Παρουσίαση Το καινούργιο μου cockatiel

Συζήτηση με θέμα Το καινούργιο μου cockatiel, που ξεκίνησε από triwps2014, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 3 Ιουν 2016.

1. triwps2014

triwps2014 PB New Member

για σας παιδιά:)....είμαι πολύ χαρούμενος σήμερα γιατί επιτελούς πήρα κοκατιλ:D....το αγάπησα πάρα πολύ και είναι πανέμορφο...το πήρα από εκτροφείο... εχεται μήπως κάποιες συμβουλές...γιατί θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω περισσότερα διάβασα σχεδόν όλα τα σχετικά από το petbirds άπλα ρωτάω μήπως κάποιος έμπειρος ξέρει κάτι παραπάνω.....και τον πήρα 50 ευρό...πιστεύεται είναι καλή τιμή???
    13319690_240779152957137_1240673640273739470_n.jpg 13335977_240779102957142_5704322853421501239_n.jpg 13330881_240779226290463_2550609529158971443_n.jpg

2. Dtse

Dtse PB New Member

Πολυ ομορφο με το καλο!! Μια χαρα τιμη νομιζω το πηρες!!

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Προφανώς και θα ξέρει. Εδώ θα σου ευχηθούμε απλώς να το χαίρεσαι και για ό,τι άλλο θέλεις να μάθεις, να κάνεις τη ερώτησή σου σε κατάλληλο φόρουμ ρωτώντας ακριβώς αυτό που θέλεις να μάθεις.

4. triwps2014

triwps2014 PB New Member

αλήθεια..??? ουφ πάλι καλά εγώ νόμιζα με κορόιδεψε

5. Να το χαίρεσαι αρσενικό μου φαίνεται. Σκέφτεσαι να του πάρεις ταίρι; Τι ηλικία είναι; Είναι ταϊσμενο στο χέρι; Η τιμή του είναι καλή υπάρχουν και καλύτερες άμα το παζαρεψεις και στο δώσει φθηνά. Αλλά αν είναι ταϊσμενο στο χέρι είναι σαν να πληρωσες τον παπαγαλο 10€

6. triwps2014

triwps2014 PB New Member

ναι είναι αρσενικό,στο μέλλον ίσως και να του πάρω θηλυκό,ναι είναι ταϊσμένο στο χέρι,είναι 9 μηνών.

7. Αφού είναι ταϊσμενο πληρωσες 10€παπαγαλο και 40€ κρέμα. Πίστεψε με η τιμή του είναι άψογη. Συνήθως τα ταισμενα έχουν πάνω από 100€και άμα είναι lutino 150€ το λιγότερο. Κοψοχρονια το πήρες. Έχει τεστ DNA?

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Να σου ζήσει! :)

9. triwps2014

triwps2014 PB New Member

lutino είναι...βασικά είναι γνωστός μου για αυτό μου τον έδωσε φτηνά αλλιώς ξέρω είναι πανάκριβα....

10. Και ξαναρωταω έχει test DNA?

Στείλε και μια φωτογραφία το κλουβι

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ όμορφο είναι να σου ζήσει!!!
    Επειδή και στα καλύτερα παιδιά όλο και κάτι ξεφεύγει, κράτησε τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων που έχει συγκεντρωμένα όλα τα άρθρα για τους παπαγάλους και για ό,τι άλλο χρειαστείς άνοιξε θέμα στην ανάλογη κατηγορία.:)
    Πως ταιριάζουν αυτά τα δύο μεταξύ τους;
    Κι εγώ ρωτάω :)

12. triwps2014

triwps2014 PB New Member

δεν το έχω σε κλουβί ζει σε ένα κλαδί ελεύθερο στο σπίτι....και δεν έχει τεστ DNA

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυτό δεν είναι σωστό. Ένα πουλί ελεύθερο σε ένα δωμάτιο είναι εκτεθειμένο σε πάρα πολλούς κινδύνους. Πρέπει άμεσα να πάρεις κλουβί.

14. triwps2014

triwps2014 PB New Member

ναι ξέρω... μέχρι αύριο θα είναι εκεί γιατί αύριο θα πάω να διαλέξω ένα κάλο κλουβάκι...αυτό που του έβαλα τώρα είναι πρόχειρο...αν και δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα εκεί που είναι γιατί ήμαστε σχεδόν όλη μέρα μαζί...όμως ναι έχεις δίκαιο θα του πάρω κλουβι

15. Συμφωνώ μαζί σου Μαρία. Επίσης το κλαδι είναι πολύ λεπτό και δεν μπορεί να πιάνεται σωστά στρυφογυρνοντας τα δάχτυλα του ρίξε μία ματιά σε αυτό το θέμα: https://petbirds.gr/threads/Τι-διαστάσεις-κλουβι-χρειάζομαι.27642/#post-331145

Το τρίτο το νικελ κοστίζει 60€και δεν παθαίνει τίποτα.

16. kostas kompos

kostas kompos PB New Member

Πολυ ωραίος και όμορφος.Θα συμφωνήσω με τα παιδιά και θα σου πρότεινα να πάρεις άμεσα ένα κλουβί γιατι κάθε παπαγάλος πρέπει να έχει το δικό του χώρο.Καλο ειναι να το προσεχείς ιδιαίτερα τα βραδιά γιατι αρκετοί κοκατιλ όχι όλοι παθαίνουν νυχτερινό πανικό.Τωρα που τρώει που κάνει τις ανάγκες του;

17. triwps2014

triwps2014 PB New Member

έχει μια ταΐστρα και μια ποτίστρα στα κλαδάκια...όμως εγώ τον ταΐζω στο χέρι...και κάνει τής ανάγκες του σε ένα ταψί που είναι ακριβώς κάτω από το κλαδί

Μοιραστείτε

Φόρτωση...