Τι φωλια να αγορασω για τα budgies μου;

Συζήτηση με θέμα Τι φωλια να αγορασω για τα budgies μου;, που ξεκίνησε από Αγγελικη Πετρουλακη, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 16 Αυγ 2014.

1. γεια σας θα ηθελα να ρωτησω για οταν με το καλο ερθει η ωρα να ζευγαρωσουν τα παπαγαλακια μου τι φωλια να προτιμισω εσωτερικη ή εξωτερικη μεγαλη ή μικρη ευχαριστω

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Εξωτερική, εχει πλεονεκτήματα. Ελέγχεται πιο εύκολα, και δεν περιορίζει τον εσωτερικό χώρο του κλουβιού
    Ενα παράδειγμα:

Φωλια Ξυλινη Για Παπαγαλακια

3. Gigas

Gigas PB New Member

Καλησπέρα θα ήθελα λίγο την συμβουλή σας γενικά και επειδή αναφέρετε εδώ δεν άνοιξα καινούργιο θέμα... επειδή είμαι και εγώ καινούργιο μέλος και αφού διάβασα μερικά ποστ όσο άφορα την φωλιά και επειδή την πήρα την έβαλα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση περί αυτού ...Να βάλω πριονίδι μέσα το οποίο μου έδωσαν και είναι φρέσκο διότι διαβάζω κάνει κάλο τραβάει την υγρασία απο κουτσουλιές και διάφορα(Σε περίοδο εννοώ Ζευγαρώματος ... η όχι .... Και μπορώ να το βάλω από τώρα η όχι ...
    Αναμένουμε....Να στε καλά.

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τα μπατζι δεν θελουν υποστρωμα στη φωλια τους, δεν ειναι απιθανο να τα δεις να προσπαθουν να το βγαλουν εξω σκαβωντας ή κουβαλωντας το. Αν παλι δεν βαλεις οι νεοσσοι που θα εκκολαφθουν θα κινδυνευουν να εμφανισουν splayed legs. Εγω θα εβαζα. Στα δικα μου πουλια (ειναι βεβαια μεγαλου μεγεθους) προτιμω το χοντρο πριονιδι που στην ουσια ειναι μικρα κομματακια ξυλου.

5. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Μια χαρα πιστευω σε καλυψαν οι αλλοι απλα θα ηθελα να προσθεσω οτι καλυτερα να παρεις κλειστη φωλια με συρταρακι για να βλεπεις τι γινεται εκει μεσα.

6. Gigas

Gigas PB New Member

H συγκεκριμενη εχει πορτακι που ανοιγει απο πανω αρα δεν χρειαζεται απλως δεν φαινεται στην φωτο που το εχουν ... αρα πριονιδι βαζουμε ... εχω ... και θα δουμε τι θα κανουν θα δειξει ....

7. Gigas

Gigas PB New Member

Πρέπει να βάλω ίσα ίσα ώστε να καλυφθεί η επιφανεια της φωλιάς εσωτερικά η αρκετό ... ?

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω θα εβαζα κατι λιγοτερο απο ενα δαχτυλο σε παχος.

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Απ' όσο ξέρω και από την εμπειρία μου στις δικές μου γέννες, τα budgies δεν χρησιμοποιούν υπόστρωμα. Οι φωλιές έχουν ένα στρογγυλό κύλωμα προς την πλευρά που είναι η τρύπα και εκεί εναποθέτει το θηλυκό τα αυγά και τα κλωσσά. Η υφή της φωλιάς δεν είναι λεία ώστε να κινδυνεύουν τα πόδια των νεοσσών. Τώρα αν βάλεις και το δεχθούν έχει καλώς. Ψέκασε πριν για ψείρες φωλιά και πριονίδι.

10. Gigas

Gigas PB New Member

Εχω ψεκασει την φωλια μαρια την οποια εχω βαλει ηδη στο κλουβι ... αλλα θα ψεκασω και το πριονιδι αυριο πρπει να το αφησω να περασει καμμια μερα το πριονιδι αφου το ψεκασω να το αφησω μεσα η δεν πειραζει ...?

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εξαρτάται με τι θα ψεκάσεις. Αν είναι με σπρευ pinex π.χ μπορείς να το βάλεις άμεσα.

12. Gigas

Gigas PB New Member

Ναι αυτο εχω .... αρα ειμαστε οκ ...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...