Τι τρώει ο τρυποκάρυδος;

19 Νοε 2007
53
3
orestiada
Ένας φίλος μου βρήκε στο δρόμο έναν μικρό τρυποκάρυδο, δεν πετάει ακόμη και τον μάζεψε μη τον πατήσουν τα αυτοκίνητα τον έχει βάλει σε κλουβάκι τι πρέπει όμως να τον ταΐσει?

inca1099

Honored Member
30 Ιουλ 2006
2.554
126
Ιωάννινα
Όνομα
Γρηγόρης
Πτηνά
Καναρίνια, Παπαγάλοι, Ιθαγενή
Κωδ.
ΕΛΚΕ FPO-E 066
Σκουλήκια προνύμφες μικρά έντομα. Μπορείς να του δώσεις τον γνώστό χυλό για μερικές μέρες μέχρι να πάρει τα πάνω του αλλά και μερικά σκουληκια.
Φιλικά

Myriam δεν είχα δει οτι απάντησες :)

27 Ιαν 2008
1.735
76
Αθήνα - Καλλιθέα
στο χωριο μου βλεπω τους τρυποκαρυδους να τρυπανε τα δεντρα με το ραμφος τους αρα μεσα στα δεντρα θα βρισκουν προνυμφες εντομα και διαφορα τετοια για τα φρουτα δεν ξερω αλλα για να το λεει η φιλη μας κατι θα ξερει.:)

g-kiss

PB New Member
3 Φεβ 2008
187
6
kos
Εαν εχεις προσβαση στην εξοχη φιλος ψαξε να βρεις σαπιους κορμους απο λευκες,ανοιγοντας τους μεσα θα βρεις ασπρα σκουληκακια ταισε τον προς το παρον με αυτα.κανε και ολα αυτα που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω.το καλυτερο ειναι μολις ξεπεταχτει να τον αφησεις ελευθερο καλη τυχη!

27 Ιαν 2008
1.735
76
Αθήνα - Καλλιθέα
οτι και να κανει πρεπει να τον αφησει ελευθερο αλλωστε και να ηθελε να τον κρατησει δεν μπορει γιατι οι τρυποκαρυδοι δεν ζουν στα κλουβια.

inca1099

Honored Member
30 Ιουλ 2006
2.554
126
Ιωάννινα
Όνομα
Γρηγόρης
Πτηνά
Καναρίνια, Παπαγάλοι, Ιθαγενή
Κωδ.
ΕΛΚΕ FPO-E 066
οταν λες χυλό?αυτον για νεοσούς?
Αυτόν ακριβώς, αλλά αν μπορείς να του λιώνεις μέσα μερικά σκουλήκια (Mealworms). Και εμένα ακατόρθωτο μου φαίνεται να επιζήσει αλλά προσπάθησε ή αν νομίζεις οτι δεν μπορείς πάρε σε κάποιο πάρκο (αττικό ή αίγινας) να το περιθάλψουν εκείνοι.
Φιλικά

19 Νοε 2007
53
3
orestiada
Μόλις με πληροφόρησαν πως το μικρό δεν άντεξε, ίσως να περιπλανιόταν μέρες και ήταν πολύ νηστικό δε ξέρω , το βρήκε ο φίλος μου το πρωί νεκρό