Τι φύλο είναι τα κοκατίλ, ζευγαρώνουν τέτοια εποχή;

Συζήτηση με θέμα Τι φύλο είναι τα κοκατίλ, ζευγαρώνουν τέτοια εποχή;, που ξεκίνησε από ksterg, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 4 Ιουν 2009.

1. ksterg

ksterg PB New Member

Αν και ΄΄καναρινάς΄΄ αλλάζω γειτονιά γιατί θέλω τα φώτα σας..
    ΄Ενας φίλος μου έχει χρόνια ένα κοκατίλ που πιστεύει ότι είναι αρσενικό .Πρίν 20 μέρες αγόρασε ένα θηλυκό και περιμένει να ζευγαρώσουν.Παρατήρησε ότι το αρσενικό την πρώτη βδομάδα ούτε γυρνούσε να αντικρίσει το νεοφερμένο ,ενώ τώρα είναι δύο ήσυχοι συγκάτοικοι και τίποτε άλλο! Θέλει να μάθει άν μπορείτε να προσδιορίσετε το φύλο στα δύο κοκατίλ απο τις φωτογραφίες,και άν μπορούν τέτοια εποχή να ζευγαρώσουν.
    Απο ότι ξέρω για τα καναρίνια η εποχή είναι οριακή έως ακατάλληλη.:rolleyes:

Συνημμένα Αρχεία:

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το πισω ειναι αρσενικο...το μπροστα νομιζω θηλυκο αλλα δεν ειμαι σιγουρος...παντως ειναι καταπληκτηκο χρωμα!

3. ksterg

ksterg PB New Member

δεν μπήκαν όλες οι φωτογραφίες

Συνημμένα Αρχεία:

4. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το κλουβι και η φωλια ειναι πολυ μικρα για κοκατιλ...

5. ksterg

ksterg PB New Member

ευχαριστώ ΄Αγγελε. Θα του τα πώ.Για το ζευγάρωμα τί λές;

6. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

αφου δεν εχουν σωστες συνθηκες δεν εχουν ως προταιρεοτητα τους να ζευγαρωσουν...οποτε...

αλλαγη κλουβιου,προετιμεσια με αυγο ή αυγοτροφη καθημερινα και μετα απο λιγο καιρο μπενει φωλια στις σωστες διαστασεις με πριοανιδι...μετα το σεπτεμβρη γιατι μεχρι να τα κανει ολα απο την αρχη θα αργισουν και δεν κανει να τα πιασει πτεροροια με αυγα...και να μαθει τι ηλικα εχει το θηλυκο..μετα το 1,5 ετος την βαζουμε για ζευγαρωμα..

7. kostelidis

kostelidis PB New Member

τα δικα μου παντως εχθες μου εκαναν το 1ο αυγο. κ ειναι στην δευτερη γεννα κατα σειρα.. ζευγαρωνουν ολο τον χρονο αλλα τωρα θελει προσοχη γιατι εχει ζεστη κ θα ταλεπωριθουν τα πουλια..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...