Τι τροφή να δώσω στα μικρά παπαγαλάκια μου;

Συζήτηση με θέμα Τι τροφή να δώσω στα μικρά παπαγαλάκια μου;, που ξεκίνησε από kony, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 9 Σεπ 2009.

1. kony

kony PB New Member

Γεια σας!Με λένε Κωνσταντίνα και πριν λίγο καιρό αγόρασα 2 παπαγαλάκια, τα λεγόμενα ευρωπαϊκά, προκειμένου να τα κάνω δώρο σε συγγενικό μου πρόσωπο τα οποία τελικά τα υιοθέτησα εγώ!
    Θα ήθελα να ρωτήσω εκτός από την αυγοτροφή που τους έχω πάρει και μηλαράκι που τους βάζω κάθε μέρα, τί αλλο μπορούνε να φάνε?
    Ευχαριστώ

2. anatoly

anatoly PB Member

ενα συσκευασμενο μειγμα σπορων καταλληλο για το ειδος τους, καθως κ φρεσκα φρουτα κ λαχανικα
    η αυγοτροφη δεν πρεπει να υπαρχει μονιμα μεσα στο κλουβι, η βασικη τροφη ειναι το μειγμα σπορων

3. kony

kony PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να ρωτήσω για πιο λόγο η αυγοτροφή δεν πρέπει να είναι μόνιμα στο κλουβί?

4. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Γιατί τα παχαίνει...

5. anatoly

anatoly PB Member

τα παπαγαλακια ειναι σποροφαγα πουλια, η πρωτεινη δεν ειναι μεσα στην καθημερινη τους διατροφη, επομενως η αυγοτροφη/το αυγο, δινεται ως συμπληρωμα κατα τη διαρκεια του ετους κ πιο συχνα σε περιοδο αναπαραγωγης κ καθημερινα οταν υπαρχουν νεοσσοι
    επισης ειναι παχυντικη κ τα πουλια στα κλουβια δεν πετανε κ δεν ασκουνται οπως στη φυση, οποτε κινδυνευουν να παχυνουν, κατι που επιβαρυνει την υγεια τους

Μοιραστείτε

Φόρτωση...