Τι φταίει και δεν μπορούν να ζευγαρώσουν τα εγγλεζάκια μου;

Συζήτηση με θέμα Τι φταίει και δεν μπορούν να ζευγαρώσουν τα εγγλεζάκια μου;, που ξεκίνησε από kits, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 18 Σεπ 2009.

1. kits

kits PB New Member

παιδια
    θα ηθελα την συμβουλη σας.Αγορασα εδω και 2 μηνες 1 ζευγαροι παπαγαλακια εγγλεζακια περιμενω να ζευγαρωσουν αλλα τιποτα.Η θυλικια εχει γινει καφε η μυτι της, φτερουγιζει κ.τ.λ ,αλλα το αρσενικο τιποτα,το μονο σαν να ταϊζονται. Απο διατροφη ολα οκ απο διαβαζω απο εσας.Μηπως φταιει που η θυλικια ειναι του 2008 και το αρσενικο το 2006 και δεν μπορει να ζευγαρωσει?

2. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

δεν νομιζω να φταει η ηλικεια... εχεις βαλει καποια φωλια??? εκτος απο καλη διατροφη του δινεις κανενα συμπληρωμα ασβεστειο οπως το σουπιοκοκκαλο?

3. maggie09

maggie09 PB New Member

για να εχεις καλα αποτελεσματα οταν ζευγαροσουν
    πρεπη να κοπσεις τα εξτρα φτερα που εχει το αγορι κοντα στο πουλακι του
    αν δεν ξερεις καλο ειναι να πας σε καποιον που ξερη
    αλιος οταν ζευγαροσουν δεν θα εχουν καλη επαθη
    καλη τροφη
    αυγο
    βιταμινες σουπιοκοκαλο
    και ησιχια
    μην τα ενοχλεις σηνεχια
    αυτα χριαζουνται
    και λιγο τυχη

4. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

αυτο με τα φτερακια ισχυει και στα Lovebirds?

5. mlt

mlt PB New Member

Είσαι σίγουρη για αυτά που γράφεις Μάγκι?
    Πού το είδες, πού το διάβασες?
    Δώσε μας κάποιο λίνκ, έστω και στα Αγγλικά.

6. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

η αληθεια ειναι πως θυτο που λεει η μαγκυ το ειχα ακουσει και εγω σε ενα πετ σοπ... μονο που εγω ειχα ακουσει πως πρεπει να κοψεις τα φτερακια της θυλικιας... οποτε καλυτερα ειναι να κανεις και τα 2..

7. mlt

mlt PB New Member

Θα ήταν καλύτερα, αν δεν είσαστε 100% βέβαιοι, ότι αυτά που γράφεται είναι απολύτως τεκμηριωμένα από έγκυρες πηγές να μην τα αναφέρετε καν
    Δεν θέλει και πολύ, κάποιοι να αρχίσουν να μαδάνε τα παπαγαλάκια τους σαν κοτόπουλα.;)

8. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

εγω ειπα πως εχω ακουσει..δεν ειπα πως ειναι σιγουρο...

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό που άκουσες αφορούσε στα Budgerigar ή σε άλλα είδη πουλιών;

10. fragos

fragos PB Member

αυτο ισχιει στα καναρινια και ειδικα στα gloster.
    εισαι σιγουρη οτι το εχεις ακουσει και για τους παπαγαλους?

11. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

για Budgie εχω ακουσει σε ενα πετ σοπ...

βεβαια δεν το εκανα γιατι δεν πολυ εμπιστευομαι ολα τα πετ σοπ... οι περισσοτεροι θελουν μονο να πουλησουν...

12. Stavros

Συγνώμη αλλά τι θα μπορούσαν να πουλήσουν διαδίδοντας μια τέτοια πληροφορία; ;

13. anatoly

anatoly PB Member

Ψαλιδακι, ισως;:D
    προσωπικα δεν εχω ακουσει ή διαβασει κατι τετοιο πουθενα
    για τα μπατζι, δεν ξερω αν ισχυει κατι διαφορετικο για τα εγγλεζικα που ειναι πιο μεγαλοσωμα, θα το ψαξω ομως, καθαρα απο περιεργεια;

14. anatoly

anatoly PB Member

Μετα απο μια πολυ γρηγορη αναζητηση στο google, βρηκα οτι οντως αναφερεται αυτη η πληροφορια για τα εγγλεζακια, σε διαφορα ξενα φορουμ, δεν βρηκα καποιο αρθρο κτλ, αλλα η αναζητηση ηταν πολυ συντομη

αποσπασμα
    some show Budgies need the feathers trimmed around their vents before breeding.
    απο εδω Show Budgie X Pet Budgie - Talk Budgies Forums

15. Stavros

Μετάφραση: μερικά εκθεσιακά Budgies χρειάζονται κούρεμα γύρω από τη γενετήσια περιοχή τους προτού την αναπαραγωγή.

Ευχαριστούμε Ανατολή. :)

16. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

εννοω πως οι περισσοτεροι δεν ξερουν πολλα απο πουλια... απλα λενε κατι... + οτι στο πετ σοπ εκεινο πηγε ο φιλος μου τα δικα του και του πηρε 5 ευρω επειδη τους ψαλιδισε τα φτερα.

17. maggie09

maggie09 PB New Member

περιση ειχα ροτησει καποιον που εκτρεφη εγγεζικα παπαγαλακια
    για να αγορασω
    πηγα τα ειδα μου ειπε τη χριαζετε να κανο
    μονο στα εγγλεζικα
    ετσι εμαθα οτι για να εχουν καλιτερη επαφη οταν ζευγαρονουν πρεπι να ψαλιδισεις την περιοχη αυτη
    τελικα δεν πηρα λογου τιμης
    55 ευρο το κεφαλη μου θανικαν πολα
    αλλα εμαθα κανα 2 πραγματα
    και ειδα και πολα παπαγαλακια .

18. Stavros

Το ίδιο γίνεται και σε άλλα καταστήματα, σε υπηρεσίες, ακόμη και εδώ στο φόρουμ. Είναι δική μας ευθύνη να αξιολογούμε τις πληροφορίες που μας δίνουν διασταυρώνοντας τες και αφού βεβαιωθούμε για την εγκυρότητά τους, τότε να τις διαδίδουμε.
    Τους ψαλίδισε τα φτερά πτήσης ή από κάτω; Αν συμβαίνει το πρώτο τότε προφανώς δεν έχει καμία σχέση με το θέμα που συζητάμε. Αν συμβαίνει το δεύτερο, τότε το γεγονός ότι του πήρε 5 € για να καθαρίσει την περιοχή, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η πληροφορία που του έδωσε ήταν λάθος. Δεν μπορεί δηλαδή να είναι αυτό το κριτήριο για την απόδειξη της λάθους πληροφορίας, αλλά κάποια έγκυρη πηγή η οποία να αναφέρει ότι ο καθαρισμός της γενετήσιας περιοχής δεν είναι απαραίτητος για την αναπαραγωγή των Budgie. Αυτό είναι άλλωστε και ένα από τα θέματα που αφορούν στη συζήτησή μας, οπότε οποιαδήποτε έγκυρη πληροφορία είναι πολύτιμη.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι σαφώς και υπάρχουν ιδιοκτήτες pet shop οι οποίοι είτε δεν ξέρουν πολλά πράγματα από πουλιά, είτε παραπληροφορούν εσκεμμένα. Σαφώς υπάρχουν και ευσυνείδητοι επαγγελματίες οι οποίοι κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Με το να είμαστε όμως δογματικοί και να αφορίζουμε συλλήβδην όλα τα καταστήματα ή τους καταστηματάρχες ως αιτία κάθε κακού, τότε απλά αποδυναμώνουμε το ίδιο μας το επιχείρημα αφού δεν είναι δυνατόν να φταίει ο pet shopας επειδή δεν μπορούν να ζευγαρώσουν τα εγγλεζάκια μας.

19. kits

kits PB New Member

Ευχαριστω για της πληροφοριες.
    Θα ηθελα να σας πω οτι το μονο που δεν εχω κανει ειναι το σουπιοκοκκαλο και το κοψιμο φτερων.Εγω απο οτι εχω ακουση για τα φτερα δεν τα κοβουν γιατι οταν ερχετε η εποχη τους να ζευγαροσουν εχουν τον τροπο τους να ανοιγουν τα φτερα τους πιο ευκολα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...