Τι πρέπει να κάνω για να εκπαιδεύσω το Ring Neck μου;

Συζήτηση με θέμα Τι πρέπει να κάνω για να εκπαιδεύσω το Ring Neck μου;, που ξεκίνησε από yontas, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Σεπ 2009.

1. yontas

yontas PB New Member

Γειά σας είμαι ο Κωνσταντίνος και πήρα ενα παπαγαλάκι Ring Neck και το όνομα του είναι Φαίδρα...την πήρα πριν 4 μέρες..Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω για να την εκπαιδεύσω να βγαίνει έξω απ το κλουβί της..και πόσο καιρό θα μου πάρει η εκπαίδευση της...και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή καλοδεχούμενη..

2. καλως ηρθες στο φορουμ καταρχας ειναι πολυ νωρις για το πουλακι ακομα θα πρεπει να του δωσεις χρονο να εξικιωθει με το καινουριο περιβαλλον κ σιγα σιγα να του δινεις απο εξω απο το κλουβι λιχουδιες οταν θα αρχισει να τρωει μετα θα βαζεις κ το χερι σου μεσα στο κλουβι

3. melagio80

melagio80 PB Member

Καλημερα Κωνσταντινε!
    Καταρχας ποσο ειναι η Φαιδρα σου,εχει δαχτυλιδακι?
    Να ξερεις οτι ειναι πολυ εξυπνα τα ringneck και εχουν ιδιαιτερο χαρακτηρα!
    Να την χαιρεσαι!

4. yontas

yontas PB New Member

Σας ευχαριστώ...λοιπών ιωάννα απ ότι μου έχουν πει στα Θυληκά δεν είναι τόσο έντονο το δαχτυλιδάκι στο λαιμό σε σχέση με τα αρσενικά.. στο στάδιο που είναι τώρα ίσα ίσα που το διακρύνεις...

5. melagio80

melagio80 PB Member

Ναι στα θηλυκα δεν εμφανιζεται δαχτυλιδι!
    Αρα να υποθεσω πως ειναι σχετικα μικρη σε ηλικια?
    Ειχα και εγω ringneck,το ειχα αγορασει απο πετ σοπ και δεν ηταν ημερο.
    Εσενα ειναι ταϊσμενο απο ανθρωπο η απο χερι?

Επισης ειναι μικρο ακομα το διαστημα που την εχεις,θα πρεπει να συνηθισει το χωρο της αλλα και εσενα!

6. yontas

yontas PB New Member

Κοιτα δεν μου φένεται άγριο γιατί όταν το αφήνω μόνο του δεν κάνει φασαρία και όταν πηγάινω κοντά του απλα μου γυρνάει την πλάτη κα αυτό μου φαίνεται λογικό απ την στηγμή που είναι αρχή ακόμα..αν είναι ταϊσμένοαπο χερι δεν ξέρω αλλά ούτε κ μου φαίνεται να είναι..Όταν το πήρα του έβαλα ενα καθρεπτάκη ελπίζω να του κάνει καλό?μέχρι στηγμής δεν δείχνει να έχει πρόβλημα μ αυτό..και κάτι ακόμα ποσο ζουν?

7. melagio80

melagio80 PB Member

8. melagio80

melagio80 PB Member

Ο,τι θελεις να ρωτησεις εμεις ειμαστε εδω!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...