Τι χρειάζεται το νέο μου καναρινάκι;

Συζήτηση με θέμα Τι χρειάζεται το νέο μου καναρινάκι;, που ξεκίνησε από vasileia, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 27 Μαρ 2009.

1. vasileia

vasileia PB New Member

μπορώ να κάνω κάτι για να ειναι πιο άνετα το νέο μου καναρινάκι,είναι αρκετά φοβισμένο απο τον δρόμο που ήτανε κ τώρα δεν κουνιέται πολύ,τι μπορεί να έχει,μήπως χρειάζεται μεγαλύτερο κλουβί ή μήπως να το βγάλω με το κλουβί στην ταράτσα να πάρει λίγο αέρα?μου φαίνεται οτι βαριέται:confused:

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σήμερα το πήρες?? ή το βρήκες?Να σου ζήσει όπως και να έχει!

Ισως να έχει στρεσσαριστεί απο το όλο γεγονός και να χρειάζεται να ηρεμήσει για λίγες μέρες. Δώστου ένα άνετο και καθαρό σπιτάκι , με σωστη διατροφή και καθαρό νεράκι. Εχε το για λιγες μερες μεσα στο σπίτι σε ζεστό χώρο και αν μπορείς να το παρατηρείς καθημερινά. Μην το βγαλεις σε ρευματα αέρος γιατί μπορεί ήδη να έχει κρυώσει, και γιατι μπορεί αυτή η συνεχης αλλαγη περιβάλλοντος να το αγχωσει περισσότερο.Δες τις κουτσουλιές του, πρόσεξε τα ποδια του, την αναπνοή του...τα παντα. Περιμενουμε να μας ενημερώσεις για τις αντιδράσεις του.

Αν έχεις χρόνο θα σου πρότεινα να διαβάσεις μερικά ενδιαφέροντα αρθρα.

Βασικές οδηγίες για τη φροντίδα του καναρινιού
    Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος
    Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!
    Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών
    Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό;

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  3. vasileia

vasileia PB New Member

ναι το βρήκα,συνέχεια μαζί του είμαι αλλά δεν το ενοχλώ,όλα τα προσέχω κ μάληστα παρατήρησα οτι τα πόδια του είναι λίγο ανοιχτά κ δεν ξέρω αν είναι φισιολογικό,πρώτη φορά έχω καναρίνι,του αγόρασα καινούριο κλουβί,του βάζω τροφή για καναρίνια κ κάθε μέρα καθαρό νερό,κ η ποτίστρα καινούρια είναι,όλα πολύ καθαρά,οι κουτσουλιές του είναι κάπως πράσινες κ με λίγο άσπρο,δεν είναι ούτε ξερές ούτε πολύ υγρές,είναι ανυσηχητικό αυτό?δεν άρεσε στην κτηνίατρο αλλά ούτε μου είπε τι μπορεί να έχει:confused:

4. Georgina

Μπραβο! Να το χαίρεσαι!

Καλά κανεις και δεν το ενοχλέις! Χρειαζεται να νιώσει ασφάλεια και ηρεμία. Ισως οι μέρες που πέρασε εξω στο κρύο να επιβάρυναν την υγεία του. Το γεγονός οτι το πήγες στο γιατρό ήταν ότι καλύτερο μπορουσες να κανεις!

Παρατήρησέ το λίγες μέρες και μόνο αν το δεις να κάθεται ακίνητο, φουσκωμένο, με πολύ υδαρές κενώσεις ή να μην σιτίζεται καλά, τότε μόνο να ανησυχήσεις!

Μεχρι τότε τροφή συσκευασμένη, βιταμινες συσκευασμένες ( οχι χύμα) και αν θες σε κανα δυό μερούλες βάλτου και μπανιέρα!

5. vasileia

vasileia PB New Member

πολυβιταμίνες στο νερό θα του βάλω όπως κ στα άλλα,κ εγω το μπανάκι τότε σκεφτόμουνα να του το βάλω,όταν το βρήκα είχε κομμένη ουρά το κακόμοιρο κ δεν μπορεί να υπολογίσει καλά όταν πετάει μέσα στο κλουβί,το βλέπω κ στεναχωριέμαι...:(

6. Georgina

Βασιλεία, τα φτεράκια της ουράς είναι σπασμένα??? Αν ναι , μπορεις να βγαλεις τα κομενα φτερα τραβώντας τα απαλά. Ειναι μια διαδικασία που δεν πονάει το πουλί και σε λίγες μέρες θα βγάλει μια καινουρια πανέμορφη ουρα!

Μην φοβηθείς οτι θα πονέσει...Το ίδιο είχε συμβεί και σε δικά μου πουλάκια στο παρελθόν και ομολογώ οτι παρόλο που νομιζα οτι ήταν κάτι δύσκολο, τελικά ήταν ανώδυνο και για το πουλάκι και για μενα που αρχικά έτρεμα!. Αν δεν το κάνεις εσύ, θα πρέπει να περιμένεις μέχρι την πτερόρροια...ετσι θα δυσκολεύεται για μεγάλο χρονικό διαστημα ενω με την λύση που σου προτείνω, το πρόβλημα θα αποκατασταθεί το πολύ σε 15 μέρες!:)

7. vasileia

vasileia PB New Member

δυστηχώς δεν εννοώ αυτό,αννοώ οτι είναι κομμένη με ψαλίδι κ έχει μείνει μόνο μια μικρή μυτούλα,δεν έχει σχεδόν καθόλου ουρά,δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό σκεπτικό το έκανε κάποιος αυτό:mad:

8. Georgina

χμ...μπορεί να συμβαίνει κατι που δεν πάει το μυαλό μας...Οπως και να εχει ,ακομα και αν ειναι ψαλιδισμένα τα φτερά της ουράς, αν τα βγαλεις τελειως θα φυτρώσουν σε λιγες μέρες ,νεα υγιή φτερά! Μην φοβάσαι...Θα το βλέπεις σε λιγες μερες και δεν θα το πιστευεις! Ενα τσιμπιδάκι φρυδιων για να πιάσεις τις μυτούλες των ψαλιδισμένων φτερών θα σε βοηθουσε πολύ.:)

9. vasileia

vasileia PB New Member

:badεπειδή αυτά που έχουνε μείνει απο τη ρίζα τους είναι υγειή φοβάμαι οτι θα πονέσει κ θα το τρομάξω κ χειρότερα αν το πιάσω...

10. vasileia

vasileia PB New Member

το πήγα σε αυτόν που πουλάει πουλιά κ ξέρει κ μου είπε οτι είναι αρσενικό,7 περίπου μηνών,υγειή κ πυρωμένω,ελπίζω ο μπαμπάς να με αφήσει να πάρω ένα θυληκό,είμαι πάρα πολύ χαρούμενη:D

11. Georgina

Βασιλεία μου, αν μου επιτρέπεις θελω να σου πω κατι. Αφενος μην εμπιστευεσαι τον πωλητη για την υγεία του πουλιου. Εγκυρότερη ειναι η γνώμη ενος γιατρού παρα ενός πωλητη. Ακόμα και αν τον πιστέψουμε υπάρχουν πολλοί λόγοι για να μην ζευγαρωσεις φέτος το καναρινάκι σου. Πρώτον αν όντως ειναι 7 μηνών είναι ακόμά πολύ νεαρό. Δευτερο το θηλυκό που θα πάρεις πρέπει να το κρατησεις ενα μήνα τουλάχιστον σε καραντίνα για να διαπιστώσεις αν ειναι υγιές και ώριμο για ζευγάρωμα. Επειτά θα χρειαστούν μια παραλληλη διατροφική προετοιμασία για να ειναι ετοιμα προς αναπαραγωγή.
    Φυσικά μπορείς και να δοκιμάσεις αλλα δεν είναι σίγουρο αν θα πετύχεις κάτι φέτος.
    Εγω παντως θα σου πρότεινα να απολάυσεις φέτος το κελάηδημα του νεου σου φίλου και τον Σεπτέμβρη αγοραζεις ενα θηλυκό και του χρόνου , ωριμη πια και εσυ και πολύ διαβασμένη θα πετύχεις το καλύτερο! και μην ξεχνάς αυτό που λεμε παντα στο χόμπυ μας: ΥΠΟΜΟΝΗ!:)

12. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Βασιλεία να σου ζήσει. Πώς το λένε? Τί φύλο είναι?

13. vasileia

vasileia PB New Member

είναι κίτρινο αρσενικό,7 περίπου μηνών,τον λέω Πίκο κ είναι υγειής,πολύ καλής ποιότητας είπε αυτός που το είδε κ μου είπε πως είναι κ πυρωμένο:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...