Τι πουλι ειναι;

Συζήτηση με θέμα Τι πουλι ειναι;, που ξεκίνησε από Wind-sa, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 21 Ιουν 2008.

1. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Giro apo to mpalkoni mou simera to vrady akouo ayto to pouli...Omos den akougete san peristeri...Den to vlepo omos akouo pos sfirizi...Mipos einai kapoios papagalos???

To wav file den xoraei...
    Pos mporo na anevaso ena wav h rar h zip pio pio megalo apo 512 kb???

2. epo

epo PB New Member

πωλινα μπορεις να το κοψεις σε μικροτερα κομματια...

3. Wind-sa

Wind-sa PB Member

...to xoriza sta 2...gia akouste ti pouli einai???

4. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Paidia...10 to vrady kai akoma fonazei...pao na doooo...

5. epo

epo PB New Member

εγω νομιζω παπαγαλος,οπως σου ειπα ηδη πωλινα!

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οι παπαγαλοι δεν φωναζουνε το βραδυ. Ειναι ζωα θηραματα και οχι θηρευτες και ετσι θα προδιδανε τη θεση που κοιμουνται!

Πωλινα δες λιγο εδω... Ειναι η κοινη μας κουκουβαγια...ακου λιγο αν μοιαζει...
    Little Owl - Athene noctua - Information, Pictures, Sounds

ο πρωτος ηχος μου μοιαζει καπως... τα θηλυκα εχουνε λιγο πιο μακροσυρτη και λεπτη φωνη αλλα μοιαζει αρκετα με του αρσενικου...

7. epo

epo PB New Member

μπορει και να ειναι κουκουβαγια@!αλλα αυτο εχει απο τις 9 που ηταν σχεδον μερα ακομη!ετσι δεν ειναι πωλινα?
    οι κουκουβαγιες βγαινουν πιο αργα...

8. teo2

teo2 PB New Member

Το σήγουρο είναι πως πρέπει να μαζέψεις τα πουλιά εντός σπιτιού.

9. Ryu

Ryu PB New Member

εγω δυστηχως δεν μπορω να το ακουσω(δεν το παιζει το pc μου)..υπαρχει περιπτωσει ομως να ειναι κουρνιασμενο κοντα σε φως(κωλονα δεης πχ),και να φωναζει νομιζοντας οτι ειναι ακομα μερα...λεω εγω τωρα...

10. lizard

lizard PB Member Article Writer

δεν ειναι απαραιτιτο να βγαινουν μονο βραδυ οι κουκουβαγιες εχω δει απειρες φορες κουκουβαγιες την ημερα να καθονται σε στιλους της ΔΕΗ απλα οι κουκουβαγιες κυνηγουν το βραδυ για αυτο πωλινα προσοχη βαζε τα πουλακια μεσα το βραδυ.

11. Kostas21

Kostas21 PB Member

Συμφωνω!Ειχα για ενα διαστημα κουκουβαγια στην γειτονια μου και αρχιζε απο αρκετα νωρις να κανει αυτο τον ηχο και συνεχιζε να τον κανει εως πολυ αργα.Εγω εκεινο το διαστημα ειχα μεσα τα πουλια μου!Σου προτεινω να κανεις το ιδιο.

12. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Paidia meno sti Galatsi...poli konta sto kentriko dromo...ti tha kanei koukouvaia pano sti polikatikia??? Anesti akousa oles tis fones...den miazoune poli...to tetarto isos...alla kai pali den miazei poli...

Vgika xtes sto dromo na kitakso...ekana volta mpros-piso omos den ida tipota...skotadi mono...omos simera stis 6-7 to proi tali arxise na fonazei kai meta xathike...

Tous papagalous tous vazo mesa mono to kanarinaki afino sto mpalkoni psila sto tyxo...Den exo dei pote orpaktika poulia sto kentro tis Αθήναs...

13. lizard

lizard PB Member Article Writer

και ομως Πωλινα τα αρπακτικα καθνται μεσα στην μεσα της Αθήνας για να πιανουν τα περιστερια.Εμενα το σπιτι μου ειναι περικυκλωμενο απο γερακια και μου κανει εντυπωση οτι ειχα μονο μια επιθεση πριν λιγο καιρο οταν καθομαι στην ταρατσα και παρακολουθω βλεπω οτι καθονται στα στενα που κανουν οι μεγαλες πολυκατοικιες απο την πισω μερια.

14. epo

epo PB New Member

πωλινα κανενα νεο απο το πουλι???χαχα!
    ακουγεται κ σημερα??

15. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Malon ena agrio pouli itane...akougotane kai epomeni mera to proi, omos meta den akouga tipota...
    Den fonaze tin nixta...apo 9 mexri 10:30 to vrady kai stis 7-8 to proi to akouga...

eyxaristo olous :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...