Το θηλυκό μου καναρίνι δεν τρώει και δείχνει άρωστο

Συζήτηση με θέμα Το θηλυκό μου καναρίνι δεν τρώει και δείχνει άρωστο, που ξεκίνησε από Θανος Κ., στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 13 Σεπ 2014.

1. Θανος Κ.

Θανος Κ. PB New Member

Το θηλυκό μου δεν τρώει και δείχνει άρρωστο,επίσης κανει υγρές κουτσουλιες! Του έβαλα μήλο και φαίνεται να τρώει λίγο. Πως να το βοηθήσω ώστε να μην ψοφήσει?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κάνε μια προσπάθεια να μας βάλεις φωτογραφίες; τόσο του πτηνού (κοιλιά και στήθος), όσο και των κουτσουλιών του σε άσπρο χαρτί για να φαίνονται καλά. Έτσι όσοι μπορέσουν να καταλάβουν ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν. Ακόμη θα χρειαστεί πιο προσεκτική περιγραφή, αν δηλαδή είναι φουσκωμένο, αν κοιμάται όλη μέρα, αν είναι στον πάτο του κλουβιού κλπ.

3. Θανος Κ.

Θανος Κ. PB New Member

Κοιμάται όλη μέρα και κάθεται στον πάτο του κλουβιού...μου φαίνεται κουρασμένο

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κάνε και τα υπόλοιπα που σου έγραψα

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν κοιμάται όλη μέρα και είναι φουσκωμένο στο πάτωμα λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις και πρέπει να τα κάνεις γρήγορα μπας και προλάβεις και σώσεις το καημένο το πουλάκι! Πιάστο και δώστου με μία σύριγγα νερό με ζάχαρη ή ηλεκτρολύτες, για να του δώσεις ενέργεια. Ηλεκτρολύτες θα αγοράσεις από κάποιο ανθρώπινο φαρμακείο. Εγώ παίρνω το Almoral Plus και σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό διαλύω και ανακατεύω ένα φακελάκι.

Μετά φυσικά όπως είπε ο Γιάννης βγάλε φώτο στέρνο, κουτσουλιές και κοιλιά.

Απάντα και σε αυτές τις ερωτήσεις: petbirds.gr/threads/%CE%A0%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82.18794/

Το πουλάκι τρώει καθόλου??

6. Θανος Κ.

Θανος Κ. PB New Member

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές...του έδωσα μήλο και έχει ανακτήσει την.ενέργεια του.. Είναι πολύ καλύτερα κει πολύ δραστήριο

Και

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Δηλαδή σώθηκε με λίγο μήλο??? Είναι ζωηρή, τρώει, πίνει, όλα φυσιολογικά?? Ανέβασε φωτογραφίες κοιλιάς, στερνου και κουτσουλιων της αν θες...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...