεθεί κάποιος και μου πει ότι κατά την ενασχόλησή του με τα πουλιά, δεν έχει χάσει κανένα. Επομένως είναι άλλοι παράγοντες που συντελούν όταν έχουμε αυτά τα δυσάρεστα γεγονότα και δυστυχώς ένας από τους τρόπους για να τα αποφεύγουμε είναι όταν τα έχουμε ήδη βιώσει. Η εμπειρία δεν κατακτάται ποτέ. Όλοι μας και στο μέτρο που μπορούμε να γνωρίζουμε το αντικείμενο, βρισκόμαστε σε μια διαρκή συλλογή πληροφοριών και εμπειριών με στόχο την αποφυγή και δυστυχώς όχι την πλήρη απαλλαγή από παρόμοια προβλήματα.

Η αγάπη σου για τα πουλιά είναι εμφανής, οπότε σκέψου σοβαρά τη συμβουλή του Gorgino και ξεκινά ήδη την απολύμανση στο κλουβί για να είναι έτοιμο να δεχτεί τον καινούργιο του ένοικο. ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...