Τι φταίει και δεν έχουν κάνει ποτέ μπάνιο τα lovebirds;

Συζήτηση με θέμα Τι φταίει και δεν έχουν κάνει ποτέ μπάνιο τα lovebirds;, που ξεκίνησε από Christos1964, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 10 Απρ 2016.

1. Christos1964

Christos1964 PB New Member

βαζω καθε μερα μπανιεριτσα με νερο στα lovebirds μου αλλα ποτε δεν εχουν κανει μπανιο οπως ολα τα πουλακια. τι φταει?

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ισως δεν τους αρεσει. Ισως δεν τα βολευει η μπανιερα που εχεις..

Εχεις δοκιμασει να τα ψεκασεις εσυ?

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τις περισσότερες φορές ο ψεκασμός (στα καναρίνια τουλάχιστο) λειτουργεί ανασταλτικά.
    Θεωρώ πως πρέπει να αποφεύγεται..
    Ένα πουλί που να κάνει μπάνιο στο οπτικό τους πεδίο... είναι παραπάνω από αρκετό για να δοκιμάσουν κι αυτά σταδιακά να μπουν.
    Πολλές φορές τόσο το σκεύος όσο και η γυαλάδα του νερού τα τρομάζει και τα κρατά μακρυά ...
    Δοκιμές χρειάζεται σε σκεύη και μέρος τοποθέτησης...

4. Christos1964

Christos1964 PB New Member

εχω ψεκασει 2-3 φορες τα πουλια και δεν δειχνουν να ενοχλουνται. ισα ισα που το ενα καθαριζει το αλλο μετα και μαλλον τους αρεσει αλλα στη μπανιεριτσα δεν μπαινουν με την καμια. ισως αργοτερα μεγαλωνοντας να το κανουν. θα δειξει..

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

ΟΙ παπαγάλοι δεν είναι σαν τα καναρίνια που σε όλα αρέσει το νερό. Σε άλλους αρέσει να κάνουν μπάνιο και σε άλλους όχι, στους τελευταίους πρέπει να επεμβαίνουμε ψεκάζοντας τους.;)

6. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Παλιά που είχα δύο bungie τους έβαζα μπανιέρα και ποτέ δεν έκαναν μπάνιο. Μια μέρα καθώς καθάριζα το κλουβι τους στο μπαλκόνι και είχα αφερεσει τη λεκάνη του κλουβιού, άφησα το λάστιχο δίπλα στο κλουβί να τρέχει λίγο νερό. Αυτό ήταν δεν χορταιναν να μπανιαριζονται και εγώ να τα χαζεύω. Από τότε οπότε έκανα καθαριότητα το καθιερωσαμε και τα παπαγαλάκια έδειχναν να το ευχαριστιουνται.

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν το γνώριζα... ευχαριστώ.

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ίσως το καλοκαίρι δοκιμάσουν την μπανιέρα. Μέχρι τότε κάνε αυτό που σου είπαν η Μιράντα και η Σίσσυ που και που.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...