Τι ράτσα είναι τα καναρινάκια μου;

Συζήτηση με θέμα Τι ράτσα είναι τα καναρινάκια μου;, που ξεκίνησε από BABIS1, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 11 Ιουλ 2009.

1. BABIS1

BABIS1 PB New Member

;)καλησπέρα, αυτά είναι τα νέα μου καναρινάκια θα ήθελα να μου πείτε αν είναι κάποιας ράτσας ευχαριστώ.

Συνημμένα Αρχεία:

2. fragos

fragos PB Member

απο οτι βλεπω ωραια κοινα καναρινακια ειναι!

3. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Συμφωνω με το Φραγκισκο. Και εμενα απλα μου φαινονται. Παντως ειναι πολυ ομορφα.

4. BABIS1

BABIS1 PB New Member

ευχαριστώ.

5. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Τα αγορασες η τα γεννησαν τα δικα σου?Αν ηταν γεννα απο τα δικα σου δες τους γονεις και θα καταλαβεις αν ειναι κοινα καναρινακια.

6. vas

vas PB New Member

φαντάζομαι πως θα τα αγόρασε απο τα λεγόμενα του...

7. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Kι' εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση.
    Τα αγόρασες και δεν ξέρεις τί είναι ;Αλλά τα πουλάκια
    είναι 20 ημερών ;;
    Αν είναι δικά σου έχεις τους γονείς τους.Εσύ πρέπει να
    ξέρεις τί είναι οι γονείς. Ή όχι ; Αν είναι έτσι, βάλε φωτό των γονιών τους,
    μήπως βρούμε άκρη :confused:

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν δεν κάνω λάθος ο Μπάμπης ρωτάει απλά τι ρατσα ειναι τα νεα καναρινακια του. ( νεα με την εννοια οτι τα αγόρασε πρόσφατα). Δεν αναφερει πουθενα οτι είναι 20 ημερών;)

9. mgerom

Δεν κάνεις λάθος, αλλά οτι τα καναρινάκια οτι είναι 20 ημερών φαίνεται
    στις φωτό ;) Εκεί υπάρχει το ...μπέρδεμα.!

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σωστός! Δεν ειχα παρατηρησει τις φωτογραφιες! Ας περιμενουμε τον Μπαμπη να μας δωσει διευκρινήσεις!:)

11. BABIS1

BABIS1 PB New Member

Πραγματικά είναι 20 ημερών και είναι η πρώτη μου γέννα , τους γονείς μου τους έδωσαν και έχουν ακριβώς τα ίδια χρώματα, δεν ξέρω τι ράτσα είναι και οι γονείς αλλά από ότι κατάλαβα είναι και αυτοί κοινά καναρίνια.
    Με την ευκαιρία να ρωτήσω τι να κάνω τώρα, πότε πρέπει να τα βγάλω από τη μητέρα τους;
    Είναι η πρώτη μου επαφή με τα καναρίνια και για αυτό σας ευχαριστώ για το site με τις συμβουλές και τα ωραία άρθρα.
    Ευχαριστώ.

12. fragos

fragos PB Member

θα τα βγαλεις οταν τα δεις να τρωνε σπορους οχι μονο αβγοτροφη και αυτο γινεται γυρω στις 25 με 30 ημερες.

13. mgerom

Απο "κοινούς" γονείς, θα βγούν "κοινά" καναρινάκια.:)
    Μη τα αφήσεις με την μαμά τους πέραν των 40 ημερών.
    Ο Φραγκίσκος σου έδωσε την απάντηση

14. BABIS1

BABIS1 PB New Member

Καλημέρα
    Σήμερα το πρωί η κανάρα άρχισε να φτιάχνει νέα φωλιά. Τι να κάνω να βγάλω τα καναρινάκια και να βάλω μέσα το αρσενικό ή να τα αφήσω όλα μαζί και να βάλω και το αρσενικό. Τα μικρά ακόμα δεν τρώνε μόνα τους. Θα υπάρχει πρόβλημα με τον κάναρο και τα μικρά;
    Η κανάρα μετά το φτιάξιμο της φωλιάς πόσο καιρό θέλει για να κάνει τα αυγά της;

15. GreenRed

GreenRed PB New Member

Εφόσον δεν σε "χαλάει" το ότι παίρνεις κοινά καναρινάκια -εμένα καθόλου, άλλωστε με διασταυρώσεις, κοινούς και μιγαδες προχώρησε ο κόσμος- θα μπορούσες να συνεχίσεις. Είναι, όμως, κακή περίοδος και επικίνδυνη για τα πουλιά και οι υψηλές θερεμοκρασίες είναι αποτρεπτικές. Κατά τα άλλα:
    Απο την πρώτη γέννα στη δεύτερη

Υ.Γ. Γενικά, η συμβουλή κοίτα τους γονείς είναι πολύ χρήσιμη, για μένα δεν είναι πανάκεια, αφού είναι πολύ δύσκολο να δεις την ιστορία των γονέων και τι "επιμιξίες" ενδέχεται να κουβαλάνε.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  16. fragos

fragos PB Member

καλυτερα ΜΗΝ τα βαλεις τωρα εχει πολυ ζεστη και αρχηνα και η πτερροροια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...