Τι ωρα θα βγουν οι νεοσσοι;

Συζήτηση με θέμα Τι ωρα θα βγουν οι νεοσσοι;, που ξεκίνησε από lefterhs tibrados, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Ιουν 2015.

1. lefterhs tibrados

lefterhs tibrados PB New Member

καλήμερα σε όλη την παρέα του πβ έχω να σας πω ότι με αγωνία περιμένω σήμερα τούς νεοσσούς από τα 2 ζευγάρια που έχω και τέλος για φέτος....το βάτεμα έγινε στις 21 μαη το πρώτο αυγό βγήκε στις 25 μαη και κλωσάει από το πρώτο άρα σήμερα είναι να βγει το πρώτο....άλλα κανονικά μέχρι τις 10¨30 δεν έπρεπε να σκάσει μύτη?

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

+- στις μερες παιζεις .Ναι σημερα εισαι στις 14 μερες, αυτο δεν σημαινει οτι καποιο δεν μπορουσε να βγει χτες, ή να βγει αυριο. Ολημερις μπορουν να βγουν οτι ωρα να ναι, ακομα και τη νυχτα, και η διαδικασια να κρατησει ωρες. Δεν εχουν συγκεκριμενη ωρα που σκανε.

3. lefterhs tibrados

καλήμερα Μιράντα έχεις απόλυτο δίκαιο φαντάζεσαι την αγωνιά μου δεν τα πειράζω μην τα χαλάσω την τελευταία στιγμή....να σημειώσω ότι δεν έκανα ωτοσκόπηση

4. Myra

Δεν πειραζει, απλα εχεις διακριτικα το νου σου. Με το καλο :) Ναι φανταζομαι την αγωνια σου!

5. lefterhs tibrados

από το στόμα σου και στου θεού το αυτί μακάρι να πάνε όλα καλά....η καναρα συνεχίζει να κλωσάει κανονικά δεν σηκώνεται που λέει ο λόγος ούτε για να φάει είναι πολύ καλή....

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

ακριβώς έτσι
    Εσύ απλά παό την προηγούμενη βάζεις όλα τα απαραίτητα ωστε να μην ενοχλείς κατά την εκκόλαψη.
    Καλά αποτελέσματα..... μην την ενοχλείς αφού δε σηκώνεται
    Έλεγχο θα κάνεις όταν τη δεις έξω από τη φωλιά... εντάξει?

7. Myra

Ή απλα δες μηπως κατω απο τα πουπουλακια της κουνιεται κατι...Και μενα δε σηκωνοταν αλλα το ειδααααα το αλιεν!

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Λευτέρη μου, με το καλό να δεις τα μωράκια σου !
    Έτσι που είδα τον τίτλο μου ήρθε να σου απαντήσω : Πέντε παρά τέταρτο :) Συγγνώμη για την πλάκα αλλά δεν μπορούσα να το βαστήξω :)

9. Myra

Δεν ειχε πριν αυτον τον τιτλο, αλλα "αναμενοντας τους νεοσσους" τα παραπονα στον ξενοδοχο!

10. lefterhs tibrados

αχαχούχα οκ κύριε γιαννη ναι μαρια δεν ξέρω ποιος τον άλλαξε

11. misalouris

Θαρρείς πως είναι ο μόνος που ρωτάει?
    Η μεγαλύτερη μάζα των ανθρώπων που δε γνωρίζουν έχουν αυτή την απορία.
    Μη σκας Λευτέρη...
    Θα δεις πως είναι πιο αντικειμενικός ... ως προς το θέμα ο τίτλος.

12. lefterhs tibrados

ναι κύριε γιαννη δεν έχω αντιρηση προς θεού....αχ αυτό το περίμενε

13. misalouris

Να είσαι έτοιμος ψυχολογικά να δεις ακόμη και αύριο την ηρωική έξοδο των νεοσσών από το αυγό....
    Έτσι θα έχεις λιγότερη αγωνία σήμερα.

14. lefterhs tibrados

αυτό είναι αλήθεια κύριε γιαννη

15. misalouris

Βάλε Λευτέρη πλούσια σε πρωτεΐνες τροφή από τώρα.... (αυγό αν δεν έχεις κάτι άλλο) και οπλίσου με υπομονή...
    Τα μικρά σαν να αναγνωρίζουν πως μας παιδεύουν ... και καθυστερούν την εκκόλαψη όσο γίνεται.

16. napolitanos-10-

napolitanos-10- PB New Member

αφου γεννησε πρωτο αυγο στις 25 μαιου που λες λευτερη,τα πουλια θα βγουνε αυριο....14 ημερες ειναι αυριο...καλα αποτελεσματα.

17. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

μπορεισ να ακουσεις και το κλαμα των μικρων ειναι ενας μικρος ηχος σαν τσιριγμα που δηλωνει οτι ολα βαινουν καλος..συμπασχω και εγω με εσενα..εαν δεν την δεις ολη την μερα να σηκωνεται μπορεις διακριτηκα να πλησιασεις και εαν ακουσεις καποιον ηχο απο την φωλια σημαινει πως εχεις ενα μικρο πουλακι κατω απο τα φτερα της μαμας του...

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Όταν είναι 1-2 ημερών δεν κάνουν θόρυβο.. Ή είναι ανεπαίσθητος.. μετά από 10-12 μέρες κάνουν ένα χαρακτηριστικό ήχο και ζητάνε φαγητό. Καλύτερα να περιμένει να σηκωθεί η μαμά και μετά να πάει να τσεκάρει τη φωλιά! ;)

19. Birdman.gr

Birdman.gr PB New Member

εμενα που ειναι 2 ημερων οταν κλεινω τα παραθυρα τα ακουω να κλαινε πλ σιγα βεβαια αλλαακουγεται

20. lefterhs tibrados

Παιδιά τπτ ακόμα περιμένω τώρα θα βάλω αυγό κάργα μέσα και θα τα δω αύριο να σας ενημερωσω

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας

Μοιραστείτε

Φόρτωση...