Τι φύλο είναι τα java sparrows μου;

Συζήτηση με θέμα Τι φύλο είναι τα java sparrows μου;, που ξεκίνησε από giwrgos3333, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 13 Νοε 2014.

1. giwrgos3333

giwrgos3333 PB New Member

πεδια εχω 2 java sparrow αλλα επειδη δεν ειμαι καθολου εμπειρος σε αυτα δεν εχω ιδεα στο να ξεχωριζω φυλλο και τετοια οποταν θα σας ανεβασω τες φωτογραφιες και σας παρακαλω οτι μπορειται να καταλαβεται απο αυτα πες τε μου!

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πιγκουινάκια – Java Sparrow – Java Finch | PetBirds
    Διαβασε το παραπανω αρθρο και περιμενε για γνωμες απο ανθρωπους που τα εχουν. ;)

3. giwrgos3333

μπα φιλε εχω διεβαση παρα πολλα αθρα αλλα παλι δεν καταλαβω :)

ακομη μια φωτο που φενονται και οι 2

Συνημμένα Αρχεία:

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Είναι και τα 2 αρσενικά.

5. giwrgos3333

Πηγα στο petshop και το αλλαξα και μου δωσανε αλλο θα βαλω φωτο και πες μου ελπιζω να ειναι θυληκο αυτη την φορα

Συνημμένα Αρχεία:

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Δεν ξερω να σου πω για το φύλο, αλλα φρόντισε να κρατήσεις το νέο πουλί σε καραντίνα για την αποφυγή τυχόν ασθενειών και έπειτα να τα βάλεις δίπλα δίπλα τα κλουβιά τους για γνωριμία.

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Βλέπεις να έχει καμιά διαφορά σε σχέση με τα άλλα; Εγώ από την φωτογραφία δεν βλέπω διαφορά και μου φαίνεται ότι είναι αρσενικό.

Τα Java έχουν ελαφρύ διμορφισμό.

1.Τα θηλυκά έχουν λιγότερο κόκκινο (ροζ) και μικρότερο καρούμπαλο στο ράμφος.
    2.Στα θηλυκά η σαρκώδης περιοχή γύρω από τα μάτια είναι πιο λεπτή σε σχέση με των αρσενικών.
    3.Τα θηλυκά δεν τραγουδάνε.

Υπάρχουν αυτές οι διαφορές στα πουλιά σου;
    Μην περιμένεις απο τους πετσοπάδες να σου δώσουν αυτό που θέλες.
    Πόσο καιρό έχεις τον λευκό; Τραγουδάει;

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Κι εγω εχω την αισθηση οτι κι αυτο ειναι αρσενικο με βαση αυτων που διαβασα.

θηλυκο αριστερα [​IMG]

Δες κι αυτα

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

9. giwrgos3333

Τον λευκο τον εχω περιπου 2 μηνες και τραγουδαει κανονικα αυτο που πηρα χθες ακομη δεν τον ακουσα να τραγουδηση αλλα τον ακουσα να κανει το συνηθησμενο οπως αυτο που κανουν τα ζεπρακια!τιν μονι διαφορα που βλεπω ειναι πως τα ρουθουνια του ασπρου ειναι ποιο ανοιχτα απο του μαυρου

ακυρο αποτι προσεξα τωρα ο ασπρος με αυτον εχουν και στην περιοχη των ματιων διαφορα του ασπρου ειναι ποιο σαρκοδες

10. YannisK

YannisK PB Known Member

Το μάτι ίσως είναι το πιο σίγουρο σημείο για τον διαχωρισμό των Java.
    Σε μια μέρα δεν θα τραγουδήσει αν είναι αρσενικό.
    Βάλτα σε διαφορετικά κλουβιά για καραντίνα και να δεις συμπεριφορές. Δύο αρσενικά μαζί (αν είναι) ίσως δεν θα τραγουδίσουν και τα δύο. Αφαίρεσε την φωλιά. Το κλουβί είναι ακατάλληλο για Java. Ελάχιστο μήκος 60 cm.

11. giwrgos3333

Οκ ευχαριστω

12. giwrgos3333

παιδιά χθες τα είδα να ταΐζει ο ένας τον άλλο και σήμερα είδα τον άσπρο να φτιάχνει φωλιά επίσης κοιμουντε τελιος κολλιτα

εδω εχω και μια φωτογραφια χθεσινη

Συνημμένα Αρχεία:

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να ευχηθούμε και καλούς απογόνους λοιπόν! :)

14. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Δυο αρσενικά πρέπει να είναι. Ακολούθησε αυτά που σου πρότεινε ο Γιάννης λίγο πιο πάνω. )))
    Είναι πολύ όμορφα. Να σου ζήσουν!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...