Τι ρατσα ειναι και τι να το ταισω;

Συζήτηση με θέμα Τι ρατσα ειναι και τι να το ταισω;, που ξεκίνησε από Parrot Love, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 19 Ιουν 2016.

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
Stavros
Best Answer Stavros, 19 Ιουν 2016
Φροντίζω μερικες καρδερίνες Υποθέτω ότι η καπάντζα που φαίνεται στο βάθος της φωτογραφίας είναι αυτή που σου προμηθεύει τις καρδερίνες, σωστά; Ολόκληρο το Post
  1. Parrot Love

Parrot Love PB New Member

Καλησπέρα σε ολους/ολες!
    Φροντίζω μερικες καρδερίνες και ο πατέρας μου αρκετά (30-40) περιστέρια!
    Πρόσφατα ηρθε στην οικογένεια ένα νέο μελλος ενασ παπαγάλος!
    Είναι 40-45 εκατοστα μαζι με την ουρα του,του δίνω παπαγαλινι και ηλιόσπορους και τα τρώει και τα 2!
    Θα ηθελα να μαθω την ρατσα του τι τρωει και αν σημαινι κατι ένα δαχτυλιδάκι με 3 αριθμούς στο ποδι του!Δεν του εχω δώσει ονομα ακομα....
    Περιμενω απαντήσεις!
    Ευχαριστώ εκ των προτερων

papagalos3.jpg

2. Best Answer:
    Post #335217 by Stavros, 19 Ιουν 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

4. Parrot Love

Σε υπερ ευχαριστώ Μαρια για την γρηγορη απαντηση σου!Ναι εισαι καλα!
    το δαχτυλιδι γραφει ,,,από οσο μπορώ να δω .... 6 (κενο) 940

5. maria p

Είναι άγριο; δεν μπορείς να το πιάσεις να δεις καλύτερα; Πρέπει να έχει και γράμματα.
    Το αγόρασες; στο χάρισαν; πόσον καιρό το έχεις αν επιτρέπεται; Η αλήθεια είναι πως δεν είναι πουλί που βλέπεται συχνά στους χομπίστες αλλά έχω διαβάσει καλές απόψεις γι αυτά ως pet.

6. Parrot Love

είναι σχετικα ημερος(η) ..... ηρθε στο χερι του πατερα μου και τον πιασαμε(πιθανον εξαντλημένος από πεινα και διψα),,,, ισως να εφυγε από καπου!μια εβδομαδα τον εχω
    Αλλα όχι δεν καθετε να το πιασεις σιγουρα + με αυτό το ραμφος σε κινδυνο μπορει να ανοιξει τρυπα σε τοιχο.Οποτε προσπαθω να τον πλησιασω να δω αν λεει κατι άλλο!

7. maria p

Επειδή όλοι οι παπαγάλοι είναι έξυπνα πουλιά, σίγουρα αντιλαμβάνεται την τύχη του και την ασφάλεια που του προσφέρατε.
    Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς από τα άρθρα που σου έδωσα, κυρίως περί διατροφής και ψυχολογίας. Χρειάζεται μείγμα σπόρων για μεσαίους παπαγάλους και ποικίλη διατροφή για την οποία διάβασε το άρθρο του Tony Silva και όσον αφορά χόρτα-φρούτα-λαχανικά δες εδώ τα ασφαλή που μπορείς να δίνεις άφοβα.
    Αφού είναι δραπέτης, πρόσεχε, να έχεις μανταλάκια στις πόρτες και τις ταΐστρες του κλουβιού, θα το ξανακάνει.

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Υποθέτω ότι η καπάντζα που φαίνεται στο βάθος της φωτογραφίας είναι αυτή που σου προμηθεύει τις καρδερίνες, σωστά;

Stavros, 19 Ιουν 2016
    Best Answer
  9. maria p

Ωχ που την είδες :eek:

10. Parrot Love

Κολπα του πατερα μου δεν μου προμηθευει τιποτα εμενα ....εχει την τρελα του κι αυτος!!

11. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Τι είδους τρέλα? Να πιάνει τα ελεύθερα πουλιά?

12. Parrot Love

Ένω αν γεννηθούν σε αιχμαλωσία ας πουμε.... όλα καλα?
    Ναι του αρεσουν οι καρδερίνες και τα καναρινια και όπως προειπα εχει πανω από 40 περιστερια (βουτες κτλ)
    Δεν εμπορευετε κατι,από 10 χρονων παιδι εχει περιστερια ,,,και είναι 65!

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ας μην το κάνουμε θέμα. Είναι νοοτροπίες μεγάλων σε ηλικία ατόμων. Δυστυχώς όμως, στη δική μας νοοτροπία δεν περιλαμβάνονται αυτές πρακτικές, και όταν γίνονται αποδεκτές και από νεότερους, μας φαίνεται ακόμη χειρότερο.

Δυστυχώς Parrot Love, δεν μπορούμε να σου προσφέρουμε περισσότερες πληροφορίες για τα πουλιά σου. Όσον αφορά στον παπαγάλο, ρωτήστε τον προμηθευτή σας.

Μοιραστείτε

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
Φόρτωση...