Το ενα μωρο ζεμπρα ειναι λευκο, θα παραμεινει ετσι;

Συζήτηση με θέμα Το ενα μωρο ζεμπρα ειναι λευκο, θα παραμεινει ετσι;, που ξεκίνησε από crisstos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 29 Απρ 2009.

1. crisstos

crisstos PB New Member

λοιπον...επιτελους μωρα στη φωλια 3 το συνολο,το ενα ομως απο οτι βλεπω ειναι λευκο θα παραμεινει ετσι?

Συνημμένα Αρχεία:

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ναι ετσι θα παραμεινει.Μπορει να βγαλει και μερικα γκριζα φτερακια αλλα το κυριως χρωμα του θα ναι λευκο.Να σου ζησουν ολα.

3. crisstos

crisstos PB New Member

ευχαριστω φωτη ενα λευκο το ηθελα εδω που τα λεμε :)

4. giann

giann PB New Member

Πολύ όμορφα!
    Φαινεται καθαρά η διαφορά του απο τα άλλα δύο!Ετσι θα παραμείνει.
    Οι γονείς τους τι χρώμα ζεμπράκια είναι???

5. crisstos

crisstos PB New Member

κανονικα χρωμματα εχουν δες το προφιλε μου εχω φωτο απο ολα τα ζωντανα μου

6. giann

giann PB New Member

Ωραία!
    Ο αρσενικός σου είναι καφέ(fawn),το θυληκό σου είναι σπάνιο δεν κατάλαβα τι μετάλλαξη είναι!
    Τώρα με τα μικρά τι τροφές δίνεις?Αυγοτροφή ποια μάρκα?

7. crisstos

crisstos PB New Member

λοιπον με το που γεννησαν τα αυγα αρχισα να τα δινω αυγο καθε μερα και αυτο συνεχιζω να κανω.ισως δεν κανω καλα αλλα μοιαζουν να το γλεντανε με το αυγο και αυτα και τα πουλακια.

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Καλα κανεις.Οταν βγαινουν τα μικρα βαζουμε καθημερινα αυγο η αυγοτροφη για την καλυτερη αναπτυξη.Τα βοηθαει παρα πολυ.;))

9. crisstos

crisstos PB New Member

επισης τα ταιζω και φυτρες απο σπορους διαβασα οτι κανουν καλο...

10. giann

giann PB New Member

Ναι καλές είναι!
    Αλλη μια ερώτηση:τι υλικό έχεις βάλει μέσα στη φωλιά?

11. crisstos

crisstos PB New Member

αυτο που πουλανε στα πετ μεσα σε διαφανι σακουλακια κατι σαν αχυρο με βαμβακι.

12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ο αρσενικός σου είναι καφέ (fawn) και η θηλυκιά κανονική (grey). Το λευκό μικρό λογικά είναι θηλυκό καφέ και τα άλλα δύο αρσενικά κανονικά. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εκτεταμένο σκούρο της θηλυκιάς. Μπορεί να κάνω λάθος και να είναι και το φυσιολογικό της χρώμα αλλά μου φαίνεται σαν μελανινισμός. Πόσο καιρό την έχεις; Είχε από την αρχή αυτό το χρώμα ή το παρουσίασε μετά από κάποιο διάστημα; Μου έχει παρουσιάσει παρόμοιο χρωματισμό θηλυκό μετά από φτωχή διατροφή και έλλειψη φυσικού φωτός γιαυτό ρωτάω.

13. giann

giann PB New Member

Ναι μάλλον έχει δίκιο ο Βασίλης!Το λευκό μικρό δεν θα γίνει λευκό αλλά καφέ,πιο ανοιχτόχρωμο βέβαια απο τα άλλα δύο.
    Το θηλυκό Βασίλη μήπως είναι black face?Mου κάνει εντύπωση το σκούρο χρώμα στο στήθος και στην κοιλιά καθώς και το ότι δεν έχει λευκό δίπλα στο ράμφος αλλά χοντρή μαύρη γραμμή...

14. crisstos

crisstos PB New Member

δεν ξερω βρε παιδια παντα ετσι ηταν η θυληκια την εχω πολυ καιρο,οσο για το λευκο που θα γινει καφε ...ειδομεν , κοντος ψαλμος αλληλουια...

15. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Τα θηλυκά Black Face δεν ξεχωρίζουν εύκολα από τα απλά. Έχουν ελαφρώς πιο γκρίζα την περιοχή εκείνη και όχι μαύρο όπως τα αρσενικά. Κι εμένα αυτό μου θύμισε μόλις την είδα.
    Το λευκό μικρό θα δείξει με την ενηλικίωση γιατί οι γονείς πάντα μπορεί να μεταφέρουν οποιαδήποτε μετάλλαξη (όπως CFW για παράδειγμα), το καφέ που ανέφερα είναι απλά το πιο πιθανό και προφανές από το φαινότυπο των γονιών. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι θηλυκό αφού οι περισσότερες ανοιχτόχρωμες μεταλλάξεις είναι φυλοσύνδετες. Περιμένουμε φωτό μόλις μεγαλώσει.

16. crisstos

crisstos PB New Member

μετα χαραςθα βαλω φωτο,παντος καθε μερα και ποιο πολλα λευκα πουπουλακια πανω του χωρις καθολου αλλο χρωματισμο μακαρι να μην γινει γκριζο :)

17. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Πολύ συχνό είναι και το CFW από γονίδια που φέρει ο αρσενικός. Είχα μια περίπτωση πέρσυ με ένα τέτοιο μικρό θηλυκό

18. crisstos

crisstos PB New Member

αν μου πεις και τι ειναι το CFW θα ηταν καλα ...

19. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Σε γενικές γραμμές ποιο ανοιχτόχρωμη μετάλλαξη από το κλασσικό γκρι. Το πουλί στο avatar μου είναι CFW.

Περισσότερες πληροφορίες και φωτό (από τα δικά μου καμάρια) εδώ Avian World_CFW Zebra

Αν ξέρεις αγγλικά έχει και εδώ The Chestnut Flanked White (CFW) Zebra Finch

20. crisstos

crisstos PB New Member

ασπρο zebra

τελικα το ασπρο παραμενει ασπρο :)

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...