Το βαμβάκι κάνει για υλικό φωλιάς καναρινιών;

Συζήτηση με θέμα Το βαμβάκι κάνει για υλικό φωλιάς καναρινιών;, που ξεκίνησε από ΜΑΝΟΣ1971, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 5 Οκτ 2014.

1. ΜΑΝΟΣ1971

ΜΑΝΟΣ1971 PB New Member

έχω γνήσιο βαμβάκι κάνει για τις φωλιές τους; Ευχαριστώ.

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αν το διαλέξει η κανάρα, κάνει. Αν είχε στη διάθεσή της κι άλλα υλικά, αυτό θα ήταν το τελευταίο που θα διάλεγε.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Θα το χρησιμοποιήσει για να ντύσει το βάθος της φωλιάς που θα έχει κτίσει με νήματα.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ δίνω και νήμα και λινάρι και βαμβάκι και διαλέγει η κάθε θηλυκιά πως θέλει να φτιάξει τη φωλιά της! Βάζουν λίγο απ' όλα! :p

Μια απλή παρατήρηση θα κάνω... Αυτή η εποχή δεν ενδείκνυται για αναπαραγωγές και φωλιές στα καναρίνια! Η άνοιξη και μόνο είναι η περίοδος αναπαραγωγής για τα καναρίνια μας! :)

5. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Εμένα πριν τελειώσουν την φωλιά τους βάζω μπαμπάκι για το τελείωμα . Μάλιστα μια κανάρα έκανε σαν τρελή όταν το έβαζα ,λες και το περίμενε ...

6. brand13

brand13 PB Member

Το βαμβάκι είναι πολύ δύσκολο να μείνει καθαρό από ότι άλλα υλικά.

7. ΜΑΝΟΣ1971

ΜΑΝΟΣ1971 PB New Member

δεν εχω βαλει φωλιες , ξερω οτι τις φωλιες της βαζεις τον Φεβρουαριο.

8. ianos

ianos Daily Active Member

Μάνος, τι εννοείς γνήσιο βαμβάκι; Εννοείς φυσικό προϊόν; Αν ναι, φρόντισε κατά τη χρήση του να ειναι καθαρό και σωστά διατηρημένο, για αποφυγή μολύνσεων.

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εγω εχω ακουσει πως το βαμβακι κραταει πολυ καλα τη θερμοκρασια και ζεστενει τα μικρα απο μονο του κατα καποιον τροπο..Αλλα τραβαει και υγρασια ..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...