Τι σημαίνει ο όρος "κυρίαρχο" στα καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Τι σημαίνει ο όρος "κυρίαρχο" στα καναρίνια;, που ξεκίνησε από vasiliotsom, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 26 Ιουλ 2016.

mgerom
Best Answer mgerom, 26 Ιουλ 2016
[IMG] Ετσι και τα πουλάκια που η εμφάνισή τους φέρει κάποιο κυρίαρχο χαρακτηριστικό(γονίδιο) λέγονται και είναι ΚΥΡΙΑΡΧΑ γι' αυτό το συγκεκριμένο... Ολόκληρο το Post
  1. vasiliotsom

vasiliotsom PB New Member

Καλημερα έχω μια ερώτηση για να αρχίσω να μάθω Τι Σιμενη κυρίαρχο αρσενικο και κυρίαρχο θηλυκό;

2. Best Answer:
    Post #340704 by mgerom, 26 Ιουλ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ο όρος κυρίαρχο, δεν αφορά το φύλο των πουλιών αλλά κάποιο κληρονομικό γονίδιο που μπορεί να είναι κυρίαρχο ή αντίθετα υπολειπόμενο.
    Διάβασε το σχετικό άρθρο εδώ και για περισσότερες λεπτομέρειες θα σου απαντήσουν και άλλοι που τα γνωρίζουν καλύτερα.
    Επιπροσθέτως να διευκρινίσω, πως όταν μιλάμε για συμπεριφορές επιβολής, χαρακτηρίζουμε το ζώο, πουλί εν προκειμένω "κυριαρχικό".

4. alicedros

alicedros PB Supporter

(να προσθέσω)....που επηρεάζει το χρώμα των καναρινιών κυρίως στα λευκά υπάρχουν αυτοί οι όροι. :)

5. maria p

Δεν μπορεί να είναι και άλλα κληρονομικά στοιχεία όπως καπέλα, είδος πτερώματος κτλ;

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Νομίζω πως ναι χωρίς να είμαι σίγουρη.. Γι αυτό Μαράκι μου έχω βάλει το κυρίως!! ;)

7. maria p

Εεεεε συγγνώμη δεν το πρόσεξα :)

8. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Όλα guys υποκεινται στους ίδιους νόμους.
    Η έλικα έχει δυό "κλώνια".Σε κάθε πλευρά κάθεται και ένα γονίδιο,ένα απο κάθε γονέα.Μπορεί να είναι ίδια μπορεί και διαφορετικά...πάντως ελέγχουν το ίδιο σημείο στον φαινότυπο ή στην λειτουργία του οργανισμού.Οι όροι που αναφέρατε αφορούν την μεταξύ τους σχέση και υπάρχουν πάντα.Είναι σα να κοιτάς την μούρη σου στον καθρέφτη και ανάλογα με την ψυχολογία σου αποφαίνεσαι..

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Μα πάντα χρησιμοποιείς επιστημονικούς όρους και παραδείγματα.. :rolleyes:

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ψήφοι: 1
    Ετσι και τα πουλάκια που η εμφάνισή τους φέρει κάποιο κυρίαρχο χαρακτηριστικό(γονίδιο) λέγονται και είναι ΚΥΡΙΑΡΧΑ γι' αυτό το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

Τελευταία επεξεργασία: 26 Ιουλ 2016
    mgerom, 26 Ιουλ 2016
    Best Answer

Μοιραστείτε

Φόρτωση...