Τι ράτσα είναι αυτό το πουλί που βρήκα;

Συζήτηση με θέμα Τι ράτσα είναι αυτό το πουλί που βρήκα;, που ξεκίνησε από alexandros04, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 14 Νοε 2015.

1. alexandros04

alexandros04 PB New Member

Καλησπέρα παιδιά.
    είμαι καινούργιος εδώ και έχω πολες ερώτησης.
    1ον τι ράτσα είναι αυτό το πουλί? :/
    2ον τι πρέπει να τρώνε
    3ον πος μπορώ να διακρίνω το φύλο του?
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
    Περιμένω απαντήσεις σας :).

Συνημμένα Αρχεία:

2. George98

George98 PB Active Member

Αυτό είναι ένα λούγαρο αρσενικό, και πρέπει να τρώει μείγμα σπόρων για αγριοπούλια καθημερινά , 2 φορές την εβδομάδα βραστό αυγό ή αυγοτροφή και φρέσκα φρούτα και λαχανικά κάθε τόσο.

3. alexandros04

Φίλε μουυ σε ευχαριστώ πάρα πολύ ..
    Πως φαίνεται το φύλο του?,εννοώ πος το κατάλαβες.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα πρέπει να σε ενημερώσουμε πως εδώ σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδεχτήκαμε όλοι ... απαγορεύονται οι συζητήσεις σχετικά με αιχμάλωτα, πιασμένα πουλιά. Αν το λούγαρο που έχεις στα χέρια σου προέρχεται από παράνομες δραστηριότητες θα πρέπει να απευθυνθείς στην ΑΝΙΜΑ https://petbirds.gr/threads/Παράνομο-Εμπόριο-Άγριων-πουλιών-Το-καθεστώς.22328/#post-239689 και στο ΕΚΠΑΖ https://petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/ για οδηγίες απελευθέρωσης.
    Εμείς εδώ άλλη βοήθεια δεν θα μπορέσουμε να σου δώσουμε.
    Πως ήρθε το πουλί σε σένα?

5. alexandros04

Το βρήκα έξω στο μπαλκόνι μου ήταν μούσκεμα και ετιμοθανατο και το λυπηθηκα και το πείρα μέσα σε κλουβί.στεγνοσε αλλα δεν μπορεί να πετάξει σχεδόν καθόλου.
    Γιατί είναι παράνομο το πουλί?

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπράβο που το περιέθαλψες αρχικά.....
    Από αύριο επικοινώνησε και ακολούθησε τις οδηγίες για ενημέρωση και παράδοση σε ΕΚΠΑΖ ή ΑΝΙΜΑ.
    Δεν είναι παράνομο το πουλί...
    Παράνομος είναι όποιος από μας κρατάει σε κλουβί ... ένα πουλί γεννημένο στη φύση.

7. George98

και εγω το είδα στην φώτο να κάθεται στο χέρι και νόμιζα πως ήταν εκτροφής ..... αλλά φου ήταν χτυπημένο καλά έκανες μόλις γίνει καλά να το αφήσεις να επιστρέψει στην φύση

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ακολουθησε τις οδηγιες του Γιαννη και επικοινωνησε με τις οργανωσεις που τα φροντιζουν. Αν προσπαθησεις να το κανεις καλα μονος σου πιθανοτατα θα πεθανει. Εκεινοι εχουν εξειδικευμενες γνωσεις και θα κανουν το καλυτερο δυνατο για να γινει καλα και να απελευθερωθει.

Δυσμοιρο...ειναι και ξεπουπουλιασμενο στο κεφαλι. Ενημερωσε μας τι εγινε!

9. alexandros04

Λοιπόν σήμερα επικοινώνησα μαζί τους μου κάνανε διάφορες ερώτησης και με ρώτησαν πος το βρήκα . Τέλος πάντων τελευταία μου είπαν να το δώσω σε αυτούς για να το φροντίσουν και να το αφήσουν στην φύση . αυτά μου είπαν και πριν λίγω πήγα και τους το έδωσα είχανε Πόλα τετια πουλιά και αλα που δεν ξέρω πος λέγονται.
    Να πω την αλήθεια στεναχωρεθηκα λίγω που μου το πήρανε αλλα οκ δν πήραζει έχω αλα 4 καναρίνια!! :)...

10. George98

μπράβο Άλεξ έκανες το καλύτερο :)

11. alexandros04

:)
    Μαλλον ναι

12. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μπραβο σου για την κινηση που εκανες!! Με το καλο να ξαναπεταξει γερο στη φυση!

13. theodr

theodr PB Member

Έκανες την καλύτερη κίνηση. Μείνε στην παρέα μας και θα μάθεις τα πάντα για τα καναρίνια σου.

14. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο σου, δεν είχες και πολλές επιλογές. Καλότυχο να είναι!

15. Marilenaki

Marilenaki PB Member

Μπραβο σου! τωρα θα μπορει να πεταξει ξανα ελευθερο στη φυση!

16. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Μπράβο Αλέξανδρε , επέλεξες τον σωστό δρόμο . Τώρα όπως λες είσαι λίγο στεναχωργμένοσ - φορτισμένος αλλά αργότερα θα δεις πόσο σωστά έπραξες.

17. alexandros04

Παιδιά σας ευχαριστήσω πολύ για της συμβουλές σας! ..
    και ναι πραγματικά νιώθω καλητερα που το έδωσα εκι που πρέπει!!
    Και ναι φυσικά θα μείνω στην όμορφη παρέα!.
    εξάλλου έχω αλα 4 καναρίνια και θα χρειαστώ πολλές απαντήσεις που δεν ξέρω!! :)...

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Συγχαρητήρια Αλέξανδρε!! Έκανες το καλύτερο!! Γιατί σκέψου ότι κοντά σου μπορεί να μην επιβίωνε.. ένα πουλί που γεννήθηκε ελεύθερο θα πέθαινε στην αιχμαλωσία και αυτό θα σε στεναχωρούσε περισσότερο.. ;)

19. alligator

alligator PB New Member

μπραβω φιλαρακι εκανες το καλυτερο :thumbsup:

20. Μπράβο σου Αλεξ, συγχαρητηρια!!!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...