Τι τρωνε τα ζεμπρακια;

Συζήτηση με θέμα Τι τρωνε τα ζεμπρακια;, που ξεκίνησε από nasos55, στο Forum 'Διατροφή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 14 Ιουν 2009.

1. nasos55

nasos55 PB New Member

Παιδια μου εδοσε ενας φιλος μου 2 ζεπρακια και δεν χερο τιν τρονε εκτος τιν παπαγαλινι τι αλο να τους δινο?αυγο τρονε?βιταμινες σε ξιρι τροφι τρονε?

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  3. giann

giann PB New Member

Οπως και τα καναρίνια τρώνε και αυγό και φρούτα και λαχανικά.
    Ξηρή βιταμινη μάλλον εννοείς τη χύμα που πουλάνε στα πετ σοπ...προτείνω να μην την δίνεις σε κανένα σου πουλί.Καλύτερα πολυβιταμίνη στο νερό.

4. nasos55

nasos55 PB New Member

οκ ευχαριστο παιδια...

5. κωστας64

κωστας64 PB New Member

τα καναρινια τρωνε λαχανικα ? μου ειπαν οτι δε κανει να φανε λαχανικα

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

7. alexandr0ss

alexandr0ss PB New Member

Παιδιά απο προσωπική εμπειρία τα ζεβράκια τρώνε με τρέλα αυτή την αυγοτρογή της Orlux που έχει μέσα φρούτα (Frutti patee), δηλαδή τα δικά μου τρελαίνονται μόλις τους γεμίζω το κυπελλάκι τους...όπως επίσης τρώνε πολύ και την άλλη αυγοτροφή της Orlux, το gold patee και το Forti patee...επίσης τους αρέσει πολύ το μαρούλι.

8. margie

margie PB New Member

Και για σπανάκι τρελαίνονται!

9. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Όπως και όλες τις αυγοτροφές, είναι λαίμαργα πουλιά. Πρόσεχε μόνο την υπερβολη στη διατροφή γιατί μπορεί και να παχύνουν πολύ εύκολα.

10. alexandr0ss

alexandr0ss PB New Member

Βασικά έχω παρατηρήσει οτι την τρώνε περισσότερο για να ταϊζουνε τα μωρά τους (πού να τα προλάβουνε 4 λαίμαργα :cool: )... Πρίν βγούνε τα πιτσιρίκια δέν το πειράζανε πολύ, αλλά τώρα που τρέχουν και τα ταϊζουν όλη μέρα, την τρώνε συνέχεια

11. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Με τα μικρά εννοείται πως δίνεις άφθονη αυγοτροφή, δεν τίθεται θέμα να παχύνουν. Εγώ μιλούσα για περιόδους εκτός αναπαραγωγής.

12. Stellitsa

Stellitsa PB New Member

Εμένα τσιμπολογάνε τακτικά σουπιοκόκκαλο. Για βιταμίνη τρελαίνονται, χώνουν το ράμφος τους στο μπολάκι και μπουκωνουν! Επίσης είναι ΠΑΛΑΒΑ για μαρούλι. Τους αρέσει και βραστό αυγό μαζί με το τσόφλι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...