Το είδαμε κι αυτό, τεχνητή γονιμοποίηση σε καναρίνια.

Συζήτηση με θέμα Το είδαμε κι αυτό, τεχνητή γονιμοποίηση σε καναρίνια., που ξεκίνησε από ΑΒΑΤΟΝ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Οκτ 2014.

1. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τι κίνητρο έχει να κάνει κάτι τέτοιο; Και δεν θα κρυώσουν τα πουλιά με τόσο αέρα που τους ρίχνει, κυρίως στο αρσενικό;

3. pap

pap PB New Member

παλιο..

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τι κανει? Εγω δεν καταλαβα τιποτα...o_O

5. YannisK

YannisK PB Known Member

Σαν τεχνική γονιμοποίηση μου φαίνεται (?).

6. maria p

Κι εγώ αυτό κατάλαβα.

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μου φαινεται παραπλουστευμενο για να ειναι κατι τοσο συνθετο. Χωνει ενα σουβλι απο το ενα πουλι στο αλλο κι εγινε ετσι γονιμοποιηση? :eek:

Μονο λουλουδια γονιμοποιεις ετσι... :p

8. maria p

Ε μπορεί να νομίζει αυτός , δεν ξέρουμε την συνέχεια... εξάλλου ωστόσο τα πουλιά στο ίδιο κλουβί τα έχει, πως γνωρίζει αν κάτι προέκυψε από την δική του παρέμβαση;

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι ένας τρόπος γονιμοποίησης πτηνών που χρησιμοποιείται ευρύτατα στις "δύσκολες" ή ακόμη καλύτερα στις "στοχευμένες" εκτροφές πτηνών. Στα καναρίνια (όπως και σε πολλά άλλα πτηνά) δεν είναι απαραίτητη η διείσδυσή για την γονιμοποίηση αλλά μια απλή τριβή των γενετήσιων περιοχών των πτηνών..
    Αυτό γίνεται "'όπλο" στα χέρια ανθρώπων που γονιμοποιούν "επιλεγμένα" για τους στόχους τους πτηνά.
    Το ποιοι μπορεί να είναι οι στόχοι, όσο και το ηθικό μέρος της υπόθεσης είναι απελπιστικά χαλαρό και χωρίς όρια....

Και φυσικά το ίδιο και στα άγρια...

10. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Μετά αναρωτιούνται πως βγαίνουν τερατογεννήσεις στα ζώα;

11. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν υπάρχει τέτοιος φόβος , όταν το γενετικό υλικό προέρχεται απο μη συγγενικό αρσενικό .

12. ianos

ianos PB Active Member

Παιδιά φαινεται οτι έγινε σπερματέγχυση και τίποτε παραπάνω. Και προφανώς ειναι ένας τρόπος επιλεκτικής αναπαραγωγής. Άλλωςτε ολα τα καναρινια έχουν προέλθει από επιλεκτικές αναπαραγωγές, εξ´ου και οι διάφορες γραμμές. Εννοείται βέβαια οτι τα πουλάκια δε συμφώνησαν σε κάτι τέτοιο, αλλά ειμαι σίγουρος οτι τα περισσότερα έξω αυτών δε θα συμφωνούσαν να παραμείνουν στα κλουβιά, αν τους δινόταν η ευκαιρία να φύγουν. Οπότε;
    Με τα παραπάνω θέλω να πω οτι ολα ειναι σχετικά και εφόσον δεν ταλαιπωρείται ο οργανισμός του πουλιού, ας μην υπερβάλλουμε.

13. Papadopoulos G

Μπορεί να έχετε δίκιο, αλλά για μένα όμως υπάρχουν σοβαρές τερατογεννήσεις.

Σε σημείο να μην μπορούν να σταθούν όρθια.

14. ianos

ianos PB Active Member

Η τερατογένεση, μπορεί να συμβεί ανάλογα με τις συνθήκες διαβίωσης των γονέων, πχ εκθεση σε ακτινοβολίες, την τροφή που λαμβάνουν, λ.χ. συγκεκριμένες ουσίες ή κάποια φάρμακα και αν φέρουν κάποια γονίδια που σε έναν άτυχο συνδυασμό ζευγαριού, πχ συγγενείς κληροδοτηθεί σε ομόζυγη συνδυασμό στους απογόνους. Στην σπερματέγχυση αν χρησιμοποιούνται τα σωστά υλικά δεν παρατηρείται μεγαλύτερο ποσοστό τερατογένεσης

15. Papadopoulos G

Μιλάω για τις δυνατότητες πειραματισμού που προσφέρει αυτή η μέθοδος και τα πιθανά αποτελέσματα, καλά ή κακά.

16. ianos

ianos PB Active Member

Πειραματισμοί εν δυνάμει μπορεί να γίνουν σε πολλές μεθόδους και φυσικά με αυτήν, πχ στα χρησιμοποιούμενα υλικά η φάρμακα, αλλά αν το σπερματοζωάριο δεν ειναι συμβατό με το ωάριο τότε σύλληψη ειναι απίθανο να γίνει. Και, συνήθως για εμπορικούς ή εκτροφικους λόγους τέτοιοι πειραματισμοί αποφεύγονται. Για ερευνητικούς σκοπούς, ισχύουν άλλα.

17. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Αν και άσχετο επι του θέματος· στο πρώτο βίντεο στο δεύτερο καναρινί τι ειναι όλος αυτος ο όγκος?κυστη η κατι αλλο?

18. misalouris

Λογικά μιλάς για την αμάρα του πουλιού η οποία έχει "προετοιμαστεί" για τη συγκεκριμένη αναπαραγωγή....

19. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

[​IMG] Ναι για την αμάρα λέω οπως φαίνεται στην φωτογραφία.

20. misalouris

Ασφαλώς η προετοιμασία είναι αντίστοιχη των προσδοκιών τους......

Μοιραστείτε

Φόρτωση...