Το θηλυκό budgie μου είναι μικρό, να τους βάλω φωλιά;

Συζήτηση με θέμα Το θηλυκό budgie μου είναι μικρό, να τους βάλω φωλιά;, που ξεκίνησε από ΑΓΓΕΛΟΣ2, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 3 Δεκ 2008.

1. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ο νικολα και η πωλινα no2 ειναι στο ιδιο κλουβι εδω και αρκετο καιρο...η πωλινα ειναι μικρη ακομα(ο χαλινος δεν εχει παρει ακομα καφε χρωμα)παρολλα αυτα "στυνετε" στον νικολα και οταν αυτος ανεβενει και με τα δυο οδια τοτε αυτη φευγη...
    δεν τους εχω φωλια γιατι νομιζω πως ειναι μικρη για να γεννισει...πρεπει να τα χωρισω ή απ τη στιγμη που δεν εχουν φωλια δεν θα κανουν και αυγα???βαζω και φωτο μηπως δεν τα λεω καλα...

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τι ηλικια εχει το πουλακι Αγγελε? Ειναι καλο να ειναι περιπου ετους πριν την αφησεις να ζευγαρωσει και να γεννησει για μην εχεις προβληματα. :)

3. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ανεστη δεν ξερω την ακριβη ηλικια αλλα νομιζω πως ειναι κατω του ετους...το σεπτεμβρη που την πηρα ειχε ακομα γαλαζιο χαλινο..τωρα εχει ασπρο το πανω μερος του χαλινου μεχρι λιγο πιο κατω απ τα ρουθουνια..αν αυτο ειναι μια ενδιξη για την ηλικια...:rolleyes:
    φωλια δεν θελω να τους βαλω απο τωρα γιατι ακριβως νομιζω πως ειναι μικρη ακομα,αλλα ουτε και να τα χωρισω γιατι μαραζονουν...

4. Φοίβος

Η αποψη μου Αγγελε ειναι να μην τους βαλεις φωλια μεχρι να σιγουρευτεις οτι το πουλακι ειναι περιπου ενος ετους, εστω οπως το υπολογιζεις εσυ αφου ειναι και λουτινο.:) Μην τους δινεις αυγο η αυγοτροφες για ενα διαστημα μεχρι να ηρεμησουν οι ορμες τους, πιστευω οτι με το μιγμα σπορων τους χωρις πολλους λιπαρους σπορους και φρεσκα φρουτα λαχανικα θα ειναι μια χαρα, και ενα δεκαωρο σιγουρα υπνο σε σκοτεινο δωματιο.

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το ερωτημα δεν ειναι να τους βαλω φωλια ή οχι...
    το ερωτημα ειναι το αν μπορω να τα εχω στο ιδιο κλουβι χωρις να εχω για την ωρα αυγα...
    αυγοτροφη δεν δινω τους σπορους και την αμμο τους τρωνε και καροτο,μαρουλι,σπανακι,κουνουπιδι κτλ..
    να μην τους τα δινω ουτε τα φρουτο-λαχανικα?

6. Φοίβος

Φρουτα και λαχανικα να τους δινεις Αγγελε για να ειναι υγιη πουλια! :)
    Να εχουν αρκετες ωρες υπνου (10-12 το πολυ ειναι αρκετες) διοτι το φως ειναι βασικος παραγοντας που ρυθμιζει την αναπαραγωγη και χαμηλες πρωτεινες στη διατροφη οπως το αυγο. Δεν πειραζει αν ζευγαρωνουν μια φορα στο τοσο. :)

7. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

οκ καταλαβα!μαλλον ο υπνος φταιει!
    επιδη τα εχω στο σαλονι!αν τα σκεπαζω θα ηρεμουν ?

8. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Στον χώρο που τα έχεις επικρατεί σκοτάδι; Αν ναι δεν είναι και τόσο αναγκαίο να τους βάλεις πανί για να κοιμηθούν...επίσης στον χώρο που θα τα κρατάς θα πρέπει να επικρατεί και ησυχία. ;)

9. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

τα πουλια ειναι στο σαλονι οποτε θα τα σκεπασω...η τηλεοραση δεν παιζει το βραδυ οποτε οταν μονο γυριζει καποιος στο σπιτι μπορει να υπαρχει ενας μικροθοριβος(ανοιγμα-κλεισιμο)πορτας...ο ζορζ δεν εδιχνε να ενοχλητε απο αυτο...του σκεπαζαμε το κλουβι και αφηναμε λιγο ανοιχτο για να ξηπνησει κανονικα το πρωι...δυστιχος το να μεινουν σε αλλο δωματιο δεν γινετε...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...