Τι συμβολίζει ο χρωματισμός του δαχτυλιδιού στο πόδι;

Συζήτηση με θέμα Τι συμβολίζει ο χρωματισμός του δαχτυλιδιού στο πόδι;, που ξεκίνησε από amarillis, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 23 Σεπ 2014.

1. amarillis

amarillis PB New Member

Σας αλλάζω λίγο το θέμα αλλά στο blog βρήκα αυτό, τι συμβολίζει ο χρωματισμός του δαχτυλιδιού στο πόδι. Το δικό μου καναρίνι είχε κόκκινο δαχτυλιδάκι, βέβαια ο εκτροφέας που το είχα αγοράσει μου είχε πει ότι είχε γεννηθεί το 2010 και ότι ήταν 2 χρονών το 2012 που το αγόρασα. Λέτε να μην ισχύει και να είναι μεγαλύτερης ηλικίας. Απλά μου κάνει εντύπωση ότι σε τόσο νεαρή ηλικία 4 ετών απέκτησε ουρική αρθρίτιδα?

Αυτή είναι μια λίστα με τους χρωματισμούς δακτυλιδιών των προηγούμενων αλλά και των επόμενων ετών:
    2004 - χρυσαφί RAL 1018
    2005 - σκούρο πράσινο RAL 6010
    2006 - κόκκινο RAL 3002
    2007 - μαύρο RAL 9005
    2008 - σκούρο μπλέ RAL 5019
    2009 - βιολετί RAL 4008
    2010 - σκούρο πράσινο RAL 6010
    2011 - κόκκινο RAL 3002
    2012 - μαύρο RAL 9005
    2013 - σκούρο μπλέ RAL 5019

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Πρόκειται για την παλαιότερη λίστα της COM . Mεσολάβησε το χρυσό του 2010 και έτσι
    αυτή η λίστα είναι εντελώς λαθεμένη. Η νεότερη είναι αυτή πιο κάτω , απο την οποία και φαίνεται οτι το δικό σου ήταν του 2012

3. amarillis

amarillis PB New Member

Αφού το 2012 που το αγόρασα μου είπε ότι ήταν 2 χρονών και είχε γίνει στο παρελθόν και 2 φορές πατέρας. Το βραχιολάκι του ήταν κόκκινο, δυστυχώς δεν το κράτησα έμεινε στη γιατρό που του το έβγαλε.

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Για να το κόψει σημαίνει οτι ήταν κλειστού τύπου. Αρα έγκυρο δακτυλίδι εκτροφέα. Οπότε δεν μπορεί να μπεί σε συζήτηση ή σε αμφιβολία η χρονολογία κοπής του . :)

5. amarillis

amarillis PB New Member

Δηλαδή το κόκκινο δαχτυλίδι είναι χρονολογίας 2012? γιατί ο εκτροφέας μου είπε ότι γεννήθηκε το 2010.

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν το δακτυλίδι ήταν κλειστού τύπου μεταλλικό δεν υπάρχει συζήτηση... μήπως όμως ήταν πλαστικό ή ανοικτού τύπου?

7. amarillis

amarillis PB New Member

Δεν έχω ιδέα να σας πω την αλήθεια...μάλλον πλαστικό, και το έκοψε με ένα ειδικό ψαλίδι σαν αυτό στη φωτογραφία. ψαλίδι δαχτυλιδιών.jpg

8. misalouris

Αν ήταν πλαστικό τότε σταματούμε να μιλάμε για χρονολογία μια και είναι ανεξάρτητη από το χρώμα του πλαστικού δακτυλιδιού. Η χρονολογία, σύλλογος εκτροφέας κλπ ισχύουν μόνο αν το δακτυλίδι ήταν σαν αυτά στη φωτογραφία.
    Αν ήταν σαν αυτά τότε μιλάμε απλώς για δακτυλίδι σήμανσης και τίποτε περισσότερο. Όπως και να 'χει, θα περιμένουμε τις εξελίξεις από το φίλο σου. Και μην ξεχνάς τις φωτογραφίες με την εξέλιξη της κατάστασης.
    Θα βοηθήσουν κι εμάς ....

9. amarillis

amarillis PB New Member

Ήταν πλαστικό σαν το δεύτερο. Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το καναρινάκι μου όλοι σας. PAIANAS πριν που αναφέρθηκα στους κτηνιάτρους δεν το γενίκευα... μιλούσα στον πληθυντικό γιατί το είδαν 2 διαφορετικές γιατρίνες που μοιράζονται το ίδιο ιατρείο. Προφανώς μια λανθασμένη διάγνωση δεν σημαίνει κάτι για τις 2 κτηνιάτρους, απλά τα καναρίνια είναι τόσο ευαίσθητα που πρέπει να έχεις εμπειρία στα πτηνά, όπως εσείς! ...κάθε μέρα μαθαίνω και εγώ μέσα από ότι συμβαίνει στον "Μήτσο" (το όνομα του καναρινιού μου). Όσο για φωτογραφίες θα σας κρατώ ενήμερους.

10. passenger

passenger PB New Member

Μαύρο δαχτυλίδι που γράφει:
    LI
    AOB
    005
    569
    13H
    μπορεί κάποιος να κάνει τη μετάφραση παρακαλώ?!

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Βέλγιο 2013.

12. misalouris

Μπορείς να διαβάσεις σχετικά με τα δακτυλίδια στο σύνδεσμο και κάθε φορά να γνωρίζεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι... Μπορείς να διαβάσεις και κάτι σχετικό εδώ.

13. mickey

mickey PB New Member

Εγω εψαξα για να βρω το δαχτυλιδι του καναρινιου μου αλλα το ποδι του δεν εχει τιποτα.
    Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο;

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν είναι απαραίτητο να έχει. Το ότι δεν έχει δεν σημαίνει τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από το γεγονός ότι κάποιος δεν του το φόρεσε την πρώτη εβδομάδα της ζωής του πουλιού.

15. misalouris

Δε χρειάζεται κανείς να ψάξει, είναι φανερά ορατό και από μακρυά. Αν δεν βλέπεις... απλά δεν υπάρχει.

16. mickey

mickey PB New Member

A, οκ ευχαριστώ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...