Το καναρίνι εχει πάθει σοκ

Συζήτηση με θέμα Το καναρίνι εχει πάθει σοκ, που ξεκίνησε από anastasia23, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 26 Απρ 2014.

1. anastasia23

anastasia23 PB New Member

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σας παρακαλω γτ έχω προβληματιστη πολύ τι πρεπει να κανω.μου έπεσε το κλουβί και το καναρινί την πρώτη μερα ήταν ακίνητο είχε τρομάξει τι 2 καλύτερα και άρχιζε να τρώει όλη τι μερα παρά πολύ του έβαλα και βιταμίνες στο νερό.φουσκωνει αρκετά και πολλές φορές.καλα για να κελαϊδιση δεν το συζητάμε καθόλου αλλα είναι λογικό θέλει το χρόνο του.θα ήθελα να με βοηθήσετε αν μπορεταιί.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όπως τα έχεις καταλάβει και μόνη σου είναι τα πράγματα. Το πουλάκι έχει σοκαριστεί και θέλει χρόνο, ηρεμία και σταθερή ρουτίνα περιποίησης για να συνέλθει και να ξεχάσει το περιστατικό. Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις. Μην του αλλάξεις κάτι από τις παλιές του συνήθειες γιατί αυτό θα το στρεσσάρει επιπλέον. π.χ μην του αλλάξεις τώρα δωμάτιο που μένει, σημείο που το κρεμάς , κλουβί κτλ. Ζεστασιά, ηρεμία, ησυχία, καλή διατροφή, καθαριότητα, σταθερές ώρες περιποίησης. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Έχω ακούσει και για κάποιες σταγόνες αλλά δεν είμαι σίγουρη, περίμενε να δεις και άλλες γνώμες. Εύχομαι να επανέλθει σύντομα και να μην ξανασυμβεί άλλο ατύχημα :)

3. anastasia23

Εχθες παρατήρησα οτι εχει μαυρίσει λίγο το ράμφος του και συμερα είναι πιο έντονο εχει πάθει αιμάτωμα απο το πέσιμο;σε αυτο μπορω να κανω κάτι;δεν του έχω αλλάξει τιποτα και τρώει παρά πολύ εχθες το παρατηρούσα ολοι μετα πραγματικά έτρωγε είναι καλο αυτο;

4. maria p

βγάλε μια φωτογραφία το ράμφος να το δούμε, κοντινή και καθαρή

5. anastasia23

kanarini1.jpg kanarini2.jpg

Συνημμένα Αρχεία:

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Δεν φαίνεται να έχει στυπήσει κάπου ούτε φουσκωμένο είναι... Αν είναι έτσι όλη την ημέρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς.... Όσο για τα υπόλοιπα όπως στα είπε η Μαρία.. Υπάρχουν κάποιες βιταμίνες για το στρες το antistress.
    Διάβασε και αυτά: Anti-stres, ποιας μάρκας είναι;
    Τι ειναι το Tabernil Antistress;

Περαστικά σας! :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  7. anastasia23

Σας ευχαριστώ πολύ.οποτε το μόνο που μένει είναι να αρχίσουμε πάλι να τραγουδάμε και έχουμε φοβερό ρεπερτόριο :)..θα σας ενημερώσω όταν συνελθη τελείως

8. manthess

manthess PB New Member

Το καημένο.Πρέπει να έπαθε μεγάλο σοκ.Όλα θα πάνε καλά μην στεναχωριέσαι.

9. marakilil2013

marakilil2013 PB New Member

μην ανησυχείς και εγώ το είχα πάθει αυτό και δεν θα κρατήσει παρά πολύ είναι από το σοκ

10. anastasia23

Έτσι θέλω να πιστεύω και εγω αλλα η συμπεριφορά του είναι καλή.για να δούμε θέλει το χρόνο του.στο καναρινακι σου δλδ ποσο χρόνο πήρε γτ μ λένε κάτι για 6 μήνες ένα χρόνο και αλλη οτι υπάρχει πιθανότητα να μην ξανά κελαϊδιση.

11. marakilil2013

marakilil2013 PB New Member

έμενα μου έπεσε από περίπου 2 μετρά και κράτησε 1 μέρα μπορεί και επειδή είχαν παρέα και άρχισαν μετά να παίζουν γιατί ήταν μικρά

12. anastasia23

Πολύ τυχερό.εμενα δείχνει μια χαρα αλλα ακόμα δεν κελαϊδιει καθόλου 4 μέρες είναι σημερα

13. anastasia23

Καλημέρα σας λοιπόν σημερα άρχισε πάλι να κελαϊδαει:)το ξεπέρασα με το σοκ..

14. maria p

Μπράβο, πολύ ευχάριστο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...