Το ενα ρουθουνι του παπαγαλου μου ειναι βουλωμενο

Συζήτηση με θέμα Το ενα ρουθουνι του παπαγαλου μου ειναι βουλωμενο, που ξεκίνησε από Axel, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 30 Σεπ 2014.

1. Axel

Axel PB New Member

Καλησπερα... Μια ερωτηση ειναι το ενα του ρουθουνι βουλωμενο, οπως τον ειχα κρατημενο ειδα οτι δεν βγαινει αυτο που ειναι μεσα αλλα δεν το σκαλισα κ ιδιαιτερα μηπως το ποναγα το πουλακι.. Αραγε ειναι απο χτυπημα γιατι τον τελευταιο καιρο μου κουτουλαγε συχνα... Να ειναι κρυωμενο;;;; Τις τελευταιες μερες που εχει ψυχρα τα ειχα μεσα..... Τι να κανω..;;;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πάρε λίγο φυσιολογικό ορό και ρίξε στο ρουθούνι του. Λογικά θα μαλακώσει ό,τι είναι και ξαναρίχνοντας μετά από λίγο θα φύγει. Αν δεν έχεις, βράσε λίγο νεράκι και άσε το να γίνει χλιαρό προς κρύο. Μην πιέζεις το πήγμα απλά ρίξε το υγρό με ένα σταγονόμετρο. Οι κινήσεις σου να είναι μαλακές. Το νερό ας πάει μέσα σταα ρουθούνια δεν πειράζει θα το καταπιεί το πολύ πολύ, απλά γι' αυτό όχι μεγάλες ποσότητες μαζεμένες.
    Και τα δύο που υποθέτεις μπορεί να είναι. Έχει χρώμα το υλικό στο ρουθούνι;

3. Axel

Axel PB New Member

Προσπαθουσα να ανεβασω φωτο αλλα δεν μου την ανεβαζει ειναι σκουροχρωμο και σαν ξεραμενο!

4. maria p

5. Axel

Axel PB New Member

Ευχαριστω! Οποτε να του κανω κανα δυο μερες λες αυτο με το νερακι???

Συνημμένα Αρχεία:

6. maria p

Α αυτό φαίνεται να είναι πάνω και έξω από το ρουθούνι όχι μέσα.

7. Axel

Axel PB New Member

Δεν εχει προσβαση ομως μεσα..... ειναι φραγμενο!

πολυ λιγο ανοιχτο

8. maria p

Μάλιστα. Μαλάκωσέ το και με μία γαζούλα από πάνω στο σημείο που βγαίνει έξω, με το ίδιο νερό, χωρίς να βρέξεις το πουλάκι. Μην το κάνεις βέβαια βράδυ, πρωί για να προλάβει να στεγνώσει αν βραχεί.

9. Axel

Axel PB New Member

Ενταξειι θα το κανω αυριο και θα το προσεξω αν χρειαστει να του το κανω κανα δυο μερες... ελπιζω να του περασει...... thaanks a lot...

10. maria p

Ε βέβαια θα του περάσει. Για εξωτερικά γαζούλα όχι βαμβάκι και κολλήσει καμιά ίνα. Ναι κανα δυο μέρες να δεις να καθαρίσει. Άντε περαστικά :)

11. Axel

Axel PB New Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...