Τι ρατσα ειναι αυτα τα περιστερια;

Συζήτηση με θέμα Τι ρατσα ειναι αυτα τα περιστερια;, που ξεκίνησε από Marilenaki, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 30 Μαϊ 2009.

1. Marilenaki

Marilenaki PB Member

γεια σας!:cool: Μου χαρησαν αυτο το ζευγαρι και δεν κερω τι ρατσα ειναι... το αρσενικο ειναι το ασπρο και το μαυροασπρο το θηλυκο. επίσης μου εχουν γεννησει 2 φορες αλλα χωρις αποτελεσμα, ειχαν μωρα μεσα τα αυγα αλλα η θηλυκια σηκωνοταν συνεχεια οταν πηγαινα να τα ταϊσω και εκανε μεγαλα διαλειμματα μετα. Ετσι μετα κλωσσουσε νεκρα αυγα... τι πρεπει να κανω??? τι κανω λαθος? τους εχω ενα μεγαλο κλουβι.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Marilenaki

Marilenaki PB Member

σε ευχαριστω πολυ φιλε!

3. Serinia

Serinia PB New Member

Μπουαδες λεγονται αυτα τα περιστερια.

4. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ευχαριστω πολυ φιλε! ειχα την εντυπωση οτι ηταν Capuchine απο το αρθρο που εχει βαλει ο Λαζαρος στις ρατσες περιστεριων ποστ 66. η αληθεια ειναι ατι ειμαι τελειος ασχετη με ρατσες και γενικα συμπεριφορες περιστεριων...αλλα προσπαθω να μαθαινω!

5. lazaros

lazaros PB New Member

Capuchine( καπουτσίνος) είναι το όνομα του περιστεριού σου Μαριλένα.
    Μπουάδες που σου έγραψε η Καίτη είναι το Ελληνικό όνομα τους.
    Αλλά στη παγκόσμια ομοσπονδια και γενικά στον χώρο των περιστερόφιλων όπου γης δεν υφίσταται το όνομα μπουάδες.
    Στο έγραψα Capuchine ,που είναι και το σωστό,αν θέλεις να ψάξεις στο διαδύκτιο για την ράτσα που εκτρέφεις.
    Γιατί αν βάλεις στο διαδύκτιο την λέξη μπουάδες δεν πιστεύω να σου βγάλει και πολλά πράγματα.

6. Marilenaki

Marilenaki PB Member

δεν σε ασφισβητησα Λαζαρε γιατι το ειδα και στις φωτο απλα δεν ηξερα τι ειναι και το μπουαδες νομιζα μηπως ειναι τα πουλια μου διασταβρωση. τωρα εχουν κανει και αλλη γεννα και προς το παρον ειναι ολα καλα...

7. Serinia

Serinia PB New Member

Σωστο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...