Το αρσενικό μου mosaic δεν κελαηδάει καλά

Συζήτηση με θέμα Το αρσενικό μου mosaic δεν κελαηδάει καλά, που ξεκίνησε από zaf77, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 27 Ιαν 2015.

1. zaf77

zaf77 PB New Member

γιαννη εχω αγορασι ενα καναρινυ μοζαικ ενουσ χρονου περιμενα οτι θα τα ελεγε λογο ρατσασ κε οτι τον πλιροσα διστιχοσ με πιασαν μ......αλα τον λιπαμε να τον δοσο κε ειναι ομορφοσ μορφολογικα... εκτοσ οτι δεν αιχει δασκαλεφτι καλα εγω ποσ μπορο να τον μαθο να κελαιδισι κεαν μπορι πλεον να μαθη λογο ιλικιασ...σιγνομι για τιν ορθογραφια μου...το πουλυ ειναι με δαχτιλιδια

2. magdaki

magdaki PB New Member

Είναι σίγουρα αρσενικός? Αν και μωσαϊκό θα πρεπε να κελαηδάει όπως κάθε καναρινι αν ήταν αρσενικό! Οι ρατσες φωνής είναι τα τιμπραντο τα μαλινουα και τα harz roller όχι τα μωσαικα :)

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Χρήστο να μας πεις το χρώμα από το δακτυλίδι για να καταλάβουμε την ηλικία του και αν μπορείς να μας βάλεις και μια φωτογραφία... τα άλλα θα είναι σχετικά πιο εύκολα μετά.

4. zaf77

zaf77 PB New Member

αρσενικοσ ειναι. μπορο και τα ξεχοριζο απο κατο... εχω κατακερουσ κε αλα καναρινηα απλα ιταν απο φιλουσ κε καναρινηα μιξ αλα κελαιδουσαν ξερανε κε καναν αλαγεσ στιν φονι τουσ...αφτοσ διστιχοσ τον πλιροσα κε τον φερανε δεν πιγα να τον ακουσο.

θατον βγαλο αβριο το προη κε θατον ανεβασο να τον διτε

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Χρήστο εγώ δεν έχω καταλάβει ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα... Που πήρες ένα αρσενικό μωζαίκ και δεν τραγουδάει ή δεν τραγουδάει όπως θα ήθελες? Τα μωζαίκ είναι καναρίνια χρώματος και δεν είναι διάσημα για το τραγούδι αλλά για το χρώμα τους. Αν ακόμα δεν τραγουδάει και το πήρες τώρα είναι λογικά, μιας και στρεσαρίστηκε λόγω μεταφοράς και αλλαγή περιβάλλοντος. Υπομονή, φροντίδα και αγάπη και θα τραγουδήσει κι αυτό! :)

6. zaf77

zaf77 PB New Member

[​IMG] 20150127_191054~2~2.jpg

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι γεννημένο το 2014... ίσως ηλικιακά να μην μπορεί να βγάλει τις φωνές που θέλεις. Γνωρίζεις πόσο μηνών είναι?

8. zaf77

zaf77 PB New Member

προσπαθο να ανεβασο κε αλεσ φοτο αλ μου λεη οτι ειναι μεγαλο το αρχιο

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πρέπει να τις μικρύνεις δες εδώ https://petbirds.gr/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ .

10. zaf77

zaf77 PB New Member

καλημερααφτεσ μπορεσα να φτιαξω κενα τησ ανεβασω.τορα δεν ξερω αν μποριτε να καταλαβετε τιν ηλικηα... η 8 μινον ειναι η χρονιαρισ...παντοσ επηδη εχω ακουση μοζαικ να κελαηδαει αφτοσ δεν το αιχει το κελαηδησμα

Optimized-SAM_0406.JPG Optimized-SAM_0406.JPG Optimized-SAM_0406.JPG

Optimized-SAM_0396.JPG Optimized-20150127_191054~2.jpg

Συνημμένα Αρχεία:

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Αααα είναι πολύ όμορφος! Να το χαίρεσαι! Πάντως τα μωζαίκ δεν τραγουδάνε μοναδικά ή διαφορετικά από ένα κοινό καναρινάκι... Αυτά που έχουν ξεχωριστές ικανότητες φωνής είναι τα tibrado, τα μαλίνουα, τα harz roller και άλλα καναρίνια φωνής! ;)

Τραγουδάει καθόλου ο μικρός με διάρκεια και γυρίσματα?? Αν ναι τότε μια χαρά είναι το πουλάκι!

12. zaf77

zaf77 PB New Member

αλικη επιδι εχο ακουση μοζαικ αφτοσ δεν τα λεη. κεοταν ξεκηναη μπερδεβετα.

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Τι να σου πω βρε Χρήστο... Τα μωζαίκ, επιμένω, είναι καναρίνια χρώματος διάσημα για την εμφάνιση τους και όχι για την φωνή τους..

Τι σκέφτεσαι να κάνεις τώρα με το πουλάκι??

14. zaf77

zaf77 PB New Member

θα τον κρατισο ενοητε...δεν περιμενο να κανι ότι ένα καναρινυ φονησ απλα επιδι ακουσα ένα τις ιδιασ ρατσασ πιστεβο ότι με επιασαν μ........τορα μπορι νανε ακομα μικροσ...αλα κε παλι κατι θα ελεγε...εγω παντοσ κλεω τα 50.ιπαρχι τροποσ να του βαλο να κουσι αλα θα μαθη η τσαμπα η προσπαθηα...η να τον πουλισο κενα με βρηζουν

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν θες να το χαρίσεις κάπου εδώ είμαστε εμείς! :p Μη μας ξεχάσεις χαχα

16. zaf77

zaf77 PB New Member

οκ
    :thumbsup:

17. Stfns

Stfns PB Member

Βάλε βρε Χρήστο πιο μεγάλες φωτογραφίες να τον καμαρώσουμε. Είναι πανέμορφος!

18. Stfns

Stfns PB Member

Το ότι έχεις ακούσει mosaic να κελαηδάει "καλά", δεν σημαίνει ότι όλα τα αρσενικά της ίδιας ράτσας κελαηδούν "καλά". Εξαρτάται από την κληρονομικότητα αλλά και από τα ακούσματα που είχε από μικρό.

19. zaf77

zaf77 PB New Member

οντοσ ετσι είναι

20. patilas

patilas PB Member

Να σε ρωτήσω σε τι περιβάλλον το έχεις μέσα έξω που;;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...