Τον τελευταίο μήνα το καναρίνι μου είναι αδιάθετο

Συζήτηση με θέμα Τον τελευταίο μήνα το καναρίνι μου είναι αδιάθετο, που ξεκίνησε από ΘωμάςΡαπ81, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 26 Αυγ 2016.

1. ΘωμάςΡαπ81

ΘωμάςΡαπ81 PB New Member

Έχω ένα αρσενικό καναρίνι εδώ και 1 χρόνο περίπου. Τον τελευταίο μήνα ( Ιούλιο-Αύγουστο ) ενώ όλο τον καιρό που το έχω είναι ζωηρότατος και γεμάτος όρεξη για φαγητό, τρώει λίγο και χωρίς όρεξη, δεν κινείται πολύ, μισοκλείνουν τα μάτια του, σκύβει το κεφάλι του και έχει κατεβασμένα τα φτερά, επίσης όταν κάθεται λικνίζεται πέρα δώθε κάποιες φορές και ενίοτε έχει το στόμα του ελαφρά ανοιχτό.Επιπλέον νομίζω ότι το βράδυ είναι ανήσυχο και δεν κοιμάται πολύ.
    DSC_0005.JPG
    DSC_0003.JPG
    Του δίνω συχνά καρότο που του αρέσει ιδιαίτερα σπάνια μαρούλι, μείγμα σπόρων και κόκκινη βιταμίνη-χρωστική ( το αυγό δεν το τρώει καθόλου). Πρίν 3 μήνες τρόμαξε από μια γάτα που επιτέθηκε στο κλουβί και από μια άλλη πριν 5 μέρες που το έριξε και κάτω. Ίσως επηρεάστηκε και από ρεύματα αέρα που το αφήνω και κάποιες φορές το ψέκαζα με νερό γιατί νόμιζα ότι ζεστανόταν και του έβαλα χαμομήλι στο νερό. Επισυνάπτω και φώτο με τα κόπρανά του και με το ίδιο.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 26 Αυγ 2016
  2. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Ολα αυτα που μας περιγραφεις ακουγονται πολυ επικυνδινα για την καλη υγεία του καναρινιου σου.
    Ρευματα αερα, αρπακτικα που κανουν επιθεσεις στο κλουβι κι εσυ ακομα δεν εχεις λαβει τα μετρα σου , τον ψεκαζεις με νερο ενω στο σημειο που ειναι φυσαει και απο οτι βλεπω απο τη φωτο ειναι μεσα στον ηλιο???
    Ποιες ωρες πεφτει ο ηλιος απευθειας πανω στο κλουβι??

Το καναρινι ειναι ενα μηνα στην κατασταση που μας λες και δεν εχει λαβει καποια βοηθεια?

Η διατροφη που κανει ειναι λιγο ελλειπης.
    Εχει στο φορουμ διαφορα αρθα για φυτα , βοτανα, λαχανικα και φρουτα ωστε να του εμπλουτισεις τη διατροφη :)

Τωρα για το τι εχει προσωπικα δεν γνωριζω περιμενε να μπουνε οι ειδικοι στα καναρινια μηπως βγαλουνε καποιο συμπερασμα.

Παντως
    1)αλλαξε οπωσδηποτε της πατηθρες σου με ξυλινες ή εστω στρογγυλες.
    2)αλλαξε θεση το κλουβι γιατι απαγορευεται να το χτυπαει ρευμα οπως και ο ηλιος αν ειναι σε ζεστη ωρα της ημερας, μπορει να του στοιχίσει μεχρι και την ζωη του.
    3)Να λαβεις οπωσδηποτε μετρα ασφαλειας για το κλουβι ωστε να μην φιβασαι για επιθεσεις αρπακτικων.
    4)Διαβασε καλα για την σωστη διατροφη (εννοειται οι σποροι πρεπει να ειναι συσκευασμενοι και οχι χυμα).

Παντως ειναι πολυ ομορφο το καναρινακι σου.

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Ας τα πάρουμε ένα ένα.

Η εικόνα του καναρινιου σου είναι έτσι τώρα?? Όπως βλέπουμε στη φωτο? Γιατί εμένα δεν μου μοιάζει με την περιγραφή που μας δίνεις εδώ:
    Στη φωτο φαίνεται ρωμαλεο και υγιέστατο! Ίσως το στόμα το έχει ανοιχτό επειδή το έχεις στο ήλιο και ζεσταίνεται. Μα γιατί να το έχεις εκτεθειμενο στον ήλιο με τοση ζεστη? Δεν το λυπάσαι??

Αυτός ο μήνας είναι πολύ επίπόνος για τα καναρίνια μας γιατί αλλάζουν φτερά. Δεν εχουν οση ορεξη ειχαν, σταματουν το τραγουδι και τρωνε λιγότερο. Έχεις δει καθόλου φτερά στο πάτωμα??

Αυτές οι 2 εμπειρίες θα ήταν σίγουρα τραυματικες και στρεσογονες για το καναρινι σου. Από όλο αυτό το στρες των γάτων και της πτώσης μπορεί να χάσει φτερά (παθολογία η πτεροροια) είτε να σταματήσει να τραγουδάει προσωρινά ή και για πάντα. Μα γιατί το έχεις έξω απροστατευτο από γάτες ιπτάμενα αρπακτικα και ρεύματα αέρα??

Να το αποφεύγεις γιατί έχει πολλά φυτοφαρμακα.

Ποιος εταιρείας είναι το μείγμα σπορων? Ή μήπως παίρνεις χύμα?

Αν είναι αυτή η βιταμίνη που πουλάνε όλα τα πετ σοπ σε διαφανές σακουλάκι να την πετάξεις και να μην του την ξαναδώσεις. Είναι μες το χρώμα και μες το λίπος και μακροπροθεσμα το καναρινακι σου θα έχει προβλήματα με το συκώτι του και θα γίνει παχυσαρκο. Ήδη οι κουτσουλιες του έχουν χρώμα εξαιτίας αυτής της βιταμίνης που του δίνεις. Αφού δεν τρωει αυγο πάρε μια καλή επώνυμο αυγοτροφη όπως της Cede Morbido. Κορυφαία αυγοτροφη σε ποιοτητα και σε πολύ καλή τιμή! Να του βάζεις 2-3 φορές την εβδομάδα είναι καλά. Όχι κάθε μέρα.

Για μένα βρες ένα ήσυχο μέρος μέσα στο σπίτι μακριά από αρπακτικα θηρευτες και φυσικά ρεύματα αέρα και παρακολουθησε το δίνοντας καλή διατροφή και μια καλή αυγοτροφη. Από αυτά που διαβάζω το μυαλό μου πάει είτε σε στρες είτε σε κρυωμα αφού το ψεκαζες με νερό και μετά το χτυπούσε το ρεύμα αερα. Και στις 2 περιπτώσεις θέλει ηρεμία και ησυχία. Ένα μέρος που να κοιμάται με την δύση του ήλιου και να ξυπνά με την ανατολή. Χωρίς καπνού πολυκοσμία και φασαρία. Να ηρεμήσει και ίσως να γίνει γρήγορα καλά.

4. ΘωμάςΡαπ81

ΘωμάςΡαπ81 PB New Member

Τώρα πια δεν κινδυνεύει από αρπακτικά, ρεύματα και ήλιο, ήδη του άλλαξα θέση. Ναι αυτή είναι η εικόνα του ( ίσως να κατάλαβε ότι τον φωτογραφίζω και δεν ήθελε να βγεί αρρωστιάρης... )απλά παλιότερα ήταν τρομερά ζωηρός και γεμάτος όρεξει για φαγητό. Σπόρους συσκευασμένους αρκετά ακριβούς αλλά δεν θυμάμαι την μάρκα. Η βιταμίνη είναι συσκευασμένη και είναι της Witte Molen. Ναι βρίσκω φτερά στο πάτωμα αλλά όχι πολλά. ευχαριστώ πολύ Αλίκη για την άμεση απάντησή σου

και εσένα Ηλέκτρα φυσικά..

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Που τον έβαλες δλδ? Μέσα στο σπίτι?? Κάπου να μην έχει πολύ ζέστη (όταν έχει πολλή ζέστη και ζεσταίνονται ανοίγουν το στόμα τους)

Πολύ πιθανό...
    Πόσο εφικτό είναι να βγάλεις βίντεο αυτής της εικόνας που περιγράφεις εδώ? Όλη μέρα είναι έτσι νωχελικο? Είμαι και φουσκωμενος?? Μήπως μισοκλεινει τα μάτια του μόνο το μεσημέρι?? Από τη φωτο και τις κουτσουλιες ούτε άρρωστος δείχνει ούτε να μην τρώει.
    Αν δεν μπορείς βίντεο τον πιάνεις και βγάζεις φωτο το στεγνό και την κοιλιά του. Αν έχει πολλά φτερά και δεν μπορείς βρέχει τα δάχτυλα σου με λίγο νερό και παραμεριζεις τα φτερά για να βγάλεις φωτο. Προσπάθησε.... σίγουρα θα βοηθήσουν!! Και βλέπω πόσο πολύ θες να γίνει όπως πρώτα!

Ε τότε λάθος μου! Απλά είπες βιταμίνη χρηστικη και πήγε το μυαλό μου αλλού. Η Witte molen είναι egg food αυγοτροφη δηλαδή οχι βιταμίνη (αν μπορείς δείξε μας τη συσκευασία για να καταλάβουμε) και πολύ καλή μάρκα επίσης ακριβή. Πόσο συχνά του δίνεις αυτή την αυγοτροφη?

Αχα έχει και πτεροροια. Οπότε αν έχει κάτι σίγουρα επιβαρύνεται και από την αλλαγή φτερων.

Να σαι καλά! Είμαστε εδώ να βοηθήσουμε εσένα να κάνεις καλά τον όμορφο σου!! :)

6. ΘωμάςΡαπ81

ΘωμάςΡαπ81 PB New Member

μέσα στο σπίτι δροσερά, ήσυχα και φωτεινά. ναι νομίζω το μεσημέρι τα μισοκλείνει τα μάτια. του δίνω αυγοτροφή περίπου 2 κουταλάκια του γλυκού την εβδομάδα. έβγλα φώτο με πολύ κόπο ελπίζω να βοηθήσουν.
    DSC_0006.JPG
    DSC_0009.JPG
    DSC_0008.JPG

7. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Πανω στο στηθος του υπαρχει μελανια?
    Νομιζω ετσι φαινεται απο τη φωτογραφια.

Τελευταία επεξεργασία: 26 Αυγ 2016
  8. ΘωμάςΡαπ81

ΘωμάςΡαπ81 PB New Member

βασικά είναι το δέρμα και απο κάτω είναι κενό για αυτό φαίνεται σαν μελανιά

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Στο πίσω δεξιά μεγάλο δάχτυλο της πρώτης φωτογραφίας (δυστυχώς μόνο σ' αυτή φαίνεται) διακρίνω μια "προσβολή"... κάτι σαν πληγή.
    Αν όντως έτσι είναι ας βάλεις κρέμα betadine γιατί θα του πέσει πολύ να έχει και ξηρή ευλογιά σε εξέλιξη μαζί με όλα τ' άλλα.
    Αν μπορούσες μάλιστα να βρέξεις (αύριο το πρωί) τα πούπουλα στο στήθος και στην κοιλιά και να τα παραμερίσεις πολύ καλά ώστε να υπάρχει ορατότητα ... τότε ίσως θα είχες περισσότερη βοήθεια.
    Δυστυχώς όσες έχεις βάλει φαίνεται πως δε βοηθούν.

10. ΘωμάςΡαπ81

ΘωμάςΡαπ81 PB New Member

ευχαριστω πολύ για την προσεχτική σου παρατήρηση θα το κοιταξω αυριο

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ δε βλέπω κάτι στα πόδια... αλλά η κοιλιά φαίνεται ανησυχητικά πρησμενη και κάτω από το στερνο σαν να βλέπω μελανο το δέρμα του και εκεί νομίζω είναι το συκώτι. Βγάλε αν μπορέσεις καλύτερες φωτογραφίες αύριο. Πάντως δεν είναι αδυνατος είναι μια χαρά η καρινα του!!

12. misalouris

ΘωμάςΡαπ81 πώς είναι ο ασθενής σήμερα?
    Έχεις δώσει κάποιο φάρμακο?
    Είδες κάτι παραπάνω σήμερα σχετικά με το δάκτυλο και την πιθανή ευλογιά?

13. ΘωμάςΡαπ81

ΘωμάςΡαπ81 PB New Member

Δεν έχει πληγή στο δάκτυλο. Δεν του έδωσα κάποιο φάρμακο γιατί τρώει κανονικά και κελάηδησε και λίγο. Απλά παλιά ήταν υπερκινητικός. Ενίσχυσα την τροφή με ροδάκινο, καρότο, χαμομήλι στο νερό, φύτρα φακής, και ετοιμάζω και σκορδόνερο. Θα αγοράσω και μια πολυβιταμίνη και άμμο ( με μεταλλικά στοιχεία και ασβέστιο ) για την πτερόροια αν και δεν χάνει πολλά φτερά.

ευλογιά????? απ' οτι είδα δεν έχει κανένα από τα συμπτώματα της ευλογιάς..

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 27 Αυγ 2016
  14. misalouris

Αφού δεν υπάρχει πληγή στο πίσω δεξί δάχτυλο, αγνοείς κάθε παρότρυνση αντιμετώπισης της ευλογιάς και συγχωρείς και τη δική μου κακή όραση.

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλό θα ήταν να μην τα δίνουμε όλα μαζί. Και βιταμίνες στο νερό και ροδάκινο, και καρότο και σκορδόνερο κτλ. Καλύτερα να φτιάξεις ένα πρόγραμμα και να δίνεις Δευτέρα και Τετάρτη πολυβιταμίνη στο νερό, Τρίτη και Παρασκευή αυγοτροφή, και τις υπόλοιπες μέρες λαχανικά, χόρτα - βότανα και φρούτα. Γιατί όταν του δίνεις ροδάκινο που περιέχει αρκετό νερό δε θα πιει τόσο νερό άρα δε θα πιει πολυβιταμίνη.
    Αν θέλεις να κάνεις θεραπεία με σκορδόνερο, μιας και του φτιάχνεις, καλό θα ήταν να του δίνεις κάθε μέρα για 5-7 μέρες, και να του δίνεις μόνο σπόρια.

Συνεχίζει αυτή την συμπεριφορά:
    Μπορείς να βγάλεις κάποιο βίντεο ή να βγάλεις καλύτερες φώτο την κοιλιά του?

16. ΘωμάςΡαπ81

ΘωμάςΡαπ81 PB New Member

ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είναι ήδη αρκετά καλύυτερα με όρεξη και κινητικότητα.. θα τον παρακολουθώ

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτά είναι πολύ ευχάριστα νέα! Τι πιστεύεις πως τον βοήθησε?? Ότι τον έβαλες μέσα στο σπίτι? Ότι είναι πλέον σε ήρεμο και ήσυχο περιβάλλον? Ή κάτι που πρόσθεσες στη διατροφή του? :)

18. ΘωμάςΡαπ81

ΘωμάςΡαπ81 PB New Member

μάλλον η αλλαγή του μέρους

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Τέλεια! Αν έχεις νεότερα ενημέρωσε μας για την εξέλιξη της υγείας του! Νοιαζόμαστε και εμείς! :)

20. TheBigL

TheBigL PB Member

Φύτρα φακής δεν νομίζω ότι κάνουνε τόσο καλό στα πτηνά.Ίσως έχω και λάθος.Αν δεν έχεις εμπειρία γενικά με τα φύτρα μην τα δοκιμάσεις.Είναι περίεργη κατάσταση και κρύβουν κινδύνους.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...