Το αυγο βραζεται με τσοφλι ή χωρίς;

Συζήτηση με θέμα Το αυγο βραζεται με τσοφλι ή χωρίς;, που ξεκίνησε από fotis δημουρ, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 17 Δεκ 2015.

maria p
Best Answer maria p, 17 Δεκ 2015
Το αυγό βράζεται με το τσόφλι μόνο, για 15 λεπτά. Χωρίς το τσόφλι δεν βράζεται. Πριν το βράσεις αν έχει βρωμιές πάνω του (στο τσόφλι) να το πλύνεις με... Ολόκληρο το Post
  1. fotis δημουρ

fotis δημουρ PB New Member

Το αυγο ποσα λεπτα πρεπει να το βρασω και με τσοφλι ή χωρις τσοφλι

2. Best Answer:
    Post #299724 by maria p, 17 Δεκ 2015
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 1
    Το αυγό βράζεται με το τσόφλι μόνο, για 15 λεπτά. Χωρίς το τσόφλι δεν βράζεται. Πριν το βράσεις αν έχει βρωμιές πάνω του (στο τσόφλι) να το πλύνεις με σκέτο νερό.

maria p, 17 Δεκ 2015
    Best Answer
  4. fotis δημουρ

στα καναρινια να το δοσω με το τσοφλι ή χωρις

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Το καλά βρασμένα το αυγό το κόβεις κατά μήκος στα δύο ή τέσσερα κομμάτια και το προσφέρεις για λίγες ώρες (για να μη χαλάσει) στα πουλιά.
    Χρειάζεται να είναι καλά βρασμένο για αν αποφύγουμε την περίπτωση της μετάδοσης νόσων από τις κότες στα πουλιά μας.
    Πρέπει να απομακρύνεται ανάλογα με τις θερμοκρασίες σε χρόνο που θα του επιτρέψει να μη χαλάσει. Τα πουλιά έχουν περιορισμένη την αίσθηση της γεύσης και δεν μπορούν εύκολα να καταλάβουν αν τα αυγά χάλασαν και έγιναν επικίνδυνα για την υγεία τους.
    Φίλος εκτροφέας μέλος της ΛΑ.ΣΥ.Κ έχασε πάρα πολλά πουλιά από ξεχασμένο αυγό φέτος το καλοκαίρι.

6. fotis δημουρ

Ξεχασα να αναφερω οτι τα αυγα ειναι δικιας μου παραγωγής με δικιες μας κοτουλες της(γιαγιας μου)

7. Με το τσόφλι, κάνει καλό !!!!

8. fotis δημουρ

Πολυ αργα

20151217_211154.jpg

9. maria p

Το αυγό το βάζουμε το πρωί και το αφαιρούμε το απόγευμα και το βάζουμε με το τσόφλι όπως σου είπε ο Γιάννης.

10. fotis δημουρ

Ααααα δεν το ηξερα αυριο παλι ....

11. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

To αυγο βραζεται με το τσοφλι και να θελεις να το βρασεις χωρις το τσοφλι δεν γινετε.
    Επισης το προσφερουμε με το τσοφλι.
    Και αν ειναι και απο τις κοτες τις γιαγιας σου τοτε ακομα καλυτερα.
    Μην το αφησεις πολλες ωρες το αυγο μεσα στο κλουβι και χαλασει.
    Αν και το καλοκαιρι με την ζεστη το αφηνεις ακομα λιγοτερες ωρες το αυγο γιατι θα χαλασει πολυ πιο γρηγορα.

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιατί τους δίνεις κάθε μέρα αυγό?? Είμαστε σε περίοδο συντήρησης (χειμώνα - μια φορά την εβδομάδα αυγό)...

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Και καθόλου για ένα δυο μήνες δεν θα κάνει κακό.

14. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

έχει πολύ δίκιο η Αλίκη,Φώτη! σε περίοδο συντήρησης,δηλ. τουλάχιστον μέχρι και τέλη Φλεβάρη,αυγό δίνουμε το πολύ 1 φορά την εβδομάδα(ή και στις 2 εβδομάδες,δεν πειράζει..) και αυγοτροφή το πολύ 2 φορές την εβδομάδα!αυτό που δεν πρέπει να παραβλέπεις ποτέ είναι να τους δίνεις ένα πολύ καλο μείγμα σπόρων,κυρίως λιπαρών,αυτή την περίοδο και στην περιοχή σου είμαι σίγουρος πως εκτός από κρύο έχει και πολύ υγρασία,καθ'όλη την διάρκεια της ημέρας!

15. markos34

markos34 PB New Member

Αυτο πάνω στην αυγοθηκη δεν νομιζω να είναι τίποτα αλάτι... Ξέρω εγω...χαχαχαχαπολλα βλέπεις να γίνονται....

16. manos2001

manos2001 PB New Member

μα φυσικά με τσόφλι...και όταν βράσει καλά προς το σκληρό το κόβεις στη μέση με ένα μαχαίρι και το προσφέρεις έτσι...καλές γιορτές.. 1 (4).jpg

17. fotis δημουρ

Οχι δεν ειναι αλατι αυτο καντα στο αυγο

18. johnrider

johnrider PB New Member

19. maria p

Εγώ τα ποσέ τα αφήνω "μάτια" δεν κάνω κυκλικό το νερό για να σκεπαστεί.
    Το θέμα είναι πως δεν γίνεται σφιχτό έτσι :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...