Τι πρεπει να κανω αν είναι ποδαγρα;

Συζήτηση με θέμα Τι πρεπει να κανω αν είναι ποδαγρα;, που ξεκίνησε από theos1979, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 23 Απρ 2015.

1. theos1979

theos1979 PB New Member

εχω ένα ζευγάρι καναρίνια με 5 ωραιότατα μικρά. ο αρσενικος μου σήμερα παρατήρησα (που μόνο αυτος ταΐζει τα μικρά ) εβγαλε στο ποδαράκι του κατι σαν κουτσουλιες οπου ενας φίλος μου μου είπε ότι είναι ποδαγρα. μηπωσ καποιος ξερει τι πρεπει να το κανώ; ο φίλος μου μου είπε να παω από ένα pet να παρω αλοιφη.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τρίψιμο με epithol για μερικές μέρες και σύντομα η κακή εμφάνιση θα είναι παρελθόν.
    Αν δεν βρεις ... μπορείς να χρησιμοποιήσεις προσωρινά φαρμακευτική βαζελίνη με προσοχή για να μη λερώσει το φτέρωμά του...
    Χρειάζονται ελάχιστες ποσότητες και ελαφρύ τρίψιμο για να περάσει κάτω από τις παθούσες περιοχές..

3. theos1979

theos1979 PB New Member

εκανα οτι μου ειπες φιλε Γιαννη αλλα δεν ειδα αποτελεσμα :( θα προσπαθησω να ανεβασω μια φωτο.

4. misalouris

Να συνεχίσεις.... χρειάζεται χρόνος για να δεις τα αποτελέσματα.

5. theos1979

theos1979 PB New Member

ειναι σαν κουτσουλια... σαν κατι σκληρο κολημενο.. τα τα επλυνα τα ποδαρακια του και καθαρισε αλλα μεσα στιν πρωτη βδομαδα ξανα αρχισε να γεμίζει. το πουλι πατάει κανονικα κελαηδαει σαν να ειναι μια χαρα.

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 9 Ιουλ 2016
  7. theos1979

theos1979 PB New Member

οτι μπορεσα και οσο φαινεται η φωτο γιατι μου γραφει μεγαλο αρχειο.
    Εικόνα0.gif

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Θεέ μου, γράφε ελληνικά σε παρακαλώ.

9. misalouris

Όπως θα έχεις παρατηρήσει εδώ μέσα όλοι γράφουμε Ελληνικά...
    Η γραφή με Greeklish αντιβαίνει στους όρους χρήσης του perbird.

10. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αυτα που βγαινουν στα ποδια, μεγαλωνουν κιολας? Θα μπορουσε να αντιστοιχει στο αρθρο που παρεθεσα νωριτερα?

11. misalouris

Για τις φωτογραφίες ακολούθησε τις οδηγίες https://petbirds.gr/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...