Τι υλικά χρειάζομαι για κατασκευή κλούβας;

Συζήτηση με θέμα Τι υλικά χρειάζομαι για κατασκευή κλούβας;, που ξεκίνησε από fredy, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 4 Ιαν 2016.

1. fredy

fredy PB New Member

Γεια σας και πάλι. Έχω δυο κόκατιλ και θέλω να τα βρω ένα μεγαλύτερο σπιτάκι για να μείνουνε διότι το κλουβί τους είναι πολύ μικρό. Έτσι αποφάσεισα να τους φτιάξω μια κλούβα. Τι υλικά χρειάζομαι?

Ορίστε το σχέδιο
    Χωρίς τίτλο.jpg

Με το μοβ χρώμα είναι οι ταίστρες
    Με το καφέ χρώμα είναι οι πατήθρες

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κατ' αρχήν κουνελόσυρμα και συνδέσμους επιλογής σου.
    Ρίξε μια ματιά εδώ https://petbirds.gr/forums/Ιδιοκατασκευές-Παρουσιάσεις-Εκτροφείων.21/ .
    Δες και αυτό το θέμα
    https://petbirds.gr/threads/Πλέον-ξανά-παπαγαλοπατέρας.25548/
    ο Κώστας σκάρωσε αυτό το κλουβί σε ένα απόγευμα.
    Σκέψου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και ξαναγύρνα εδώ να πεις πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις.
    Καλή επιτυχία!

3. fredy

fredy PB New Member

Συγγνωμη Μαρία δεν κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς

4. maria p

Όταν σου απάντησα εγώ δεν υπήρχε το σκίτσο ;)

5. fredy

fredy PB New Member

αααα :D

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Βασική προϋπόθεση είναι να φτιαχτεί ο σκελετός..
    Έχεις δύο επιλογές... ξύλινος σκελετός ή μεταλλικός.
    Εσύ με τι υλικά μπορείς να δουλέψεις
    Νομίζω όπως πως η κλούβα είναι αρκετά μεγάλη για δυο πουλιά...
    Βέβαια θα έχουν χώρο πτήσης και παιχνιδιών αλλά νομίζω πως τα δυο πουλιά θα χαθούν μέσα εκεί.

7. fredy

fredy PB New Member

θα προτιμούσα τα μεταλικά διότι το ξύλο θα το τσιμπάνε και....
    Περδεύτηκα λιγο με το ύψος .. ΤΟ τελικό ύψος θα είναι 1,5 μ και μήκος 0,80 μ :thumbsup:

8. maria p

Με μήκος 0.80 εννοείς;

9. fredy

fredy PB New Member

ναι

10. maria p

Καλές διαστάσεις είναι και τις βάθος;

11. fredy

fredy PB New Member

0,80 βαθος

ευχαριστώ

12. fredy

fredy PB New Member

Παιδιά μια ακόμη ερώτηση. Τι ηλυκά με προτείνετε να χρησειμοποιήσω και ποια χρειάζομε ?

13. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Κουνελοσυρμα για πλεγμα.
    Ειτε ξυλα ειτε σιδεροβεργες για το σκελετο.
    Καβιλιες σε 2 διαφορετιμα μεγεθη για πατηθρες.
    Υπομονη και γαντακια. Οσες φορες εφτιαξα κλουβια μικροτερα, για καποιο λογο καταεγδαρα τα χερια μου, τους ωμους και τα ποδια μου. Ελπιζω να μην εισαι τοσο αδεξιος οσο εγβ!

14. fredy

fredy PB New Member

Ευχαριστώ Myra για την βοήθειά σου. Πάλι καλά που θα έχω και τον θείο μου να με βοηθάει (έχει ξαναφτιάξει κλουβι)..

15. Myra

Για συνδεσμους δεν ξερω πως τ σκεφτεσαι, εμενα ηταν μικρα κλουβια και ανα 2 "ματια" αφηνα το συρμα το οποιο ουσιαστικα εκλεινα σαν θηλια με το επομενο κομματι. Ετσι για σχετικα μικρα κλουβια χωρις σκελετο κρατιεται χωρις κουνηματα. Δηλαδη η μια πλευρα δενοταν επιτοπου στις ακμες με την εφαπτομενη πλευρα.

Απο κει και περα, σε μεγαλυτερες κλουβες εχω δει που χρησιμοποιουν ενα εργαλειο που φτιαχνει δεσιματα μεταξυ των πλεγματων. Μη με ρωτησεις ονομα!

16. fredy

fredy PB New Member

χαχαχα

17. fredy

fredy PB New Member

παιδιά κατι ακομα... τισ πόρτες πως θα τις κάνω?

18. Myra

Μπορεις να παρεις ειτε ετοιμα πορτακια, ειτε ετοιμες προσοψεις κλουβιων, ειτε να τις φτιαξεις εσυ. Κοβεις το κομματι του πλεγματος, και ή το δενεις εσυ, ειτε βαζεις αντιστασεις οπως εχουν τα μανταλακια. Σημασια εχει να μπορει να ανοιγοκλεινει, οποτε κανε σωστα τις ενωσεις. Τελος, μπορεις να καλυψεις τα κομμενα πλεγματα με πλαστικα που ειναι για πορτες κλουβιων κουνελιων (πωλουνται με τ μετρο σε καποια πετσοπ) ειτε να τους βαλεις πχ κομμενο λαστιχο, διοτι το πλεγμα γρατζουναει και θα τρως τα χερια σου οποτε ανοιγεις.

*ανετρεξε στις ιδιοκατασκευες. Θα βρεις χρησιμες συμβουλες.

19. George98

George98 PB Active Member

εκεί που θές θα κόψεις στο σύρμα είτε απλά με ένα κοφτάκι ή με ένα dremel ή κάποιο άλλο μικρό τροχό το σχήμα της πόρτας και με ένα άλλο κομμάτι κουνελόσυρμα θα κάνεις την πόρτα τώρα τους <<μεντεσέδες>> μπορείς να τους κάνεις δένοντας την πόρτα σε δύο σημεία με απλό σύρμα ή με tire up ή ακόμη και με το ίδιο το σύρμα της πόρτας αν το κάνεις να περισσέψει απο πάνω
    Όπως ήπε και η Μιράντα <<μπορεις να καλυψεις τα κομμενα με πλαστικα που ειναι για πορτες κλουβιων κουνελιων (πωλουνται με τ μετρο σε καποια πετσοπ) ειτε να τους βαλεις πχ κομμενο λαστιχο, διοτι το πλεγμα γρατζουναει και θα τρως τα χερια σου οποτε ανοιγεις.>>
    Καλό
    θα ήταν επίσης να κλείνουν αυτόματα οι πόρτες όπως στα αγοραστά κλουβιά, αυτό μπορείς να το πετύχεις είτε βάζοντας ειδικές σούστες που πουλάνε σε πέτ-σοπ ή με ντίζα ποδηλάτου(όπως τις κάνω εγώ)
    2015-05-25 18.24.23 (2).jpg 2015-05-25 18.24.10.jpg

Μοιραστείτε

Φόρτωση...