Το διαλυμα intesief δεν πρεπει να ειναι κοκκινο χρωμα;

Συζήτηση με θέμα Το διαλυμα intesief δεν πρεπει να ειναι κοκκινο χρωμα;, που ξεκίνησε από fragos, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 21 Ιουλ 2009.

1. fragos

fragos PB Member

γεια σας!
    χρησιμοποιησα το Intensief - Bogena Beaphar της bogena και διαλυσα σε ενα λιτρο νερο 10g προιοντος οπως λεει στις οδηγιες.και ρωτω κανονικα δεν ηπρεπε να βγει κοκκινο το χρωμα του νερου?

Συνημμένα Αρχεία:

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  2. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

μάλλον δεν το έκανες με καυτό νερό και δεν έλιωσε σωστά. Έπρεπε να γίνει κόκκινο.

3. fragos

fragos PB Member

και τωρα τι μπορω να κανω?

4. fragos

fragos PB Member

εβρασα στο βραστηρα νερο και εριξα απο εξω στο μπουκαλι και ελιωσα και ειναι κοκκινο.
    πιστευω να εκανα καλα.

5. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Καλά έκανες. Χρειάζεται ζεστό νερό για να διαλυθεί αν και πιστεύω ότι για όμοιόμορφο βάψιμο μικρή αξία έχει αν είναι καλά διαλυμένο. Εκείνο που έχει σημασία είναι να το "λαμβάνουν" τα πουλιά σταθερά με κάποιο τρόπο.

6. fragos

fragos PB Member

και κατι αλλο ποσο καιρο μπορω να το διατυρησω στο ψυγειο?

7. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Φραγκίσκο

δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, αλλά θα σου έλεγα όσο το δυνατόν λιγότερο.
    Εγώ δεν θα το κρατούσα πάνω από 3 μέρες.

8. fragos

fragos PB Member

3 μερες?εγω εχω 1 κοκκινο καναρινι και ακομα δεν εχω χαλασει ουτε το 1/3 και εχουν περασει 3 μερες δηλαδη πρεπει να το πεταξω?

9. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Για 1 κόκκινο καναρίνι κάνε μικρότερη φυσικά δόση ή βάλε στην ξηρή αυγοτροφή χρωστική μέσα (βάλε 15γρ ανά κιλό) και δώσε περιοδικά να φάει από αυτή. Ας πούμε 3 μέρες τη βδομάδα.
    Το πρόβλημα με τη χρωστική στο νερό είναι ότι αλλιώνεται γρήγορα ειδικά οι βιταμίνες που περιέχει.
    Εγώ εδώ και χρόνια δεν χρησιμοποιώ χρωστική στο νερό. Μόνο στο ράσκ ή στην αυγοτροφή.

10. fragos

fragos PB Member

οκ ευχαριστω Σακη!δηλαδη να το πεταξω ε?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...