Τι φυτα να βαλω στην κλουβα πτησης μου;

Συζήτηση με θέμα Τι φυτα να βαλω στην κλουβα πτησης μου;, που ξεκίνησε από Alexandros K, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 26 Αυγ 2015.

1. Alexandros K

Alexandros K PB New Member

Καλημερα στην ομαδα. Χθες ξεκινησα μια κλουβα πτησης για καρδερινες και καναρινια. Επιδη εχουμε καμια βδομαδα για να την τελειωσουμε πρεπει να αγορασουμε και τα φυτα και δεν ξερω τι φυτα επιτρεπονται.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πρέπει να γράψεις τις διαστάσεις της κλούβας πτήσης που θα κατασκευάσεις και να μας πεις αν θα είναι στο έδαφος ή θα είναι κρεμαστή.
    Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς πως τα φυτά πολύ πιθανόν να αποτελέσουν τροφή για τα πτηνά που θα είναι μέσα άρα θα πρέπει να είναι στο μενού τους. Αν όμως είναι στο μενού τους ..... θα μείνει μόνο ο κορμός.....

3. Alexandros K

Οι διαστασεις ειναι 1x0,5x1,5 και θα στηριζεται σε ποδαρακια.

4. misalouris

Πέρα από πλαστικές απομιμήσεις φυτών για απόκρυψη των πουλιών και αναπαραγωγή των ιθαγενών ... δε νομίζω πως σε τόσο μικρή κλούβα έχεις περιθώρια για φυτά...

5. Alexandros K

Τα μικρα κυπαρισακια επιτρεπονται ; Tην ιδεα για την κλουβα την πηρα απο ενα μελος.

Επισης ειχα σκεφτει να βαλω περικοκλαδα.

Συνημμένα Αρχεία:

6. misalouris

Μόνο πλαστικά μπορούν να "σταθούν" σε τόσο μικρό χώρο....

7. Alexandros K

Πλαστικα φυτα που μπορω να βρω ;

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μπορεις να βαλεις απο εξω γλαστρες με φυτα που τρωνε. Ετσι θα τρωνε μονο οτι ακουμπα στα τοιχωματα. Μεσα βαλε πλαστικα κ κλαρια

9. Alexandros K

Μπορω να βαλω τα μικρα κυπαρισακια ;

10. Myra

Υπαρχουν τοσα πολλα μυρωδικα..εσυ βρε λυσσαξες με τα κυπαρισσακια!! Βαλε λεμονιες και μανταρινιες νανακια.

11. Alexandros K

Χαχαχαχαχ νομιζω οτι τα κυπαρισακια τους παρεχουν προστασια και γι αυτο θελω να βαλω ενα. Εχω σκεφτει να βαλω και ελια απο αυτη την μικρη.

12. George98

George98 PB Active Member

Για τις καρδερίνες νομίζω πως όλα τα μικρά δεντράκια είναι ιδανικά (κυπαρισάκια, λεμονιές,ελιές κτλ) μιας και το βρίσκουν και στην φύση ειδικά στα κυπαρίσια κάνουν και φωλιές

13. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Η πικροδάφνη πάντως περιέχει τοξικές ουσίες.

14. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εγώ γνωρίζω πως είναι τοξικά τα κυπαρισσοειδή (σε ότι αφορά τους παπαγάλους)

15. Alexandros K

Η κλουβα θα περιεχει καναρινια και καρδερινες.

16. Myra

καλα οι καρδερινες... αλλα μπορει να ειναι τοξικα για τα καναρινια. Αυτο μαλλον εννοει.

17. Alexandros K

Επισης εχω σκεφτει να βαλω μινι μπεντζαμιν, λε'ι'λαντ και κισσο.

Θα δω αν θα βαλω καναρινια γιατι εχω μονο ενα.

18. Myra

Αρα ουσιαστικα καρδερινες εννοουσες εξαρχης....

Εφοσον εχεις σκεφτει τι θελεις να κανεις γιατι ρωτας και δεν δινεις σημασια σε αυτα που σου λεμε?

19. Alexandros K

Ρωταω γιατι θελω να ξερω αν θα ειναι ανετα τα πουλια και για να δω αν επιτρεπονται αυτα τα φυτα.

20. Sissy

Sissy PB Senior Member

Γενικά ν΄αποφύγεις φυτά που όταν κοπεί φύλλο τους βγάζουν ''γάλα''

Μοιραστείτε

Φόρτωση...