Τι χώρισμα βάζουμε στη ζευγαρώστρα;

Συζήτηση με θέμα Τι χώρισμα βάζουμε στη ζευγαρώστρα;, που ξεκίνησε από panagiotis2014, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Φεβ 2016.

1. panagiotis2014

panagiotis2014 PB New Member

Θέλω να μου πείτε όταν έχεις χωριστά τα καναρίνια στην ζευγαρωστρα στο χώρισμα βαζης κάτι π.χ. χαρτί, ξύλο, λαμαρίνα κλπ; Και αν ναι για ποσό καιρό;

2. billdere

billdere PB Member

Για 2 ζευγαρια σε μια ζευγαρωστρα εννοεις?

3. ianos

ianos Daily Active Member

Αν μιλάμε για συρμάτινα χώρισμα και προσδοκεις το ζευγάρωμα των συγκεκριμένων πουλιων, δε χρειάζεται κάτι πρόσθετο.
    Αν έχεις να χωρίσεις δυο πουλιά και δεν σκοπεύεις να τα ζευγαρώσεις σύντομα, τότε βάζεις μεταλλικό συμπαγές χώρισμα ώστε να μην μπορούν να βλέπονται. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις χαρτόνι ή χαρτί, αλλα το πιθανότερο είναι να το τρυπήσουν και να βλέπονται. Όσον αφορά στο ξύλο, μπορεί πολυ εύκολα να αποτελέσει φωλιά για ψείρες ή να χει πάνω του βερνίκι που δε θα ήταν και η καλύτερη περίπτωση για την υγεία των πουλιων.

4. panagiotis2014

panagiotis2014 PB New Member

Άρα δεν βάζω τίποτα μόνο το κάγκελο;

5. ianos

ianos Daily Active Member

Δεν έχω ιδέα..., πραγματικα ποιος είναι ο στόχος σου; Ζευγάρωμα; Χώρισμα; Εξοικονόμηση χώρου; Τι απο όλα;

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Απάντησε σε αυτό και θα σου πούμε! :)

7. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

κατα την γνωμη μου παντα το χωρισμα,οσο υπαρχει να ειναι αδιαφανες,καποια λαμαρινα η πλεξιγκλας,με εξαιρεση την τελευταια εβδομαδα πριν ενωσεις το ζευγαρι οποτε αφηνεις το καγκελο.Χαρτι,ξυλο δεν ειναι και οτι καλυτερο,αποφυγε το.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...