Το καναρίνι μου βαριανασαίνει, τι να κάνω;

Συζήτηση με θέμα Το καναρίνι μου βαριανασαίνει, τι να κάνω;, που ξεκίνησε από Vout, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 10 Αυγ 2009.

1. Vout

Vout PB New Member

Γεία σας παιδιά έχω ένα αρσενικό καναρίνι το οποίο το έχω σε μεγάλη κλούβα με ένα θυληκό.
    Σήμερα έχει το ράμφος το έχει ανοιχτό και δείχνει σα να δυσκολεύεται να αναπνέυσει.
    Είναι ζωηρό και το βλέπω να κάθεται συνέχεια στον ήλιο.
    Τι να κάνω??

2. fragos

fragos PB Member

πρωτον χωρισε το ζευγαρι απο την κλουβα.τον αρσενικο βαλτον σε ατομικο κλουβι και την θυλικια αστην εκει
    δευτερον απομακρηνε το κλουβι απο τον ηλιο και βαλτα καπου δροσερα
    και τριτον αυτο μπορει να το κανει επειδη καθεται στον ηλιο και ζεσταινεται.
    *να τους βαζεις καθημερινα μπανιερα.

3. Vout

Vout PB New Member

Να σε καλά .Μακάρι να νε αυτό και να μην είναι άρρωστο.
    Τα λέμε.

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν η κλουβα ειναι σε εξωτερικο χώρο που την βλέπει ο ήλιος και εχουν αναπτυχθει ηψηλες θερμοκρασίες , λογικο είναι να βαριανασαινει...

Παρατηρησες άλλα συμπτώματα; Ανορεξία, φούσκωμα φτερών, διάρροια, υποτονία; Αν αποκλεισουμε καποια ασθένεια, καλο θα ηταν να μεταφερεις την κλουβα σε σκιερο και δροσερό μέρος , να του βαλεις καμια μπανιερα με νερό ή να το δροσίσεις ψεκάζοντάς το με λιγο νεράκι. Αν παρατηρησεις και αλλα συμπτωματα , ανεφερε τα και βλέποντας και κανοντας.

5. Vout

Vout PB New Member

Σαν να ακούω ένα χουρχούρισμα και μερικές φορές να κάνει κάτι κινήσεις σαν σπασμους για πολυ λίγο όμως

6. Vout

Vout PB New Member

Το χώρισα σε άλλο κλουβί και το βλέπω καλύτερα τώρα.
    Τρώει κανονικά και το βλέπω ζωηρό.

7. fragos

fragos PB Member

μην ξεχνας να τους βαζεις καθημερινα μπανιερα και θα την βγαζεις μετα απο μια ωρα καλο ειναι να τους βαζεις και μια πολυβιταμινη στο νερο δες και εδω ενα αρθρο για την πτερρορια που ερχεται Διαχείριση της Πτερόρροιας

8. Vout

Vout PB New Member

Είδα ότι σήμερα γύρω από τα μάτια έχει βγάλει κάτι σαν εξογκωματάκια ή τσίμπλες δεν ξέρω πως να το περιγράψω.
    Μερικές φορές επίσης σαν να βήχει ή δεν μπορεί να αναπνεύσει .
    Τρώει κανονικά και η φωνή του είναι βραχνή.
    Μήπως είναι ευλογιά?
    Τι να κάνω?
    :(

9. fragos

fragos PB Member

αυριο βαλε καθαρες φωτο για να δουμε τι ακριβως εχει!

10. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

11. jk21

jk21 PB Member Article Writer

φιλε φοβαμαι οτι εχει ευλογια αλλα δεν ειναι μονο στην ξερη μορφη της αλλα τα συμπτωματα παραπεμπουν σε εσωτερικα προβληματα που δημιουργει η υγρη (wet pox) μορφη της.κοιτα αν μπορεις μεσα στον ουρανισκο του αν εχει και εκει κατι

12. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Οντως Δημητρη εχεις δικιο...
    Αλλα το γεγονος οτι βαριανασαινει;;
    Ειναι κι αυτο συμπτωμα της υγρης;;

13. jk21

jk21 PB Member Article Writer

αν υπαρχει κατι που εμποσιζει την αναπνοη και την εισροη οξυγονου ;καποιο εσωτερικο ογκιδιο; γιαυτο λεω να κοιταξει εστω στον ουρανισκο.τοτε θα εχει προβλημα και στο να φαει ισως

14. Vout

Vout PB New Member

O κτηνίατρος μου έφτιαξε μια αντιβίωση για να του τη δίνω κάθε μέρα με το νερό του.
    Θα δούμε τι θα γίνει.;

15. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Οταν λες σου την εφτιαξε, τι εννοείς?? Πως φτιαχνει δηλαδη ενας γιατρος μια αντιβίωση??;;

16. Vout

Vout PB New Member

Μου έδωσε μια σύριγγα η οποία περιείχε διάλυμα νερού με ένα είδος αντιβιωτικού ευρέου φάσματος (το όνομα δε το θυμάμαι)χρώματος προς το κίτρινο.
    Πτηνίατροι δεν υπάρχουν εδώ επομένως βασίζομαι σε κτηνίατρο

17. Vout

Vout PB New Member

Tο πουλί τρώει κανονικά,τα μάτια του έχουν καλυτερέψει αλλά η φωνή του είναι ακόμα βραχνή.
    Σαν να θέλει να τραγουδίσει αλλά δεν μπορεί.
    Κουνάει τα φτερά του και βγάζει ήχους σαν (τικ τικ τικ).
    Τι λέτε γι΄αυτό?

18. gfragos

gfragos PB New Member

καλησπερα

ο κτηνιατρος τι ειπε οτι εχει? εμενα παντως μου κανει για ασθμα.

19. Vout

Vout PB New Member

O κτηνίατρος δεν έκανα κάποια διάγνωση απλώς μου έδωσε την αντιβίωση.
    Αν είναι άσθμα τι πρέπει να κάνω?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...