Τι συνθήκες απαιτούνται για ζευγάρωμα σε κλειστό χώρο;

Συζήτηση με θέμα Τι συνθήκες απαιτούνται για ζευγάρωμα σε κλειστό χώρο;, που ξεκίνησε από Theo, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 4 Απρ 2009.

1. Theo

Theo PB New Member

Λογω περιορισμένου χώρου στο μπαλκόνι σκέφτομαι να βάλω τα κλουβιά με τα ζευγάρια στο γκαράζ. Γνωρίζει κανείς τι απαιτείται όσον αφορά φωτισμό ή άλλες συνθήκες? Μπορούν τα πουλιά (καναρίνια) να ζευγαρώσουν έτσι?

Ευχαριστώ

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

https://petbirds.gr/threads/Εσωτερικός-φωτισμός.1700/
    https://petbirds.gr/threads/8986/

Να συμπληρώσω οτι στην εσωτερική εκτροφή παίζει σημαντικό ρόλο, η υγρασία, ο ιονισμός της ατμόσφαιρας καθώς και η προσθήκη φρέσκου αέρα.

3. sainer

sainer PB New Member

και εγω σε εσωτερικο χωρο εχω την εκτροφη μου.ο φωτισμος σου πρεπει να εχει λαμπες που ειναι ειδικες για πουλια(εχουν τα περισσοτερα pet shop) και να ανοιγοκλεινουν με χρονοδιακοπτη.περιπου 12-13 ωρες θελουν σε φαση αναπαραγωγης.βαλε ενα οργανο μετρησης θερμοκρασιας-υγρασιας και αν δεις οτι εχεις ελληψη απο αυτα τα 2,βαλε θερμοφορο σωμα η υγραντηρα αντιστοιχα.ελπιζω να σε βοηθησα...οτι αλλο θελεις ρωτησε το.

4. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

εγω σε εσωτερικο τα εχω και μαλιστα σημερα περιμενα μικρα αλλα προστοπαρων δεν ειρθαν αλλα ανανεωση αερα δεν μπορω να πω οτι κανω.επιρεαζονται πολυ τα πουλια???ευχαριστω

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δημήτρη για το θέμα αυτό γίνονται μεγάλες συζητήσεις.
    Για να μη σε βαραίνω με εξειδικευμένες αναφορές θα σου πώ οτι,
    οι γνώμες προσανατολίζονται προς το ότι, η σωστή κυκλοφορία του αέρα στον χώρο, είναι ζωτικής σημασίας για τα πουλιά.
    Αν μάλιστα υπάρχουν και παράγοντες που επιβαρύνουν
    τον αέρα του χώρου( τσιγάρο κ.α), τότε τα πράγματα γίνονται σχεδόν απαγορευτικά
    για την διαβίωση των φίλων μας.

6. sainer

sainer PB New Member

σωστο αυτο για το τσιγαρο.ξεχασα να το γραψω παραπανω.παντως ουτε εγω εχω εξαερισμο.εχει βεβαια 1 παραθυρο εκει που τα εχω αλλα το ανοιγω οταν ειμαι εκει.μετα το τελος της αναπαραγωγικης περιοδου θα βαλω ομως 1 μοτερακι εξαερισμου.

7. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

δεν υπαρχει τσιγαρο.εχω ας το πω ενα μικρο φεγγιτη.thanks

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ισως ένας μικρός εξαεριστήρας που να βγάζει τον αέρα απο το δωμάτιο
    ώστε να δημιουργεί προυποθέσεις για κάποια κυκλοφορία μπορούσε να μπεί στον φεγγίτη.

9. Mpikis

Mpikis PB New Member

Στο γκαράζ μήπως υπάρχει φόβος για επιδρομή κανενός αρουραιού?Και πόσο επικίνδυνο είναι?

10. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ο αρουραιος θα μπορεσει να τα φαει??πως θα σπασει τα καγκελα??(υποθετω).. το γκαραζ εχει αρκετο φωτισμο γιατι συνηθως δεν εχουν..ειναι καλη ιδεα να ταχεις εκει???

Μοιραστείτε

Φόρτωση...