Τι πρεπει να κανω για να εξημερώσω το νέο μου budgie;

Συζήτηση με θέμα Τι πρεπει να κανω για να εξημερώσω το νέο μου budgie;, που ξεκίνησε από paulpaul, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 1 Σεπ 2014.

1. paulpaul

paulpaul PB New Member

Τι πρεπει να κανω για να ηρεμισω το νεο μου budgie

2. Dimos_Greek

Dimos_Greek PB New Member

Αυτο που πρεπει να κανεις για αρχη ειναι να τον βαλεις σε ενα δωματιο μονο του χωρις φασαρια με τροφη και φρεσκο νερο και να το αφησεις.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Υποθέτω εννοείς να το εξημερώσεις όχι ότι είναι τρομαγμένο και πετάει ανήσυχο;
    Αυτό που σου είπε ο Δήμος, να συνηθίσει τον χώρο και εσένα κατ' αρχήν σαν παρουσία και μετά σιγά σιγά ασχολείσαι με την "εκπαίδευση".
    Να σου ζήσει!

4. Dimos_Greek

Επισης για να νιωθει ασφαλεια τοβαζει σε μια γωνια απο το δωματιο σου!;)

5. paulpaul

paulpaul PB New Member

Μαρια θέλω να το κάνω να σταματισει να πεταει ανησυχω και να αρχισει να τροει:)

6. Dimos_Greek

Δεν μπορεις να κανεις κατι μονο κανε αυτα που σου ειπαμε!Αστο ακομα μαθαινει τον χωρο!;)

7. maria p

Τακτοποίησε το κλουβί του και μην το πλησιάζεις για σήμερα, να ηρεμήσει. Αύριο κάτσε κάπως πιο μακριά κάνε κάτι άλλο και μίλα του που και που να συνηθίσει την παρουσία σου.

8. Dimos_Greek

Και καθε μερα πησιαζε ολο και πιο κοντα ωστε να σε συνιθισει και μετα πο 2-3 εβδομαδες κανε τις πρωτες κινησεις για να τον ταισεις εξω απο το κλουβι!Καταρχα ποσο χρωνων ειναι ;Αρσενικο ή θυλικο;

9. paulpaul

paulpaul PB New Member

3μηνων και αρσενικο

10. Dimos_Greek

καταρχας 3 μηνων δεν μπορεις να ξερεις το φυλο εκτος και αν εχει κανει sexing.ειναι ταισμενο στο χερι;ο χαλινος τι χρωμα εχει (τα ρουθουνια του);

11. paulpaul

paulpaul PB New Member

Οχι αγριο ειναι για το φυλο του ετσι μου ειπαι ο πετσοπας τα ρουθουνια του κλειστο μπλε

12. paulpaul

paulpaul PB New Member

Να το κρατησω στο ιδιοδοματιο με εμενα η καπου αλλου για σημερα

13. Dimos_Greek

Καταρχας δεν πεζει ρολο το χρωμα που εχει ο χαλινος (τα ρουθουνια) με το αν ειναι αγριο ή ημερο!Aν τα ρουθουνια του ειναι κλειστο μπλε δεν ειναι 3 μηνων αλλα πανω απο 5-6 αφου εχει περασει την πτερροροια και ειναι αρσενικο.;)
    Αν δεν εχει φασαρια στο δωματιο σου καλως!Επισης δεν κανει να μετακεινας το κλουβι,βαλτω σε ενα σταθερο σημειο.Αν το βαλεις στο δωματιο σου θα συμπεριφερεσαι με ηρεμες κηνησεις για να ηρεμησει το πουλακι και μην το ξαναμετακινησεις!

14. paulpaul

paulpaul PB New Member

Δεν λεω ότι ο χαλινος εχει σχεσει με το οτι ειναι αγριο απλος απαντουσα στις ερωτήσεις σου και επισης καθισε στο χέρι μου :D

15. paulpaul

paulpaul PB New Member

Μιπος ειναι τα ρουθουνια του ετσι απο την μεταλαξη γιατι ειναι ολοασπρο, στο στήθος μπλε και μαυρες ριγες στον λαιμο και λιγο στιν πλατι

16. maria p

Παύλο βάλε μια φωτογραφία να το δούμε.

17. paulpaul

paulpaul PB New Member

Προσπαθώ αλλα δεν μου τισ βάζει

18. maria p

19. paulpaul

paulpaul PB New Member

Σδδ(1).jpg Να τος ο Ριο

20. maria p

Όμορφος φτου φτου. Ναι μάλλον νεαρό αρσενικό είναι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...