Τι σημαινει το δαχτυλιδι ενος παπαγαλου στο ποδι;

Συζήτηση με θέμα Τι σημαινει το δαχτυλιδι ενος παπαγαλου στο ποδι;, που ξεκίνησε από ασπρουλα, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 7 Σεπ 2009.

1. ασπρουλα

ασπρουλα PB New Member

μου ειχε ερθει πριν 6-7 μηνες ενα παπαγαλακι με ενα δαχτυλιδι στο ποδι...τι σημαινει οταν εχει δαχτυλιδι στο ποδι?

2. Steliospir

Steliospir PB New Member

νομιζω οτι γραφει ημερομηνια γεννησης αλλα δν ειμαι καθολου σιγουροσ...

3. ασπρουλα

ασπρουλα PB New Member

αν σημαινει ημερομηνια γεννησης την πατησα γιατι το παπαγαλακι εκεινο δεν τα παει καλα με τα δαχτυλιδια κ το εβγαλε...δεν εχω ιδεα πως το εβγαλε γιατι ηταν πολυ σφιχτο..

4. Steliospir

Steliospir PB New Member

δν πειραζει.μια φορα εμενα ειχε μπερδεψει ενα και ειχε πριστει το ποδι τ...ασε.τ περασα μεχρι να γινει καλα...

5. fragos

fragos PB Member

το δαχτυλιδι χρεισιμοποιητε για την ταυτοτητα του πουλιου δηλαδη αναγραφει:χωρα προελευσης,ημερομηνια γεννησεις και κωδικο εκτροφεα.

για να το βγαλει μπορει να ειναι ανοιχτου τυπου που μπορει να το βγαλει.τα κλειστου τυπου περνιουνται οταν ειναι λιγο ημερον το πουλι ενο του ανοιχτου το βαζεις οποτε θες.
    αν δεν γραφει τιποτα πανω τοτε ειναι ανοιχτου τυπου.

6. ασπρουλα

ασπρουλα PB New Member

το εχει βγαλει εδω κ καιρο...δεν ειχα δει αν γραφει κατι πανω...

7. Marilenaki

Marilenaki PB Member

δεν δηλωνει κατι ιδιαιτερο το δαχτυλιδι αοιχτου τυπου. και να εγραφε κατι επανω θα ηταν ενας αριθμος για να ξεχωριζεις τα πουλια μεταξυ τους με τα ιδια δαχτυλιδια ανοιχτου τυπου.

8. Steliospir

Steliospir PB New Member

εμενα ηταν κλειστου τυπου σε ενα κακαρικι και αγανακτησαμε μεχρι να τ βγαλουμε!το ιδιο παθαμε και με το γκουλντιαν...

9. ασπρουλα

ασπρουλα PB New Member

γιατι θελατε να του το βγαλετε?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...