Τι πρέπει να προσέξω για να μην αρρωσταίνουν τα καναρίνια μου;

Συζήτηση με θέμα Τι πρέπει να προσέξω για να μην αρρωσταίνουν τα καναρίνια μου;, που ξεκίνησε από Vladislaus, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 15 Σεπ 2014.

1. Vladislaus

Vladislaus PB New Member

Γεια σας! μιας και μου λεγατε οτι ο Σεπτεμβριος ειναι ο καλητερος μηνας για να παρω πουλακια...εκανα λιγη υπομονη και πηρα ενα αρσενικο και ενα θυληκο...τη πρεπει να προσεξω για να μην μου αρρωστησουν??πρεπει να τα δινω καποιο φαρμακο???οποιος ξερει ας βοηθησει :)

2. theodr

theodr PB Member

Πιστεύω ότι το βασικότερο είναι η καθαριότητα στο κλουβί και η σωστή διατροφή. Προσοχή στις χύμα τροφές από τα petshop.

3. Vladislaus

Vladislaus PB New Member

ξερεις απο τη πιανει σκουλικια ενα πουλακι???? γιατι ειχα μια καρδερινα και μου ειπαν οτι εχει σκουλικια στο στομαχι και δυστυχος δεν προλαβα να παρω φαρμακο....τη τροφη προτεινεις?? ειπαρχουνε συσκευασμενες?

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Παναγιώτη καλησπέρα!

Οι καλύτεροι μήνες για απόκτηση καναρινιών είναι Οκτώβριος-Νοέμβριος, γιατί πολλά πουλάκια το Σεπτέμβριο ακόμα δεν έχουν τελειώσει πτερόροια. Αυτό πληροφοριακά, αλλά όπως και να έχει να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου!

Καταρχήν να σου πω πως τα καναρινάκια, όπως και όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί κάποτε θα αρρωστήσουν. Δεν μπορείς να αποφύγεις μια ασθένεια, αλλά να μειώσεις την πιθανότητα να εμφανιστεί ή να είναι μοιραία για τα πουλάκια σου.

Το Α και το Ω είναι η διατροφή. Μια μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή, οπλίζεις τον οργανισμό τους με βιταμίνες και όλα τα απαραίτητα, ώστε να έχουν ένα ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα! Όπως είπε ο Κώστας, η τροφή θα πρέπει να είναι συσκευασμένη και μάρκας, όπως και η αυγοτροφή (αν παίρνεις αυγοτροφή). Βιταμίνες πράσινες, κόκκινες και κίτρινες, μέσα σε διαφανή σακουλάκια, όπως και στικς με μέλι και σπόρους να μην δίνεις. Είναι μόνο λίπος και πολύ πιθανό να είναι και μπαγιάτικα. Πέρα από ένα καλό μείγμα σπόρων, αντί για μια καλή αυγοτροφή μπορείς εσύ να φτιάχνεις σπιτική αυγοτροφή στα πουλάκια σου, που είναι πολύ οικονομική και θρεπτική! Ξέρεις τι βάζεις μέσα και ξέρεις πως είναι φρέσκα και καθαρά! Εγώ τους κάνω αυτή εδώ και πολλά χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένη, όσον αφορά το θέμα ασθένειες και αναπαραγωγή: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή

Αν πάλι δε θες να μπεις σε μπελάδες και στην κουζίνα, και σκέτο ένα καλά βρασμένο αυγό είναι επίσης πολύ θρεπτικό και υγιεινό!
    Φυσικά, από τη διατροφή των πουλιών μας δεν πρέπει να λείπουν τα λαχανικά και τα φρούτα! Πάντα τα προσφέρουμε καλοπλυμμένα και στεγνά! Απ' τα πιο θρεπτικά είναι το μπρόκολο, η πιπεριά, το μήλο, η γλυστρίδα, τα βλίτα και το σπανάκι.

Προσοχή όμως! Δε δίνουμε όλο το χρόνο καθημερινά αυγοτροφή, λαχανικά και φρούτα!
    • Την περίοδο της πτερόροιας (Τέλη Ιουλίου - Τέλη Σεπτεμβρίου) δίνουμε αυγοτροφή 3 φορές την εβδομάδα και λαχανικά και φρούτα μέρα παρά μέρα. Στην πτερόροια μπορούμε να ενισχύσουμε τον οργανισμό τους με βιταμίνες στο νεράκι. Μια φορά την εβδομάδα είναι μια χαρά!
    • Την περίοδο της ανάπαυσης (από τότε που τελειώνει η πτερόροια - μέχρι Φλεβάρη) δίνουμε μια φορά την εβδομάδα αυγοτροφή και λαχανικά/φρούτα 1-2 φορές εβδομαδιαίως.
    • Προετοιμασία για αναπαραγωγή και περίοδος αναπαραγωγής (Φλεβάρη - Μάιο) 1-2 μήνες πριν ενώσουμε τα πουλάκια μας, ώστε να τα ζευγαρώσουμε αρχίζουμε και αυξάνομαι τη εβδομαδιαία συχνότητα που δίνουμε αυγοτροφή, φρούτα και λαχανικά μέχρι σταδιακά να δίνουμε καθημερινά αυγοτροφή, λαχανικά και φρούτα. Καθώς ο καιρός περνάει, τα καναρίνια μας πυρώνουν και με ενισχυμένη πλέον διατροφή μπορούν να φέρουν εις πέρας το μεγάλο θαύμα της αναπαραγωγής! Όταν δούμε ότι είναι έτοιμα, τα ενώνουμε! Όταν κάνει και το τελευταίο αυγό η θηλυκιά, δίνουμε μόνο σπόρους και φρέσκο νερό. Λίγες μέρες πριν σκάσουν τα αυγά ξεκινάμε να δίνουμε καθημερινά αυγοτροφή. Λαχανικά και φρούτα αφού και το τελευταίο μικρό γίνει 7 ημερών. Μέχρι τα μικρά να απογαλακτιστούν δίνουμε καθημερινά αυγοτροφή ώστε να μεγαλώσουν γρήγορα και να λαμβάνουν όλα τα θρεπτικά που έχει να τους δώσει η αυγοτροφή.
    Στη διατροφή τους μπορείς να προσθέσεις τσάι βοτάνων μία φορά τον μήνα για 3-4 μερες, και να βάζεις και μηλόξυδο στο νεράκι μια φορά τον μήνα (όχι στην αναπαραγωγή γιατί εμποδίζει την απορρόφηση ασβεστίου), όπως και σκορδόνερο! Το κόκκαλο σουπιάς είναι απαραίτητο να υπάρχει μόνιμα στο κλουβί.

Και μετά φυσικά απαραίτητος παράγοντας για να παραμείνουν υγιή, όπως είναι λογικό, είναι η καθαριότητα. Τα κλαδάκια πρέπει να είναι καθαρά, χωρίς κουτσουλιές, ο πάτος και τα κάγκελα να καθαρίζονται τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα, οι ποτίστρες να πλένονται καθημερινά και να καθαρίζονται με μια οδοντόβουρτσα και τέλος οι ταίστρες πρέπει να καθαρίζονται συχνά!

Τέλος, η θεσή του κλουβιού παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Πρέπει τουλάχιστον 2 μεριές να είναι κλειστές, ώστε τα καναρινάκια να νιώθουν ασφάλεια και το μέρος που είναι το κλουβί πρέπει να είναι απάγγειο, χωρίς ρεύματα αέρα, προστατευμένα από την βροχή και τα αρπακτικά! Ένα μέρος ήσυχο, ευήλιο, χωρίς θόρυβο και καπνό. Το κλουβί δεν το πολυμετακινούμε, μόνο όταν το καθαρίζουμε, και τα πουλάκια είναι απαραίτητο να κοιμούνται με τη δύση του ηλίου και να ξυπνάνε με την ανατολή!
    Τα σκουλήκια ή αλλιώς εσωτερικά παράσιτα ή αλλιώς κοκκίδια προκαλούνται από στρες και άγχος. Αν δίνεις σκορδόνερο μια φορά το μήνα, και προσθέσεις βότανα αποξηραμένα ή χλωρά στη διατροφή των καναρινιών και τα έχεις σε ένα ήσυχο και καθαρό περιβάλλον δεν νομίζω πως θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Οι καρδερίνες είναι πολύ πιο επιρρεπείς στα κοκκίδια απ΄ότι τα καναρίνια.

Όλες οι συσκευασμένες τροφές και μάρκες είναι καλές! Εγώ παίρνω της Versele Laga, που είναι η πιο ποιοτική, αλλά και η πιο ακριβή!

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το θέμα έγινε Sticky, λόγω του μηνύματός σου alicedros !

6. Vladislaus

Vladislaus PB New Member

ευχαριστωωω..!

7. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Πρόσεχε τι βάζεις στο σπίτι σου (ή στο κουμάσι σου εάν έχεις ιδιαίτερο χώρο) . Τόσο σε εφόδια , κλουβιά κλπ που θα απολυμαίνεις αλλά και πουλιά που θα κρατάς σε καραντίνα ...

8. xaxo4

xaxo4 PB New Member

καλησπέρα παιδιά..δεν έχω καρδερίνες αλλά μου έκαναν εντύπωση τα λεγόμενα του φίλου για σκουλήκια στο στομάχι καρδερίνας..για τι πρόκειται? τα καναρίνια παθαίνουν κάτι τέτοιο? ευχαριστω

9. Stavros

Είναι παράσιτα που αναπτύσσονται στο έντερο και όχι στο στομάχι. Η έκφραση, "πρόβλημα στο στομάχι" είναι πολύ συχνή κυρίως από ανθρώπους μεγάλης ηλικίας ή νοοτροπίας, όταν περιγράφουν μια ασθένεια των πουλιών τους. Η αλήθεια είναι ότι τα πουλιά παρουσιάζουν πολύ σπάνια προβλήματα στο στομάχι.

Επίσης, τα συχνότερα προβλήματα που δημιουργούνται στα αιχμαλωτισμένα από τη φύση πουλιά που διατηρούνται σε κλουβιά είναι τα κοκκίδια, τα οποία δημιουργούνται κυρίως από το στρες της αιχμαλωσίας και τις συνθήκες φροντίδας, όταν πέσουν στα χέρια ανθρώπων που αργότερα θα περιγράψουν το πρόβλημα ως "πρόβλημα στο στομάχι".

10. xaxo4

xaxo4 PB New Member

πολύ χρήσιμα όσα μαθαίνουμε, τα καναρίνια παθαίνουν κάτι τέτοιο? πεθαίνουν τα πουλάκια από κάτι τέτοιο? είχα ένα φλώρο πέρσυ αλλά τον ελευθέρωσα. δεν έχει νόημα πράγματι να έχουμε άγρια πουλιά σε κλουβι. ευχαριστώ.

11. Stavros

Ναι και τα καναρίνια όπως και πολλά άλλα ζώα, συμπεριλαμβανομένου του ανθρώπου.

12. xaxo4

xaxo4 PB New Member

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μαθαίνοντας γινομαστε καλύτεροι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...