Τι τρώει ο τρυποκάρυδος;

Συζήτηση με θέμα Τι τρώει ο τρυποκάρυδος;, που ξεκίνησε από konstantinos, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 18 Μαϊ 2008.

1. konstantinos

konstantinos PB New Member

Ένας φίλος μου βρήκε στο δρόμο έναν μικρό τρυποκάρυδο, δεν πετάει ακόμη και τον μάζεψε μη τον πατήσουν τα αυτοκίνητα τον έχει βάλει σε κλουβάκι τι πρέπει όμως να τον ταΐσει?

2. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Εντομα και φρούτα.Για δες εδώ:

Woodpeckers - Defenders of Wildlife

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Σκουλήκια προνύμφες μικρά έντομα. Μπορείς να του δώσεις τον γνώστό χυλό για μερικές μέρες μέχρι να πάρει τα πάνω του αλλά και μερικά σκουληκια.
    Φιλικά

Myriam δεν είχα δει οτι απάντησες :)

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

στο χωριο μου βλεπω τους τρυποκαρυδους να τρυπανε τα δεντρα με το ραμφος τους αρα μεσα στα δεντρα θα βρισκουν προνυμφες εντομα και διαφορα τετοια για τα φρουτα δεν ξερω αλλα για να το λεει η φιλη μας κατι θα ξερει.:)

5. konstantinos

οταν λες χυλό?αυτον για νεοσούς?

6. g-kiss

g-kiss PB New Member

Εαν εχεις προσβαση στην εξοχη φιλος ψαξε να βρεις σαπιους κορμους απο λευκες,ανοιγοντας τους μεσα θα βρεις ασπρα σκουληκακια ταισε τον προς το παρον με αυτα.κανε και ολα αυτα που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω.το καλυτερο ειναι μολις ξεπεταχτει να τον αφησεις ελευθερο καλη τυχη!

7. lizard

lizard PB Member Article Writer

οτι και να κανει πρεπει να τον αφησει ελευθερο αλλωστε και να ηθελε να τον κρατησει δεν μπορει γιατι οι τρυποκαρυδοι δεν ζουν στα κλουβια.

8. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αυτόν ακριβώς, αλλά αν μπορείς να του λιώνεις μέσα μερικά σκουλήκια (Mealworms). Και εμένα ακατόρθωτο μου φαίνεται να επιζήσει αλλά προσπάθησε ή αν νομίζεις οτι δεν μπορείς πάρε σε κάποιο πάρκο (αττικό ή αίγινας) να το περιθάλψουν εκείνοι.
    Φιλικά

9. konstantinos

Μόλις με πληροφόρησαν πως το μικρό δεν άντεξε, ίσως να περιπλανιόταν μέρες και ήταν πολύ νηστικό δε ξέρω , το βρήκε ο φίλος μου το πρωί νεκρό

10. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

κριμα το καημενο...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...