Τι ράτσα είναι η κανάρα μου;

Συζήτηση με θέμα Τι ράτσα είναι η κανάρα μου;, που ξεκίνησε από chtsili, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 10 Μαϊ 2009.

1. chtsili

chtsili PB New Member

Καλησπέρα παιδία θα ήθελα την βοήθεια σας.
    Τι ράτσα ειναι η κανάρα μου και απο που?
    Αν είναι ράτσας με τι καναρίνι θα μπορούσα να την ζευγαρώσω?
    FOI 06 63MK 214
    Ευχαριστώ.

Συνημμένα Αρχεία:

• 058.jpg
      058.jpg
      File size:
      95,1 KB
      Προβολές:
      154
    • 061.jpg
      061.jpg
      File size:
      95,4 KB
      Προβολές:
      142
    • 066.jpg
      066.jpg
      File size:
      87,6 KB
      Προβολές:
      115
    • 078.jpg
      078.jpg
      File size:
      96,6 KB
      Προβολές:
      108
  2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Λιποχρωμικό κόκκινο μωσαικού, ανήκει στην κατηγορία χρώματος. Το πουλί προέρχεται απο την ιταλία Federazione Ornicoltori Italiani (FOI) με κωδικό εκτροφέα 64ΜΚ, αύξων αριθμό πουλιού 214 και γεννημένο το 2006. Μπορείς να το ζευγαρώσεις με την ίδια ράτσα. Για την ιστορία τα κόκκινα μωσαικά όπως και τα κίτρινα, η διάκριση των φύλων μπορεί να γίνει την εξωτερική εμφάνιση (μάσκα, στήθος, κτλ) .

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Κοκκινο μωσαικο ειναι.Ειναι λιγο αργα βεβαια για ζευγαρωμα.Παντως μ ενα αρσενικο κοκκινο μωσαικο θα χεις πολυ ωραιους απογονους.

Γρηγορη δεν ειδα την απαντηση σου.

4. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Να προσθέσω πως το πουλί προέρχεται από γραμμή αρσενικών και με το κατάλληλο αρσενικό θα δώσει πιθανών αρσενικά εκθεσιακά πουλιά.

Φιλικά

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εννοείς οτι έχει πάρει χαρακτηριστικά, αρσενικών πουλιών ;
    Μεγάλη μάσκα κ.λ.π ; και ποιό θα είναι το κατάλληλο αρσενικό
    κατά την γνώση σου, ώστε να δώσει τέτοια πουλιά ;

6. chtsili

chtsili PB New Member

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας παιδιά.Δέν θέλω να το ζευγαρώσω φέτος γιατί ξέρω πως είναι αργά. ποιό θα ήταν το κατάλληλο αρσενικό?

7. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Θα χρειαστεί ένα αρσενικό με αρκέτα μεγάλη σε έκταση κόκκινη μάσκα και φυσικά καλοσχηματισμένη και ομοιόμορφη.

Φιλικά

8. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Ένα τέτοιο πουλί εννοώ...

Φιλικά

Συνημμένα Αρχεία:

9. chtsili

chtsili PB New Member

ευχαριστώ Θανάση ήσουν σαφέστατος .

10. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Επειδή ένα τέτοιο πουλί δύσκολα βρίσκεις :)... Στον αρσενικό δώσε περισσότερη έμφαση στη μάσκα. Η θηλυκιά σου έχει πολύ λιπόχρωμα στους ώμους και ακόμη και κάποιο ελλάτωμα του αρσενικού σε εκείνο το σημείο θα καλυφτεί από αυτήν. Λέγοντας ελλάτωμα εννοώ να μην έχει αρκετό λιπόχρωμα εκεί ο αρσενικός.

11. chtsili

chtsili PB New Member

Γεία σου Βασίλη αυτό που λες κατα πόσο είναι εφικτό?
    ξέρεις κάποιον φίλο που θα μπορούσε να μας βρεί ενα τέτοιο αρσενικό?

12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Στον ΕΠΑΜ έχουμε αρκετούς εκτροφείς μωσαϊκών. Στην περίοδο των εκθέσεων θα μπορέσεις να βρεις κατάλληλο ταίρι εύκολα και να μιλήσεις από κοντά με άτομα που εκτρέφουν το είδος ώστε να μάθεις περισσότερα. Από φέτος έχουμε και club μωσαϊκών στο σύλλογο το οποίο αποτελείται αποκλειστικά από εκτροφείς του είδους.

13. chtsili

chtsili PB New Member

ευχαριστώ πολύ Βασίλη για την ενημέρωση να'σαι καλά.

14. Ο Γρηγορης εχει απολυτο δικιο ως προς τα στοιχεια του πουλιου,και ο Θανασης ειναι γνωστης γιατι ανεφερε μια φραση <<γραμμες αρσενικων>> και εγω θα συμπληρωσω <<γραμμες θυληκων>>

Μοιραστείτε

Φόρτωση...