Τι τρωνε τα διαμαντοπεριστερα;

Συζήτηση με θέμα Τι τρωνε τα διαμαντοπεριστερα;, που ξεκίνησε από ζιζι, στο Forum 'Διατροφή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 26 Απρ 2009.

1. ζιζι

ζιζι PB New Member

καλησπερα..ο φιλος μου προσφατα αγορασε ενα ζευγαρι διαμαντοπεριστερα.οι πετσοπαδες λενε οτι τρωνε τροφη για παπαγαλους και για καναρινια,αυτα ομως δεν τις τρωνε.εκτος απο τους σπόρους,τι τρωνε απο λαχανικα και φρουτα;;αυγοτροφη και βιταμινες δινονται κανονικα σ'αυτα τα πουλια;;

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Να ενα μικρό σχετικό απόσπασαμα απο το άρθρο https://petbirds.gr/threads/9418/

"Εκτός από σπόρους για τροπικά-εξωτικά πουλιά και τροφή για ορτύκια που τρώνε σαν βασική τους τροφή, ενθαρρύνονται να τρώνε και αυγοτροφή, ιδίως κατά την αναπαραγωγική περίοδο, αλλά και πρασινάδα με την μορφή λαχανικών άλλα και φυτρωμένων σπόρων. Πρόσβαση πρέπει να έχουν οπωσδήποτε σε άμμο και ψιλά χαλικάκια προκειμένου να χωνεύουν καλύτερα την τροφή τους. Αν διαμένουν σε υπαίθριο χώρο μπορεί να τα δούμε να τρώνε και μυρμήγκια.''

3. ζιζι

ζιζι PB New Member

τα ορτικια τι ακριβως τρωνε,γιατι δεν εχω βρει σχετικη τροφη σε pet shop.δεν τρωνε ουτε αυγοτροφη ουτε λαχανικα.γενικα τσιμπανε πολυ λιγο από οτι τους δινετε.τρωνε σιταρι;;επισης θα ηθελα να ρωτησω για ποιο λογο κανουν συνεχεια ασπορα αυγα,ενω ειναι αρκετα μεγαλα..ευχαριστω..

4. sarpijk

sarpijk PB New Member

τι ορτυκια εχεις? κανονικα ή κινεζικα που είνια mini ορτυκακια? τρωνε οτι και οι κοτες παρε απο μαγαζι με ζωοτροφες καλαμποκι αλεσμενο(καρπό) ή φύραμα. τρωνε και σιταρι. τωρα οταν λες οτι κανουν ασπορα αυγα τι εννοεις? τα εβαλες σε μηχανη εκκκολαπτικη? σιγουρα εχεις ζευγαρι? παντως μη περιμενεις να κλωσσησουνε, εχουν χασει το ενστικτο. γενικα τα ορτυκια εκτροφης γεννανε σαν κατες. τα αβγα τρωγονται κανε καμια ομελετιτσα.

5. ζιζι

ζιζι PB New Member

δεν εχω ορτυκια,απλως ρωτησα τι τρωνε γιατι η ιδια τροφη δινετε και σε διαμαντοπεριστερα,για τα οποια και ενδιαφερομαι.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Ιουλ 2016
  7. ζιζι

ζιζι PB New Member

ειναι δυο και νομιζω πως ειναι ζευγαρι γιατι το ενα εχει πιο πολυ πορτοκαλι γυρω από το ματι,τουλαχιστον ετσι μας ειπαν στο pet shop.εχουν καποια αλλη διαφορα που να δειχνει το γενος τους;;απο οτι καταλαβα προκειται για πολυ ησυχα πουλακια,σωστα;;

8. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Sosto o arsenikos exei pio kontro daxtilidi giro sta matia.

Trone tin idio trofi pou trone ta zebrakia kai ta gouldian, ena kalo mix gia Exotika.

9. anty

anty PB New Member

αντονιο

παιδια οτι και να τους βαλετε το τρωνε!το ποιο κλασικο σιγουρα ειναι η παπαγαλινη!απο κει και περα τρωνε τα παντα κυριολεκτικα!ειμαι ταχυδακτυλουργος και εχω ΚΑΙ ΝΤΟΒΕΣ(οχι διαμαντενιες)συμπεριφερονται με τον ιδιο ακριβως τροπο σε παρα πολλα θεματα εως σε ολα και γενικα ολα αυτα τα"δεκαοκτουροειδη"-"τριγωνοειδη" ειναι πανεμορφα πουλια αλλα ειλικρινα τα ποιο χαζα-αποβλακωμενα που υπαρχουν!εκει οφειλετε και αυτη η απαθεια και η εκ γεννετης εξημερωση τους με τον ανθρωπο!μονο για την τροφη τους μην αγχωνεστε ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΝ μανιωδως οτι δηποτε τροφη των ωδικων και μη πτηνων!φιλικα ταχυδακτυλουργος ΑΝΤΟΝΙΟ!:)

10. anty

anty PB New Member

DOVES VIDEO

. εδω μπορειτε να δειτε τις ντοβες τα "περιστερια"των ταχυδακτυλουργων!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...