Το καναρίνι μου ακούγεται σαν να σπάζει σπόρους, υπάρχει πρόβλημα;

Συζήτηση με θέμα Το καναρίνι μου ακούγεται σαν να σπάζει σπόρους, υπάρχει πρόβλημα;, που ξεκίνησε από Akisbet, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 29 Νοε 2014.

1. Akisbet

Akisbet PB New Member

Γεια σας η καναρα μου εχει εδω κ μερικές μερες που κάνει έναν ήχο σαν να σπάζει σπόρια , φαίνεται ζωηρή κ τρώει την τροφή της.

IMG_0334-001.jpg

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πότε ακούς αυτόν το ήχο?

3. Akisbet

Akisbet PB New Member

Τώρα που τα καθάριζα κ τα τάιζα το έκανε συνέχεια κατα τη διάρκεια της αναπνοής κ άνοιγε το στόμα

Τράβηξα κ ενα βιντεάκι κ προσπαθώ να το ανεβάσω αν κ ακούγονται κ τα αλλά πουλιά αλλά ξεχωριζει

Έβγαλα κ φωτο την κοιλιτσα της αλλά εχει πολλά πούπουλα κ δεν φαίνεται καλά , εχει αρχίσει βέβαια να κάνει καρινα

4. misalouris

Αν βρέξεις λίγο τα φτερά θα είναι πιο εύκολο να τα βγάλεις φωτογραφία...
    Θα περιμένουμε και το video.

5. Akisbet

Akisbet PB New Member

Τα έβρεξα αλλά ειναι παρά πολλά κ σκληρα γιατί τώρα πέρασε πτερορροια , είχα ανοίξει κ σχετικό θέμα , έστειλα με μαιλ βίντεο κ φωτο κ περιμένω απο τα παιδιά να τα ανεβάσουν

6. misalouris

Θα περιμένουμε, μέχρι τότε για ρίξε μια ματιά σε μερικά video και πες μου αν ταιριάζει και σε ποιο η συμπεριφορά του δικού σου...
    video 1, video 2, video 3, video 4.

7. Akisbet

Akisbet PB New Member

Δεν μπορω να ανοίξω κανένα

8. misalouris

Άκη πάτα δεξί κλικ πάνω τους, επέλεξε "Αντιγραφή διεύθυνσης συνδέσμου" άνοιξε άλλο browser και κάνε επικόλληση.

9. Akisbet

Akisbet PB New Member

Τα άνοιξα σε ευχαριστώ , ο ήχος που βγάζει μοιάζει με το βίντεο 4 αλλά μόνο που ανοίγει κ λιγάκι το στόμα της όπως στο 2 αλλά όχι τόσο έντονα

Ελπίζω να μην φτάσει σε αυτό το σημείο το πουλάκι μου

10. misalouris

Θαρρώ πως είναι δύσκολο να μπορούμε να βγάλουμε έτσι άκρη... αλλά κατά την άποψή μου είναι κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα και όχι αυτό που θα περιμέναμε με την αρχική περιγραφή σου (σπάζει σπόρους).
    Δεν ξέρω πόσο κοντά βρίσκεσαι σε κάποιο γιατρό αλλά με δεδομένη την καρίνα που δημιουργείται στο στήθος καλό είναι να κάνεις κάποια επίσκεψη.

11. Akisbet

Akisbet PB New Member

Θα προσπαθήσω απο Δευτέρα να το πάω σε κάποιο κτηνίατρο , καποιον που να ειδικεύεται σε μικρά ζώα, υπάρχει κατι που μπορω να κάνω μεχρι τότε για να το βοηθήσω ;

12. misalouris

Με δεδομένο πως οι αντιβιώσεις δίνονται όταν σιγουρευτεί η ασθένεια πράγμα που δεν μπορεί να γίνει υπεύθυνα τώρα, θα ήταν προτιμότερο να τοποθετήσεις το πτηνό σε ατομικό κλουβί "καραντίνας" μακρυά από τα υπόλοιπα, σε χώρο ζεστό και χωρίς πολύ υγρασία. Η χορήγηση αντιβίωσης στην τύχη όχι μόνο δεν προσφέρει αλλά αντίθετα αδυνατίζει τις αντιστάσεις του πτηνού.
    Αφού το κάνεις αυτό διαβάζεις μερικά θέματα σχετικά που έχουν γραφτεί εδώ, εδώ κι εδώ. Αν αισθάνεσαι πως χρειάζεσαι περισσότερα μπορείς να μπεις κι εδώ.
    Αν θες τη γνώμη μου... μαζί με τα πιο πάνω, πολύ καλή και ενισχυμένη διατροφή με σπόρους (περίλλα κλπ), να κρατήσουν το πουλάκι σε καλή κατάσταση μέχρι να το δει κάποιος που θα μπορεί να πει τι είναι αυτό που το βασανίζει και να του δώσει το κατάλληλο φάρμακο.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  13. Akisbet

Akisbet PB New Member

Σε ευχαριστώ πολυ για όλα

14. misalouris

Άκη, μακάρι να καταφέρουμε να επαναφέρουμε το φίλο σου στην καλή αρχική κατάσταση. Μια και μας έβαλες στο παιχνίδι θα σε παρακαλούσα να μας κρατάς ενήμερους. Ευχαριστώ.

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Γενικά τα καναρίνια είναι πολύ σπάνιο να έχουν ακάρεα της τραχείας. Είναι μύθος ότι κολλάνε αμέσως ακάρεα της τραχείας. Και εγώ πιστεύω ότι είναι αναπνευστικό το πρόβλημα ξεκάθαρα λόγω του καιρού και τις τρέλες του! Κάνε ότι σου είπε παραπάνω ο Γιάννης και από Δευτέρα σε κάποιον πτηνίατρο.

Έξω το είχες το πουλάκι?

16. Akisbet

Akisbet PB New Member

Αλίκη έξω τα εχω , σε ξύλινη κατασκευή που κλείνει όμως με πορτούλα κ πλαστικά τζάμια . Θα την πάω την Δευτέρα σε γιατρό αν κ εδω απο όσο γνωρίζω εχει μόνο κτηνιάτρους . Αν γνωρίζει κάποιος, κάποιον, αλεξανδρουπολη μένω , θα του ήμουν ευγνωμον! Κ πάλι σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον , τις συμβουλές κ τις παρατηρήσεις σας!

Α κ κατι ακόμη το πουλάκι το έβαλα μέσα στο σπιτι αλλά στο ίδιο δωμάτιο εχω κ μια θηλυκιά ακόμη που αγόρασα χθες κ την εχω σε καραντίνα , τα δυο κλουβιά απέχουν 2,5 μέτρα αλλά ειναι στο ίδιο δωμάτιο , ειναι όμως το μοναδικό που ειναι άδειο κ δεν θα τα ενοχλεί κανεις! Υπάρχει πρόβλημα ;

17. brand13

brand13 PB Member

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εφόσον δεν είναι στο ίδιο κλουβί. Εύχομαι περαστικά σας.

18. misalouris

Ελπίζω Άκη η απόσταση να είναι ασφαλείας, άλλωστε δε νομίζω να έχεις άλλη λύση, διαφορετικά θα την είχες υλοποιήσει. Πιστεύω όλα να πάνε καλά.

19. djpietro

djpietro PB New Member

Φιλε εγω σε τετοιες περιπτωσεις που συνηθως ειναι ακαρεα χρησιμοποιω Pulmosan.Το χρησιμοποιω επισης παντα οποτε φερνω νεα πουλια στο εκτροφειο προληπτικα.εκτος αν τα εχω παρει απο εκτροφεα που είμαι σιγουρος για την κατασταση των πουλιων.Εγω θα εβαζα 1 φορα και θα το παρακολουθουσα.Αν συνεχιζε θα ξαναβαζα μετα απο 2 βδομαδες.Συνηθως δεν συνεχισαν οσες φορες μου ετυχε εμενα...αν υπαρχει και θεμα καρινας ενα πολυ καλο φαρμακο ειναι το Teniazine της Ταφαρμ...κτηνιατροι κατα τη γνωμη μου πολύ λιγοι ξερουν να γιατρεψουν ενα καναρινι...μερικοι δεν ασχολουνται καν εδω στην Κυπρο..βλεπεις τι θα σου πει και να δουμε πως θα παει...

20. misalouris

Πέτρο αυτό που ακούς νομίζω πως δεν είναι ακάρι της τραχείας...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...