Τι ρατσα ειναι το καναρινι;

Συζήτηση με θέμα Τι ρατσα ειναι το καναρινι;, που ξεκίνησε από fountoulis, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 15 Φεβ 2016.

1. fountoulis

fountoulis PB New Member

καλημερα σας θα ηθελα να μου πειτε εαν μπορειτε τι ρατσα ειναι το καναρινακι αυτο?,,,

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Nικόλα δεν ξέρω απο ράτσες καναρινιών αλλά το κλουβί αυτό δεν είναι καλό, αυτό το ξέρω.;) Είναι και σκουριασμένο και με κακό σχήμα αφού του κόβει πολύ χώρο. Να προτιμήσεις ένα ορθογώνιο. Κι όλη κι όλη μια πατήθρα? o_O

3. fountoulis

fountoulis PB New Member

Φοιβο καλημερα ειναι η φωτο μολις μου το εφεραν του εχω αλλαξει κλουβακι και ειναι με 3 πατηθρες,,,

εχει εντονο κελαηδισμα και με μεγαλη διαρκεια μπορω να πω και σκεφτομαι το ζευγαρωμα του γιαυτο ρωταω μιας και ειμαι νεος στον χωρο σχετικα με την ρατσα του,,

4. alicedros

alicedros PB Supporter

5. fountoulis

fountoulis PB New Member

ευχαριστω Αλικη,,,εαν το ζευγαρωσω κανει και με απλης ρατσας καναρα?

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Κάνει... και θα ζευγαρώσουν και θα δεις και νεοσσούς.. αλλά ένα τέτοιο καναρίνι ράτσας είναι κρίμα να το ζευγαρώσεις με μία κοινή θηλυκιά και να χαλάσεις το χρώμα του. Ιδανικά θέλει μια τέτοια νύφη:
    ( kostasb με συγχωρείς για την "κλοπή" ... )

7. kostasb

kostasb PB New Member

Αν και μου τον "εκανες" νυφη....συγχωρεμενη!!!

8. fountoulis

fountoulis PB New Member

αρα ξεκιναω αναζητηση αγορας για κοκκινη λιποχρωμικη καναρα,,,ευχαριστω πολυ,,,

9. ianos

ianos Daily Active Member

Ναι αλλα θυμήσου, χρειάζεσαι 40 ημερες καραντίνα, 2 μήνες διατροφική προετοιμασία, και δύσκολα αυτην την περίοδο θα βρεις κόκκινη λιποχρωμική έντονη καναρα απο εκτροφέα, ενώ στα πετσοπ θα έχουν αυτές που δεν κρίθηκαν κατάλληλες απο τους ιδιοκτήτες τους, ειτε λόγω του οτι δεν ήταν στα πρότυπα της ράτσας ειτε γιατι δεν ήταν καλές μητέρες.

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πες μας αν θέλεις δύο λόγια γι' αυτό. Πότε το απόκτησες; Ως τι ράτσα σου το δώσανε;

11. fountoulis

fountoulis PB New Member

Μου το χαρισε ενας φιλος μου ο οποιος το αγορασε περυσι ειναι σχετικα ηρεμο και το τραγουδι του ειναι εντονο και με μεγαλη συνεχεια...απ οτι καταλαβαινω εγω μιας και ειμαι νεος στον χωρο εαν δεν βρω λιποχρωμικη καναρα κοκκινη τι αλλες επιλογες εχω;;;

12. ianos

ianos Daily Active Member

Οι επιλογές σου είναι οποία καναρα σου αρέσει, αλλά θα ήταν καλύτερα να βρεις απο εκτροφέα κόκκινη λιποχρωμική έντονη, καναρα με αυτο που λέμε σκληρό πτερωμα

13. fountoulis

fountoulis PB New Member

Ευχαριστω..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...