Τι πρεπει να κανω για να ασχοληθω επαγγελματικα με παπαγαλους;

Συζήτηση με θέμα Τι πρεπει να κανω για να ασχοληθω επαγγελματικα με παπαγαλους;, που ξεκίνησε από Γιωργος32, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 8 Αυγ 2009.

1. Γιωργος32

Γιωργος32 PB New Member

γεια σας παιδια.κοιταω το φορουμ εδω κ κατι μερες π το βρηκα , το βρησκω πολυ οραιο .ασχολουμαι χρονια με παπαγαλους κ 8α η8ελα να ασχολη8ω επαγγελματικα κ 8α η8ελα να σας ρωτησς τι πρεπει να κανω π.χ για να βαζω δακτιλιδια στσ παπαγαλους.αν 8ελω καποια αδεια κτλ. σε οτι μπορειτε να με βωη8ησετε 8α το εκτιμουσα

2. vas

vas PB New Member

αν δεν κανω λαθος για να βάζεις δαχτυλίδια πρέπει να γραφτείς σε κάποιον σύλλογο

3. Mpikis

Mpikis PB New Member

Γεία σου Γιωργο απο την πατρα και μελλοντικε εκτροφεα...Καλως όρισες στο φόρουμ και εδω θα βρείς οτι χρειάζεσαι!Για μίλησες μας λίγο για τα επιχειρηματικα σου σχεδια?Για να κάνεις ένα καλο ξεκίνημα θελεις τρια πραγματα...Λέγονται τα 3 Χ
    -Χρονος
    -Χρημα
    -Χώρο...
    Καλα η υπομονη εννοείται και δεν την βάζω μέσα...

4. alexisX

alexisX PB New Member

εγω θα προσθεσω και κατι αλλο το οποιο ειναι σημαντικοτερο,ΓΝΩΣΕΙΣ ή ορεξη για γνωση

5. Γιωργος32

Γιωργος32 PB New Member

εχω αρκετες γνωσεις . ξερω αρκετα μπορω να πω για παπαγαλους κα8ε ειδους . 8ελω να μα8ω για τα νμκα 8εματα γιαυτο ρωτησα για δακτιλιδια και μετα 8α δω αν μπορω να προχωρησω.εχω αρκετο χωρο και τα χρηματα μαζευονται σιγα σιγα σε 1,2 χρονια 8α ειμαι ετοιμος πιστευω.επεισης για τα δακτιλιδια σε τι συλλογο πρεπει να γραφτω? και πρεπει να δινς καποιο χρηματικο ποσο σε αυτον τον συλλογο? εννοειται οτι εχω χρονο να ασχολη8ω μαζι τους και 8α τσ προσφερω οτι καλυτερο περναει απο το χερι μου.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Για τα νομικά θέματα νομίζω πως μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα ο ΟΑΕΔ. Τι θα πρέπει να κάνεις δηλαδή σχετικά με την έκδοση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, τα θέματα υγιεινής που αφορούν στο χώρο εκτροφής (υγειονομικό), τον ασφαλιστικό φορέα στον οποίο θα πρέπει να ενταχθείς ως επαγγελματίας κ.λπ.

7. thanasis

thanasis PB New Member

Δεν διευκρινίζεις?
    θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά ώς εκτροφέας πουλιών? ή
    θέλεις να ανοίξεις κάποιο μαγαζί πώλησης ωδικών πουλιών(παπαγάλων)

8. Γιωργος32

Γιωργος32 PB New Member

οχι πετ σοπ ... εκτροφειο καλυτερα. 8ελω να αναπαραγω οχι να τα παιρνω ετοιμα.ειναι πιο οραια η ολη διαδικασια

9. thanasis

thanasis PB New Member

Πολύ εύκολο εάν γραφτείς σε καποιο σύλογο με ετήσια συνδρομή 35 Ε .
    Κοίταξε πρώτα εάν μπορείς να διακινείς τα πουλιά που θα βγάζεις και μετά να προχωρήσεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...