Το αρσενικο καναρινι ειναι μικροτερο απο το θηλυκο

Συζήτηση με θέμα Το αρσενικο καναρινι ειναι μικροτερο απο το θηλυκο, που ξεκίνησε από axileas7, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 20 Απρ 2009.

1. axileas7

axileas7 PB New Member

γεια σας!εχω μια καναρα 2 χρονων και εναν αρσενικο 11 μηνων...ο αρσενικοσ λογω ηλικιας δεν ζευγαρωνει ενω η καναρα αυγα στον πατο...τι μπορω να κανω για να την αποτρεψω απο το να θελει να ζευγαρωσει την θηλυκια... μπορω να κανω κατι εκτος του να τα χωρισω?να βαλω τον αρσενικο με το αδερφακι του που ειναι παλι αρσενικο?θα τσακωνονται?

2. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Πρεπει να τα χωρισεις!
    Τα αρσενικα τσακωνονται μεταξυ τους

3. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ατσα μαζι φιλε μου ο καναρος ειναι σε καλη ηλικια για να ζευγαρωσει.αστα βαλτους φωλια νιμα αυγο για να πυρωσουν και μπορουν να σου βγαλουν πουλια.

4. axileas7

axileas7 PB New Member

αφου μου ειπαν οτι απο 15 μηνων και μετα ζευγαρωνουν

5. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Και αυτο ειναι το σωστο Αχιλλεα!
    Εδω στο φορουμ θα παιρνεις πολλων ειδων γνωμες,γιατι ο καθενας επιλεγει μονος του πως θα φροντισει τα πουλια του!
    Εσυ θα διαλεγεις την γνωμη που θεωρεις οτι ειχε επιτυχια με αποδειξεις και στοιχεια!;))

6. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ναι σιγουρα αλλα επιστιμονικα ξερω οτι 10 μηνων και πανω ειναι καλα..αλλα δεν τοχω κανει και ουτε προκειται να το ρισκαρω οποτε κανε οτι θες.τι γνωριζω σουπα..στο φορουμ εχει συζητυθει οτι σε καποιον του βγλε πουλια αρσενικο 8 μηνων οποτε...ισως παιζει ρολο και το πουλι ποσο καλο ειναι κτλπ..

7. axileas7

axileas7 PB New Member

λοιπον ευχαριστω θα τα αφησω μαζι δεν εχω να χασω τιποτε

8. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Εσυ τι να χασεις??
    Εμεις καναμε αυτο που επρεπε και σε συμβουλεψαμε παντως:)

9. axileas7

axileas7 PB New Member

ναι κι ευχαρισω πολυ γι αυτο!δεν μπορω να τα χωρισω γιατι δεν εχω ελευθερο κλουβι κι αν παρω κι αλλο η μανα μου θα με κυνηγαει

10. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Απο τι καταλαβα εισαι σχετικα μικρος...
    Δεν ειναι καλυτερα να εχεις οσα πουλακια σου επιτρεπεται να εχεις?Να χαρισεις αυτα που σου περισευουν,για να περασουν καλυτερα!
    Εχεις χρονια μπροστα σου να αποκτησεις οσα θες!

11. axileas7

axileas7 PB New Member

μου επιτρεπεται να εχω οσα θελω αλλα δεν εχουμε χωρο!ειχα 7 και τωρα 6 γιατι ενα μου ψοθησε...αλλα τα αγαπαω και τα φροτνιζω πολυ!πιστευω εχεις δικιο να σκεφτεσαι ετσι απο αυτο που εγραψα αλλα ξεχασα να βαλω και πολλα θαυμαστικα...δεν αντιπροσωπευει η κυριολεξια στο κυνηγαει την πραγματικοτητα!

12. sainer

sainer PB New Member

τα περισσοτερα αρσενικα ειναι σε κατασταση αναπαραγωγης στο 10-12 μηνα.εμενα τα περισσοτερα αρσενικα μου ειναι 11-12 μηνων και δεν εχω κανενα προβλημα.

13. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

α τοτεε φιλε αμα βγαλεις μικρα τοτε τι θα κανεις??

14. sainer

sainer PB New Member

οταν θα βγαλεις μικρα η θα τα χαρισεις η...θα τρεχεις και δε θα φτανεις απο το κυνηγητο!

15. axileas7

axileas7 PB New Member

παιδια μολις βγηκε ο πρωτος επισκεπτης!απο τον μικρο αρσενικο!ειναι πανεμορφο!

16. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ειδες που σουπααπτον καναρο τον 11 μηνων ε??να σου ζησει

17. sainer

sainer PB New Member

μπραβο αχιλλεα να σου ζησει!

18. axileas7

axileas7 PB New Member

ναι!ευχαριστω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...